• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

Her şeyi Bilenlerin Metal Yorgunluğu Gözden Kaçmıyor....

Oğuz Güler
Seçimler artık tahmin edilemeyecek noktada gözükmekte. Bu durumu başkanlık sistemi beklentisindeki Cumhurbaşkanıda itiraf etti. Ne dedi seçim sürprizi yaşanabilir dedi. Sebebi de teşkilatların çalışmadığı bilgisi geldi. Çünkü kendi partisinde teşkilatlar bile isteklerinin ciddiye alınmadığını anladılar. Anayurt gazetesindeki eski yazılarıma girerseniz önceki seçim sonuçlarını nispeten doğru tahmin ettiğimi göreceksiniz. Geçen haftaya kadar HDP'nin barajı aşamayacağını düşünüyorken şimdi bu düşüncem Cumhurbaşkanın yanlış yol izlemesinden dolayı barajı aşma noktasına gelen bir HDP olduğunu düşünüyorum. Ama yine de bu millet TÜRK bayrağını meydanlarında bulundurmayanlara geçit vermez inşallah. HDP barajı aşarsa bu Cumhurbaşkanımızın yanlış yol izlemesinden olacaktır bu gözden kaçmamalı. CHP seçmeninde ki Ak parti ve Cumhurbaşkanı tepkisi yüzünden HDP'ye oy kaymasını bu günlerde arttı gibi. Eğer Cumhurbaşkanımız "kurduğum partimde oylar aşağıya inmiş zevahiri kurtarmalıyım" diyerek, HDP'yi hedef alması bu partinin büyümesine etken olduğunu düşüncesindeyim. Evet Davutoğlu'nun meydanlara gereken mesajı veremediğinin söylendiği bir ortamda Melih Gökçek taktiği uygulamasını sağlaması daha isabetli olurdu... İnanın Melih Gökçek'in görsel levha ve belgeleri televizyonlarda etkili olmakta... Bu yüzden partinin 3-5 duayeni mesela laf ebesi ve çok mükemmel üslubu olan Hüseyin Çelik, sakin konuşması ile Binali Yıldırım, demokrat yapılı ve olgun duruşlu Bülent Arınç ile belgeli vurguları ve üslubuyla Melih Gökçek partiyi sıkıntıdan kurtaracak olgulara sokulmalıydı. Gerçi Melih bey bunu fazlası ile başarıyor ama onun ektiğini savuranlar var denmesi de dikkate alınmalı.
 
