• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 10 °C
  • İzmir 14 °C

HARP TAZMİNATI

Müfit Demirkol

Rusya'daki Çarlık rejiminin yıkılmasıyla savaşın son yılında bu cephede farklılıklar doğmuştur. 1918'de kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti de Osmanlı İmparatorluğu'nun yanında yer almış ve Bakü Muharebesi'nde müttefik olmuştur. Alman İmparatorluğu ise Haziran ve Ekim ayları arasındaki Alman Kafkas Seferleri sırasında Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin yanında Osmanlı'ya karşı savaşmıştır

23 SUBAT 1917 Rus devrimi ile başlayarak Rus Kafkas Ordusu dağılmış ve bu cephede olan Ermeni Gönüllü Tugayları ve Ermeni milisleri (çeteleri) güçlerini birleşerek yeni kurulan Ermeni devletinin ordusu olarak Osmanlı'nın karşısına çıkmıştır. Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasındaBrest-Litovsk Antlaşması (3 Mart 1918) ve Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ile Batum Antlaşması (4 Haziran 1918) imzalanarak çatışmalar kısmen sonlandırıldıysa da, silahlı çatışmalar Osmanlı İmparatorluğunun Orta Hazar Diktatörlüğü, Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ve Britanya İmparatorluğunun yolladığı Dunsterforce elit birlikleri ile devam etmiştir.

Diğer yandan Almanya petrol kaynaklarının güvenliğini sağlamak amacıylaAlman Kafkasya Seferini düzenlemiştir. Alman Kafkasya Seferi Osmanlı ve Almanya'yı Batum'da karşı karşıya getirdi. Çatışmalar bu cephede Mondros (30 Ekim 1919) ile sona erdi.

Bu yazılanlar tarih sayfalarından alınmıştır. 1915 de başlayan Rus işgaline çeteler ile katılan ve Türk’ü arkadan vuran, asırlardır bu topraklarda kardeşçe yaşamış ve yasatmaya çalıştığımız ERMENİLERDİR.

Halen yurdumuzun çeşitli illerinde başta İstanbul olmak üzere yaşamakta olan Ermeni kökenli vatandaşlarımız, her yönden ayrıcalık tanınmış olan bir toplumumuzdur. Gerek sanayi de gerekse ticarette ki başarıları ile nam salmışlardır. Boğazımızın en seçkin yerleri onlara aittir.

Birlikte yaşadığımız, birlikte bayramlar kutladığımız nice Ermeni komşularımız olmuştur. Ermeni cemaatine devletimiz tarafından ayrıcalıklar tanınmıştır. Bu ayrıcalıklar azınlıklara tanınmış olan ayrıcalıklardır. Hür ve demokratik bir yaşam sürmektedirler. Sadece Ermeni toplumuna değil, Yahudi toplumumuz da bu ayrıcalıklardan yararlanmaktadırlar. Almanya’nın Yahudilere karşı uygulamakta oldukları insanlık katliamının ardından, yurdumuza sığınan azınlıklara kucak açanda Türklerdir.

Polonez köye yerleşen Polonyalılar dan tutun da, Nazi Almanya’sından kaçan Yahudilere, şimdi de Suriyeli kardeşlerimize kucak açan biz TÜRKLER değil miyiz.?

Güney doğu Anadolu da dış emperyalistler tarafından kışkırtılan, PKK terör örgüt üyelerine teslim olmaları takdirde bağışlayan gene bu milletimiz değil mi?

Bu gün devam etmekte olan Azerbaycan – Ermenistan savaşlarında Ermeni askerlerin kullandıkları silahların Alman menşeili olması, Almanya’nın soy kırım konusunda söyleyebilecek sözünün kalmadığını göstermektedir.

Azerbaycan tarih sayfalarından örnekler alarak, Ermeni’ler in Azerilere nasıl ve ne şekilde soy kırım uyguladıklarına bakalım.

Karabağ Savaşı (Şubat 1988 - Mayıs 1994), Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ Özerk Oblastı'nın Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanmasını isteyen Ermeniler ile bunu kabul etmeyen Azeriler arasında başlayan ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasındansonra Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında çatışmaya dönüşen bir savaş.

Savaş öncesinde ve etnik çatışmaların sıcak savaşa dönüşmesi sonrasında Sumqayıt PogromuKirovabad PogromuBakü Pogromu gibi pogromlarHocalı Katliamı ve Maragha Katliamı gibi katliamlar yaşanmıştır.

Sadece, 25 Şubat 1992 de Hocalı katliamın da ölen Azerilerin sayısı 1 300 kişidir.

Ermenistan bu soy kırımının karşılığını ödememektedir. Çünkü emperyalist güçlerle beraber Siyonist Nazi kökenli Almanya tarafından korunmaktadır.

Türkiye ise bu katliamların karşısında ve dost kardeş Azerbaycan yanındadır. Her türlü maddi manevi desteğin yanı sıra askeri yardım da tarafımızdan yapılmaktadır. Yapılmaya da devam edecektir.

Tek bir soruya cevap arıyorum.

“KİMDİR SOY KIRIMI YAPANLAR, KİMDİR FAŞİSTLER”

Bu yazı toplam 936 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim