Kimler Erken Emeklilikten Yararlanacak?

Erken emeklilikten yararlanmak için prim günün doldurmuş olan ancak yaş şartını bekleyen vatandaşların yararlanması ön görülmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Erken emeklilikten yararlanmak için prim günün doldurmuş olan ancak yaş şartını bekleyen vatandaşların yararlanması ön görülmektedir. Son yıllarda ülke gündeminde geniş yankı bulan EYT’liler (Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için farklı şartlar aranmaktadır. Erken emeklilik hakkından yararlanmak için temel belirleyici faktörler arasında:

  • Meslek dalı,
  • Sigortalılık türü,
  • Çalışma süresi,
  • Prim gün sayısı, cinsiyet,
  • İşe başlama tarihi vb.

Yer almaktadır. Erken emeklilik için ayrıca kanunlarımızda çeşitli engel durumları ve iş kazaları da yer almaktadır. Sadece prim gün sayısını doldurmuş ve yaş haddini bekleyenlerin yanı sıra, iş gücü kaybı yaşayan kişiler içinde erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. EYT çıkarsa kimler yararlanacak, kimleri kapsıyor vb. sorular için net bir cevap henüz verilemez. Konuya ilişkin yapılan çalışmaların ardından şartlar belirlenecektir.

Erken Emeklilikte Ne Kadar Çalışma Süresi Gerekiyor?

Vatandaşlar hali hazırda erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar. Prim gün sayısının doldurulmuş ve yaş şartını bekleyen kişiler haricinde, 15 – 20 arasında sigortalılık bulunan ve prim gün sayısı sigorta başlangıçlarına göre 3600 – 4400 arasında olan engelli vatandaşlar erken emeklilikte yaş şartı aranmadan emekli olabilir. Bu kişilerin erken emeklilikten yararlanmaları için ilk olarak vergi indirimlerinden yararlanmaları gerekmektedir.

Sosyal güvenlik uzmanları tarafından yapılan açılamalara göre; erken emeklilik için yaşa takılan vatandaşların sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ancak erken emeklilik yasasının çıkmasının ardından yeni yasadan herkes yararlanamayacak. Erken emeklilik yaş kanunu çıkmasının ardından 10 yıllık süre içinde vatandaşların emekli edilmesi ön görülmektedir.

Erken Emeklilikten Yaralanma Şartları Nelerdir?

Erken emeklilik yasasının çıkmasının ardından vatandaşların bu kanundan yararlanması için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Özellikle prim gün sayısının doldurulmuş olması ve emeklilik için yaş şartının beklenmesi gerekmektedir. Güncel sisteme göre kişilerin emekli olabilmesi için emeklilik yaşının beklenmesi gerekmektedir. 8 Eylül 1999 yılına kadar emeklilik şartı için:

  • Kadınlarda 20 erkeklerde 25 yıl sigortalılık şartı,
  • 5000 prim gün sayısının doldurulması,
  • 08.09.1999 tarihinden önce işe giren kadınlar için 40 – 58, erkekler için 44 – 60 yaş şartının beklenmesi.

Erken emeklilik için belirlenen başlıca şartlardır. Kişinin sigorta başlangıç süresi, yaşı ve hizmet süreleri bu hesaplamalarda dikkate alınacaktır. Kimlerin yeni yasa kapsamından yararlanacağı ise henüz netleşmemiştir. EYT kimler faydalanacak sorusu bu yönüyle henüz kesinlik kazanmamıştır.

Memurlarda Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Memur, Bağ Kur ve SSK çalışanları için benzer şartlar uygulanmaktadır. Tüm sigortalılık türleri için erken emeklilikten şuan için günümüzde kimse yararlanamıyor. Erkene emeklilik hakkı, yürürlükteki yasaya göre sadece engelli çalışanları kapsamaktadır. Bazı meslek grupları için erken emeklilik mümkündür. Askerlik, doğum borçlanması vb. unsurlara göre de erken emeklilik sürelerinde farklılıklar ortaya çıkabilir. EYT yasası şartları ve faydalanacak kişilerin önümüzdeki günlerde açıklanması beklenmektedir.

15 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.