Cumhurbaşkanımıza 2014 sonunda mail yolu ile 1 kez, posta yolu ile de bu yıl 4 kez kitaplarımı ve mektuplarımı yolladım. Hadi mailler çok geldiğinden atlanıyor ama 12 Şubat, 23-25-31 Mart 2015 tarihlerinde olmak üzere elimde belgeleri olan APS'lerimle ikazlarım, yazdıklarım ispatlı ve belgeli. Bu ikazlarım Kasım ve Aralıkta yazdığım ve 10 Ocak 2015 de çıkan 19. kitabımın 87. sayfasında 10.8 milyon Emekliye 2 kez 600 lira "katkı maaşı" ve 3 milyon işsize 6 ay ortalama 500 lira "iş arama yardımı" yapılmazsa seçimlerde sorun yaşanabileceğini Allah'tan vurguladığımı kitabımı okuyanlar ve sitemizdeki makalelerime bakanlar görür. Israrla kitabıma ilave ettiğim emekliye ve işsize maaş olayını 4 mektubumda da CB zaten aktarmıştım. Esnafın bunaldığını, halkında geçim konusunda son rapdeye geldiği için piyasanın rahatlatılmasını mektuplarımda vurguladım ama suyun başında olmadığımızdan ciddiye alınmadık. Neredeyse 10 aydır iniş durumunda olunduğu ve çıkış yolununu tarif etmem ne yazık ki kabul görmedi, tabii ki görmez de. Her şeyi yukarısı iyi bilir biz bilmeyiz ki, ufkun ötesini bakın onlar tam doğru olanı görmüşler ki iyi ki beni dinlemediler. Sonuçlarını da hep beraber göreceğiz.. Şimdi başbakan Davutoğlu emeklilere seçimden sonra bazı artılar vereceklerini söyleyerek benim ufkuma yeni ulaştılar. Tabi ki işsizlik fonundaki 85 milyar para bekletilmemeli, ilave yasa ile belirttiğim bu yardımlar yapılmalıydı... 22 milyar lira olacak bu harcamalar esnafın kırılganlığını ve insanımızın sıkıntısını çözecekti. Fondaki katılık yüzünden işsizlik fonu bir nevi piyasadan para çekme yöntemine sokulmuş. Bu ekonomide çok adice bir durum demeyeceğim dersem bozulanlar olur. Halkına son dönemde EZİYET eden Faşist bir kafadan başka bir şey değil diyenler inşallah haklı çıkmazlar. Oysa piyasaya giren para bir miktar enflasyonu arttırsa da sonucunda iş, aş ve canlanma doğurur. Piyasayı kontrol eden mekanizmaları iyi regüle edersek bu tehlike de asgaride kalır ama bunun yolunu bilmeyen Dedecan aşılamıyor. Bu para Keynesin çarpan çoğalan etkisi ile ilk yıl yarısı kadar vergi olarak tekrar kasaya girer. Bizi borç batağına ve faiz sarmalına girdiren beceriksiz kafa Dedecan'ın bütçe dengelerini bozarız hikayesini Keynes teoremi çürütmekte ama cari açığı yüksek faiz ile kapatmaktan başka yöntem bilmeyen bu çok akıllı adama yıllarca TUDEM'i önersem de zevahire eğilmedi, sadece kendi ekibini dinleyerek bizi batağa çekti. İddia ediyorum TUDEM bu ülkenin tek çıkış yolu ve kurtarıcısı olduğunu mıçına güvenen ekonomist varsa tartışmaya hazırım. 
 
Piyasayı rahatlatmalıyız ikazımı bakan yardımcımız sayın Nurettin Akman duyarlı kalarak Edirne kongresinde Maliye bakanına söyledi. CHP ve MHP'nin emekliye ikramiye varsayımları ortada yokken 2015 başında aktarıldı ama bakan yasa çıkartmak bu ara zor ve mali yapıya sorun oluşturabilir demişti. Hatta bu öneri çok önceleri bize geldi mali disiplini bozar diye sıcak bakılmadı diyerek benim yeni gençlik kolları başkanı atandığında o yolla gönderdiğim raporlar demek ki yerine varmıştı. İlaveten Mustafa Ataç, Mehmet Muş ile Ekrem Erdem ve birçoğuna yıl sonu ve yılın başı itibarı ile verdiklerimin yerine ulaştığı ortaya çıkıyor ama ufku görene değer verilmediği ortada. İşte şimdi parti zorda diye birilerinin çırpınmasına dediklerim ciddiye alınsaydı gerek kalınmazdı... Önerilerim ileride sorun yaşamayı azaltacağından Dedecan'ın globellerle olan oyununun bir parçası olduğunu düşünüyorum.
 
Bende aday adayı oldum diye demiyorum ama inanın listeler çok berbat hazırlandığından 1-2 puan net eksilme zaten olacak. Mesela CB inat listeye konan Murat Alparslan hep tepedekilerin işleri ile ilgilenip odasına gelmeyeceği kesin. CB isteği ile listeye giren Ali İhsan Arslanın da odasına bile gelmeyeceğini şimdiden garanti ederim. Ya Emin Zararsıza ne demeli. Beyefendi şu an millete eğilmeyi bile yapamıyor, çünkü cemaat işinden her yere kolay geldi odasına uğramaz denenlerden biri de bu Zararsız. Ben Çankaya seçmeniyim karşıyı yazmayacağım bile. Ama İstanbul hepten rezalet deniyor oralar Tayyip beyin hatırına oy alacak gibi. Bu berbat listelerle mi seçim kazanılacak oy alınacak. Ayrıca benim aday adayı olduğum Kayseri'de sevilmeyen Yaşar bey ve seçmence çok itici bulunan Dr. İsmail Tamer beyin listeye konması diğer bir korkunç hata. O listede Haseki dışında lokomotif aday yok ama halktan biri, köylü çocuğu olarak Hail beyin listede olması isabetli. Ahmet beye gelince tam bir bürokrat, bir telefon bile açtıramazsın ve 19 yıldır Yardımcı Doçentliği geçememiş denmesi bölge için üzücü ama o bir şekilde oğlu yüzünden Kayseri'ye layık olur inşallah. Demek ki bir sorunu var denmesine şimdilik rezerv koyalım. Koca Kayseri listesinde neredeyse seçilebilir ilk 5-6 da 1 kişi devletten maaşlı değil. O da Tekden. Kayseri listesi bürokrat ağırlıklı değil ilk 6'nın 4'ü serbest mesleklilerden oluşturulmalıydı. Kayseri 5'te kalırsa sorumlusu 9 kişilik listede 3 doktor, 1 cevval olmayan akademisyen ve 2 vekil yüzünden olduğunu şimdiden ilan edenlerin haklı çıkıp çıkmayacağına bakacağız.
 
