Mutlu Mete Kaçar

Mutlu Mete Kaçar

HERŞEYE MİZAHLA YAKLAŞALIM

A+A-

Timur, Akşehir’e bir erkek fil getirmiş. Başıboş gezen fil, bağlara bahçelere büyük zarar veriyormuş. Filden bıkan Akşehirliler, nihayet Hoca’ya gitmişler:

- Hoca, bu Timur senin sözünü dinler. Şu filin bi çaresine baksan, demişler.

Hoca kabul etmiş. Yarın hep birlikte gidip derdimizi anlatalım, demiş. Ertesi gün Hoca önde ahâli arkada Timur’un yanına gitmek üzere yola çıkmışlar. Ama her yol ayrımında birkaç kişi gruptan ayrılıyormuş. Hoca Timur’un karşısına geldiğinde bakmış ki arkasında hiç kimse yok. Bunun üzerine Hoca Akşehirlilere bir ders vermek ister. Timur’a:

- Efendim. Biz Akşehirliler olarak getirmiş olduğunuz fili çok sevdik. Ama hayvancağız yalnızlıktan olsa gerek, çok huzursuz. Ahâli bu filin dişisini de getirmenizi istiyor, der. 

Timur, bu sözlerden hoşlanır. Akşehirlilerin isteğini yerine getireceğini söyler.

Timur’un yanından ayrılan Hoca, kendisini beklemekte olan halkın yanına varınca halk merakla sorar. Hoca gülerek cevap verir:

- Müjdeler olsun. Belanın dişisi de geliyor.

Değerli okurlarım Bir Akşehir’li olarak mizah gücü çok yüksek olan Türk İnsanının esprili mizah gücü olan Nasreddin Hoca’nın nesilden nesile yayılan fıkralarının, milletin kıvrak zekâsının, engin hoşgörüsünün ve seviyeli mizah anlayışının sembolü olan “Gerek yaşadığı dönemde gerekse asırlar sonrasında mizaha bakışıyla damga vuran Nasreddin Hoca’mız, Akşehir ile bütünleşmiştir.1 -10 Temmuz tarihlerinde Nasreddin hoca Kiraz festivali gerçekleşir Akşehir’imizde… 

Balkanlardan Orta Asya’ya kadar pek çok ülkede anlatılan Nasreddin Hoca fıkraları mizah yoluyla toplumsal konulara eleştiri getirip çözümler önermesiyle, hem de kardeşlik, barış, iyimserlik mesajları taşımasıyla tüm insanlığa seslenmiştir.” Nasreddin hoca Türk İnsanının bilgeliğini kıvrak zekâsı ile gülerken düşündüren düşündürürken güldüren Fıkralarıyla Ülkemizi temsil eden büyüğümüz kahramanımızdır. Onu tanımak için fıkralarını okumak bile yeterli olur. Neredeyse bu fıkralarla büyüdük hepimiz, Nasreddin hoca olaylara bakış açısı, olayları kıvrak zekâsıyla hazır cevaplılığıyla kendimize örnek alınacak bir halk adamı halk Kahramanıdır… İnsanların iç güzelliğini yansıtan tebessüm ile birlikte biraz düşünmeyi sağlamaktır. Gözlerinizden tebessümü eksiltmeyin.”  Mizahın latifenin hoş görünün hayatınızdan eksik olmaması dileğiyle evlerinizden huzur, sofranızdan, bereket, vücudunuzdan sıhhat eksik olmasın… 

SEVGİYLE…

Bu yazı toplam 1460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.