İlk Kez Denize Girdiler

İlk Kez Denize Girdiler

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, Mersin’de yaşadıkları halde bugüne kadar hiç denize girmeyen çocukları denizle tanıştırdı. Çocuklar için yat turu düzenleyen belediye, 51 çocuğun ilk kez denize girmesini sağladı.

A+A-

Akdeniz Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İŞTAR Kadın Merkezi’nce, ‘Çocuklarla Her Yer Mavi’ sloganıyla bir etkinlik düzenlendi. Kente göçle yerleşerek Çay, Çilek ve Güneş Mahallerinde yaşayan, ancak deniz kenti Mersin’de daha önce denize girme şansı elde edemeyen 7-14 yaş arası 51 çocuk, düzenlenen yat turuyla Taşucu, Barbaros Koyu, Dana Adası, Tisan ve Boğsak adalarını ziyaret ederek denize girdi.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe ve Ülfiye Özcan’ın uğurladığı çocuklar, önce ilk kez bindikleri yatla adaları keşfettiler, ardından da denizin, güneşin ve kumun tadını çıkararak keyif dolu bir gün geçirdiler. Akdeniz Belediyesi’nin böylesi etkinliklere devam etmesini isteyen çocuklara gezi boyunca Akdeniz Meclis Üyesi Hediye Eren ve 6 personel de eşlik etti.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, ‘Çocuklarla Her Yer Mavi’ etkinliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, kendilerini tercihleri dışında ve hazırlıklı olmadıkları bir zorunlu göçün içinde bulan çocukların travmatik bir süreç yaşadıklarını belirtti. Çocukların, bulundukları mahallelerde bir yandan yoksullukla baş etmeye çalışırken, bir yandan da terk ettikleri yer ile göç edilen yer arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik farklılık karşısında bocaladıklarını ifade eden Mutlu, “Bugüne dek birçok şeyden mahrum bırakılan çocuklarımız, sokağın taşıdığı risklerle de karşı karşıya ve psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Çocuklarımızın yaşadığı sorunları kısa sürede çözmek elbette kolay değildir. Ancak ulaşabildiğimiz her çocuğumuzu kültürel ve sanatsal etkinlikler, doğa gezileri ve spora teşvik ediyor, kentle uyum sağlayıp sorun çözme becerilerini geliştirmelerine katkı sunuyoruz. Göçün travmatik etkilerini aşmaları, özgüven kazanmaları, geleceğe umutla bakabilmeleri için sosyal etkinliklerin iyileştirici, rehabilite edici yanından yararlanıyoruz. Bu süreci güçlü ve sağlıklı yürütebilmek için özellikle ailelerle iletişim ve ilişki kurmayı esas alıyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde çocuklarımız ve gençlerimiz için renkli ve farklı etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.