Bunların yanında Davutoğlu insan olarak çok mükemmel ama hoca üslubunu hala toparlayamadı tezine katılmıyorum. Karşısındakilere sorduğu soruda birilerinin kendi zekasında olunmadığından bazı komiklikleri beraberinde getirmekten öteye gitmedi de denilmemeli. Çok gayretli ama Tayyip beyin tarzının arkasına onun çizgisi beklendiğinden başarılı olamayacak denmekte inşallah onlar haklı çıkmaz. Gelelim sırası ile mektuplarımda yazdığım 2 ay önceki tahminlerime... Davutoğlu memleketi Konya civarı oy alacak galiba... Ana muhalefet Antep'i belkide 1-2 puan geçebilir... Develet ağam Bursayı elbet biraz geçecek, Teröristlerin partisi ise Tayyip bey üslubunu azaltırsa baraja kıl payı takılacak, yoksa geçecek... 2 birleşik parti Afyon olur, Vatanımızda Adana veya Adıyaman arasına sıkışır demiştim bakalım Marttaki tahminim tutacak mı? Buna göre bölücüler barajı aşamazsa İktidar kıl payı anayasayı değiştirecek sonuçla seçimi kazanılabilir. Aksi takdirde iktidarda kalacak sonuç üş beş aşağı yada yukarı olarak sonuçlanır ama hükumeti kurna görevi sırasında ana muhalefetten bazı vekiller kolay ayartılacağa benzer. Bunların başında Kayseri ve Kastamonu gelir diyenler var bekleyip göreceğiz. Ama bu arda transferler gerektiği kadar olmazsa dışarıdan HDP desteğini bahane eden MHP ve CHP istifaları ile 2-3 HDP istifası Ak partinin tekrar önünü açabilir. İşte o zaman Ak parti aklını başına belki toplar ama CAM çatlayınca tamir edilmediğini bilen bilir. Bu tamir yeni bir seçimi kurgulayan Çiçek, Arınç, Gül ve Dedecan ekibinin bölme operasyonu ile neticelenmesine sebep olacak ve 1 yıl sonra yeni seçime gideceğiz diye düşünmekteyim. Bu durum ancak ve ancak benim projem olan TUDEM ve bazı kaynak paketlerimin devreye girmesi ile azıcık hasarla durumu atlatmamıza sağlayabilir. METAL yorgunluğu her metalde ve emtiada görülür ama Partilerde görülmesini hissetmemek aptallıkla doğru orantılı olmamalı. Ufku göremeyenleri siyaseti tesadüflerle yaptığı ortaya çıkarsa makarayı geriye saramayacağımız durumlar başlayabilir. İleri zekalı ağalar, size önerim TUDEM'e sarılmanız desem de siz bildiğinizi okumaya devam edin. CHP'nin "Merkez Türkiye" projesi bizim Tudem'in kaynaksız versiyonu olduğunu unutmayalım ve önemli olduğunu bilelim. Kim ne derse desin ben "önce TÜRKİYE" diyen sevdalılardanım, parti-marti bu durumda teferruattır. Seçimin ülkemiz ve milletimize istikrar getirmesi dileği ile sağlıcakla kalınız.
Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim