Aliya İzetbegoviç'i konu alan "İslamın Uç Beyi Aliya" isimli belgeselin galası yapıldı

Keçiören Belediyesi'nin de katkı sunduğu bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç'i konu alan "İslamın Uç Beyi Aliya" isimli belgeselin galası, başkent Saraybosna'da yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç'in katkılarıyla hazırlanan belgeselin Bosna Kültür Merkezi'ndeki galasına, Türkiye ve Bosna Hersek'ten çok sayıda davetli katıldı. Yakın çalışma arkadaşları ve aile bireylerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın merhum Aliya İzetbegoviç ile ilgili yorumlarının yer aldığı belgeselle ilgili Bakir İzetbegoviç, "Her halk mücadelesinin sonunda bazı semboller vardır. Bosna Hersek'in bağımsızlık mücadelesindeki sembollerden biri de Aliya'dır." ifadelerini kullandı. Aliya'nın İslam'ın varoluşu için çabalamasının yanı sıra demokrasi, özgürlük, çok partili sistemin uygulanması ve ülkedeki çok kültürlü yapıyı da savunduğunu ve bu konularda çok işler yaptığını söyleyerek, Aliya'yı unutmayan ve bu konuda bir şeyler yapan herkese teşekkür etti. Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağlara işaret ederek, Türkiye ile Bosna Hersek arasında çok özel bir ilişki olduğunu söyledi. Bosna Hersek'in birliği, bütünlüğü ve refahının Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Koç, "Üst düzey ilişkilerimizin de bu refahın, istikrarın sigortası, geleceği olduğunu düşünüyoruz. Bu ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ediyor, rahmetli Aliya'yı saygıyla anıyorum." dedi. BAŞKAN AK'TAN TEŞEKKÜR PLAKETİ Belgesel projesinin koordinatörü ve yönetmeni Ömer Erdoğan ise Aliya'nın geride kalan yüzyılın son devrimci lideri olduğunu kaydederek, merhum Aliya'nın kan dökülmemesi kaygısında olan bir barış adamı olduğunu ifade ederek onu "Balkanlar'ın son Osmanlı'sı" olarak tanımladı. Programda iz bırakacak ve gelecek nesillere Bosna'nın efsanevi liderini tanıtacak bu çalışmanın bir parçası olmaktan onur duyduğunu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak adına Bakir İzetbegoviç'e bir teşekkür plaketi de takdim edildi.

21 Ekim 2017 - Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.