İhtiyaç Sahiplerine Hindi Dağıtıldı

İhtiyaç Sahiplerine Hindi Dağıtıldı

Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda (SYDV) dosyası bulunan ihtiyaç sahiplerine Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında yavru hindi dağıtıldı.

A+A-

Merkeze bağlı köylerde SYDV’ye yapılan müracaatlar kapsamında onaylanan 156 ihtiyaç sahibine 3 bin 120 adet hindi dağıtıldı. 40 köye dağıtılan Amerikan boz ırk, Kanada ve Siya ırklarından hindilerin kümes dışında doğal ortamlarda da kolay beslenilebileceği ve et ile yumurta veriminin çok yüksek olduğu belirtildi. Körpeağaç köyündeki hindi dağıtımında gazetecilere açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, Elazığ’dan getirtilen hindileri, SYDV tarafından belirlenen 156 aileye SRAP kapsamında dağıttıklarını söyledi. Her aileye 20 hindi verdiklerini ifade eden Mehmet Aydın; "Bu proje kapsamında kişi başına 20 adet hindi dağıtıyoruz. Toplamda 3 bin 120 hindi dağıtımına başladık. Hindiler, Amerikan Boz ırkı olan hindilerdir. Bunların en büyük özelliği merada rahatlıkla yetişen bir hayvan olmasıdır. Çünkü bazı hindi ırkları sadece kümeste bakılabilir. Bunların hem yumurta verimi çok iyi hem de et verimi iyidir. Muş’ta ilk kez bu proje kapsamında hindi dağıtımını yapıyoruz” dedi.

Proje kapsamındaki ihtiyaç sahiplerine yeni bir iş imkanı sağlayıp ek gelir elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını vurgulayan Aydın, “Çiftçilerimizden herhangi bir ücret almıyoruz. Amacımız hindiciliği bölge çiftçileri arasında özendirip yaygınlaştırmaktır” diye konuştu.

Körpeağaç köyünde ikamet eden Süleyman Mutlu isimli vatandaş ise, projeden faydalanmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaat ettiğini belirterek, "Başvurum uygun bulundu ve bana 20 tane hindi verildi. Bunları büyütüp geçimimi sağlayacağım" dedi.

Bu haber toplam 256 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.