Türkiye'nin İkinci Büyük Kütüphanesi Sivas'ta Yapılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, yapımı devam eden İl Halk Kütüphanesi’nde gezi ve incelemelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

İnceleme gezisine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kemal Özdemir ile teknik personeli de katıldı.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Gül, uzun ve tartışmalı bir sürecin ardından inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, binayı gelecek yıl Mart ayındaki Kütüphaneler Haftası’nda hizmete açmak istediklerini söyledi. Binanın kaba inşaatının yılsonuna kadar tamamlanacağını belirten Gül, bina tamamlandığında Sivas’ın sembol eserlerinden bir tanesi olacağını söyledi.

Çeşitli nedenlerden dolayı gecikmeler yaşandığını belirten Gül, bina için çok özel bir proje çizildiğini de kaydederek “Bu binanın uzun bir hikayesi var fakat sonucunda da başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere biz bu yatırımın, bu kültür binasının yapımı için ısrarlı olduk. Önceki yıl ihalesi yapılan binanın inşaatı başladı, belli bir aşamaya geldi. Yıl sonu itibariyle binamızın kaba inşaatı bitmiş olacak. Müteahhidimizin bize vermiş olduğu taahhüt o yöndedir. Daha sonraki dönemde de inşallah tefrişatını İl Özel İdaremiz ile birlikte bakanlığımız yapacak. Mart ayının son haftası bildiğiniz gibi kütüphaneler haftası. O hafta içerisinde de hem ilimize hem de ülkemize önemli bir eser kazandıracak olmanın hazzıyla ve sayın bakanımızın da katılımıyla inşallah kütüphanemizi açacağız.” dedi.

Binanın Cumhuriyet dönemi eserleri göz önüne alınarak projesinin hazırlandığını aktaran Gül, “Biz hep şunu iddia ettik, kütüphane binamız Sivas’ımızın sembol binalarından biri olacak. Yapıldığında hep birlikte göreceğiz. Bir il tanıtılacağı zaman belirli binaların fotoğrafları çekilir, görüntüleri alınır ve onlar kullanılır. Bu Cumhuriyet dönemi eseri fakat Sivas’ımızın Selçuklulardan, Osmanlılardan kalma tarihi binalarının yanında onlara yardımcı olmak üzere Sivas’ımızın sembol eserlerinden biri olacağına inanıyoruz. Biz sadece kütüphane binası yapmayı düşünmedik, Sivas’ımızın marka değerine değer katacak bir bina olsun istedik. O amaçla da çok özel bir proje çizildi.” diye konuştu.

Sivas’ta inşa edilen kütüphane binasının ölçüleri ve kapasitesi itibariyle Cumhuriyet döneminde yapılan kütüphane binaları içerisinde Milli Kütüphaneden sonraki en büyük kütüphane binası olacağını belirten Gül, binada aynı zamanda çeşitli sanatsal faaliyetler gerçekleştirilebileceğini söyledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan ise kütüphane binasının yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Yaklaşık bir yıl sonra burası sempatik, göze hoş gelen, herkesin fotoğrafını çekebileceği güzel bir kültür binası olacak. Kütüphane kavramı tam olarak burayı ifade etmiyor, burası çok amaçlı bir bina olacak." ifadelerini kullandı.

15 Ağustos 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.