• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

İki yeni fon geliyor Mehmet Şimşek'i tebrik ederim...

Oğuz Güler

Geçen haftalarda kısmen eleştirdiğim Mehmet Şimşek bey bu sefer çok isabetli 2 fon konusunu müjdeledi. Ama bazı girişimciler için gelişmelerin hala eksik olduğunu düşünüyorum. Sebebi de girişimci madenciler ürün işleme veya rezerv miktarını ortaya çıkaran sondaj desteği oluşturacak ilave fonlarla desteklenmeli. Ayrıca madencilerimiz desteklenerek ham olarak sattığımız bir ürünü 10-100 katına mamül almamızın önüne geçilmeli. Madencilikte maden ruhsatı alan herkese sondaj veya maden rezervi konusunda ön harcama için kredi vermezler.  Kredi tenörün yetersiz olma oranının yüksek olması yüzünden veremeyiz dense de bu sıkıntıya bir yol bulunup rezerv olgularında bir çözüm aranmalı. Çıkan madeni zenginleştirmeden veya ham halde yollanmanın önüne geçme konusunda fon sıkıntısı mutlaka aşılmalı. Denecek ki madencilikte maden ruhsatı alınır ama tüm dünyada sondaj veya rezerv konusu için kredi verilmez. Çünkü bankalar sahadaki hayal için krediyi garantiye almadıkça paranın ucunu bile göstermezler. Bu nedense madencilik bu noktada hep ilk kredi verme işi gözden kaçmış ve bunu büyük firmaların tekelciliği aşabilmiştir.

 

Bu çerçeve de farklı fonlar konusunda Bakan Cevdet Yılmaz, 2014 yılında TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı bir toplantı da girişimcilere verilen fonlarla ilgili bir soruya karşılık, şu anda değişik kamu kurumlarının girişimcilere çeşitli fonlar verdiğini söylemişti. Bakan Yılmaz, bugüne kadar özel sektöre, özellikle KOBİ'lere 920 milyon TL (yaklaşık 450 milyon $) fon sağladığını da açıklamıştı. Şimdi geçmişte olmayan olanakların olduğunu ve fikir ile projenin birbirine karıştırılmasının en büyük zorlukları olduğunu aktarmış. Bu bağlamda “Hayali, fikri projeye dönüştürmek bir emek istiyor. Uygulanabilir hale getirmek gerekiyor. Bunu yaptığınız zaman, fikir projeye dönüşmüş oluyor. Kıt olan kaynak, finansman değil, iyi hazırlanmış projeler. Kaynak bir şekilde bulunabiliyor. Projeler için artık çok sayıda kapı var, buna yenilerini de ekliyoruz. Fonların fonu finansmanını geliştiriyoruz. Daha özel fonlar da geliştireceğiz." dese de pratikte kredi boyutunda faizlerin yüksekliği ve eksiksiz projelerin hala ciddiye alınmaması konusu sanırım biraz gizlenmiş. Bakan Yılmaz, Türkiye'de şirket kurmanın zor olduğuna ilişkin bir soru üzerine de, “Bürokrasi zor. Sürekli mücadele etmek, sürekli bürokrasiyi yenilemek gerek. Bu işin daha kestirme yolu, elektronik devlet. Önümüzdeki yıllarda bu konularda gelişmelerin artacağını göreceğiz diyerek tüm sıkıntılara ne denli hakim bir bakan olduğunu da ortaya koyması önemsenmeli. 

 

Bu bağlam da Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de girişimcilere finansman sağlamak amacıyla biri yerli olmak üzere 2 yeni üst fon kurulması çalışmalarının 2 yıl sonunda nihai hale getirildiğini belirterek, söz konusu fonların bu yıl içinde hayata geçeceğini bildirmiş. Şimşek, finansmana erişiminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki yeni girişimcilerinde sorunu olan finans konusunu çözeceklerini belirtti. Fikir ya da başlangıç aşamasındaki girişimcilerin, teminatları yetersiz olduğu için bankalar tarafından yüksek risk sınıfında değerlendirildiğini ve krediye erişimde zorluk çekildiğinden son dönemde bu alandaki sorunların çözümüne yönelik olarak girişim sermayesi fonlarına, "fonların fonu" tarafından destek sağlanmasına dönük önemli bir düzenleme yaptıklarını belirtmiş. Bakan bey "Kısa bir sürede sistemin ana taşları yerlerine oturmaya başladı ve şu an itibarıyla ülkemizde biri yerli olmak üzere iki üst fon kurulma çalışmaları bitirildi. Buna göre üst fonlar sistemin çatısını oluşturuyor. Bir sonraki aşamada üst fonların sermaye aktardıkları ve ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan girişim sermayesi fonları yer alıyor. Birbirlerine zincirin halkaları gibi sıkıca bağlı olan bu sistemin üst fonları da bu yıl hayata geçecek. Avrupa Yatırım Fonu’nun kurduğu Türkiye Büyüme ve İnovasyon fonu ve KOBİ AŞ’nin kurduğu Türkiye Yatırım Fonu adında 2 fonumuz bunlar" diyerek inanın doğru bir konuda yaptıkları bu hamlelerini gönülden destekliyoruz ama madencilik hususunda eksiklik olduğunu da bu 2 bakanımız da bilmeli. Ama hiç yokken oluşturulan fonlarla ülkemizin eksiklerine hakim olmaları ve her seferinde bir eksiğe el atmaları çok sevindirici.

Bu yazı toplam 800 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim