• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 10 °C

İBADET

Fatih Yokuş

İbadetin özü rıza-ı ilahiyi kazanmaktır.Onun için, Allah'ın rızası nasıl kazanılır bunu bilmek ve ona göre yaşamak lazım gelir, çünkü; dünya ve ahiret saadetimiz buna bağlıdır.

Yaşayışımızda, hareket ve davranışımızda, iş ve arkadaş seçimimizde her ne olursa olsun Rıza-i ilahiye uygun olmasına dikkat edilmelidir. "Yapacağımız iş ve fiillerde, Allah'ın rızası varsa herkes ama herkes dahi rıza göstermezse kıymeti olamayacağı gibi, herkesin beğenip razı olduğu bir konuda da Allah razı değilse hiç bir kıymeti olmamalıdır." çünkü "Hayatımızın düsturu rıza-i ilahi" olmalıdır.
 
Hz. Ömer (ra) Kabe'deki Hacerül esvedi öperken "Ey siyah taş eğer Allah'ın Resul'u sana değer vermeseydi benim için sen bir siyah taştın, Onun Sallallahu aleyhi velem'in sana değer verdiği için bende sana değer veriyorum"  Bizlerde böyle düşünmeli ve uygulamalıyız.
 
Bilindiği üzere iman konusu denildiğinde;
 
1- Taklidi iman:  Anne, baba,eş, dost ve yakınındaki insanların etkisi ile İman'i ve ameli konularda gördüklerini taklit etmek, inanmak ve amel etmektir.
 
2-Tahkiki olmak üzere iki kısma ayrılır. Özellikle Hanefi mezhebi imamları belli bir yaştan sonra taklidi imana önem vermeyip asl olunanın tahkiki iman olduğu görüşüdür ve en isabetli görüştür.
 
Tahkiki İman; Neye, nasıl ve ne biçimde iman ettiğini, neyi, nasıl ve ne biçimde yerine getireceğini bilerek özümseyerek yapmak yani Akıl, kalp ve ruhun ikna ve teslim olması ile olur.
 
Tahkiki imanın oluşması ve de imanımızın ziyadeleşmesi için Başta Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem onu takip eden Ashab i ve onlardan sonra ehli hakikat ve hikmet sahibi kişiler; söz, davranış ve eserleri ile bulundukları asırda kendileri,  tahkiki imanı yaşamış ve yaşatmaya çalışmışlardır.
 
Kur'an-i kerimde Müminun suresi 1 ayet; "Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir." İmanın ne kadar değerli olduğunu, kalpte tesir etmesiyle insanlara yol gösterici, hayatın temel gayesi ve her türlü zorluk, keder, sıkıntı ve varlık anında dahi insanlara yol gösterici ve imanın verdiği kuvvetle dayanma gücü verir.   Örnek mı?
 
Bilal-i habeş(ra), kızgın çölde sırt üstü yere bağlanıp üzerine kocaman kayalar koyulup, insanın dayanamayacağı bir işkence halinde dahi "Ahhad, Ahhad" yanı Allah bir demesi ve yine onu yüksek bir meblağla satın alıp azat eden Hz. Ebu Bekir(ra) da malını harcama ferasetini verende kalpteki  imanın birer nişanesidir, söz konusu Allah'ın rızası olunca can ve malın hiç bir öneminin olmadığı ve rahatlıkla feda edilebileceğinin bir örneğidir.
 
Yine Mekke dönemi, zor geçen yıllar, mala, bedene yapılan saldırılar, Ashaba verilen izin neticesinde her şeylerini bırakıp Habeşistan'a bir, ikinci ve Yesrip(Medine) bütün varlıklarını Mekke'de bırakıp hicret etmeleri de tahkiki imanın bir eseridir.
 
Aslında çok misaller verilebilir. Hemen hemen tüm Allah dostlarının Allah rızası söz konusu olduğunda nice sıkıntı ve zorluklara göğüs gerdiğini bir çoğumuz okuyup bilmekte, duymakta veya bi zatihi şahit olmuşuzdur.
 
Ustad Bed-ü zaman; 
 
"Her kim hayat-i faniyeyi esas maksat yapsa ,zahiren bir cennet içinde olsa da, manen Cehennemdedirler. Ve her kim hayat-i bakiyeyi ciddi müteveccih ise, saadet-i dareyne mazhardır. Dünyası ne kadar fena ve sıkıntılı olsa da dünyasını, Cennetin intizar salonu hükmünde gördüğü için hoş görür, tahammül eder, sabır içinde şükür eder... "
 
İman-i kamile erişmek için aklen, kalben ve ruhen Allah'a abd olmalı ve Onun rızası doğrultusunda yaşamaya çalışmalıyız. Bunu için aklın teslimi, kalbin iknası ve ruhun saadeti için ilim sahibi olmalıyız, her bir şeye baktığımızda hikmet gözü ile Allah'ın sanatını müşahede etmeliyiz "Onun bize şah damarından daha yakın" olduğunu his etmeliyiz.
 
En azında üzerimize farz olan (mavecebe aleyh) ibadetlerin fıkhı bilgilerine sahip olup olmalı, başa gelen her şeyde "Kahrın da hoş, Lütfün de hoş" demeliyiz.
 
DUA VE SELAMLAR İLE.. 
Bu yazı toplam 359 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim