• BIST 110.932
 • Altın 174,726
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 22 °C

İLLE DE OSMANLICA…

Ergün Aydoğan

Hazret buyuruyor ‘isteseler de istemeseler de Osmanlıcayı öğreteceğiz, öğrenecekler’ buyuruyor.


19’ncu milli eğitim şurasında alınan kararlar büyük tartışmaya yol açtı, tartışmanın uzun süre devam edeceği de kesin. Bu karalardan birisi; Osmanlıcanın İmam Hatiplerde zorunlu, liselerde seçmeli hale gelmesi, oysa şu anda liselerde zaten Osmanlıca seçmeli ders olarak var.


Ve bu tartışmaya başbakanda, cumhurbaşkanı da dâhil oldu.


Bir günde cahil olduk diyen de var, atalarımızın mezar taşını okuyamıyoruz, mezar taşında bir tarih yatıyor diyende var. Erdoğan da ille öğrenecekler diyor.


Bir bakalım Osmanlıda ki eğitim düzeyine,1923 itibariyle Osmanlıdan kalan;


Zorunlu okuma yaşındaki çocukların ancak dörtte biri okuyabiliyor. Halkın eğitimi ise hiç çözülmemiş bir sorun olarak duruyor. Erkeklerin %7’si, kadınların %0,4’ü okuma yazma biliyor. Kürtler arasında okuma yazma oranı %0,1 bile değil.


Türkiye’de toplam 4770 ilkokul bulunuyor. Bu ilkokullarda 337.618 ilkokul öğrencisi var, bu zorunlu öğrenim görmesi gereken çocuğun sadece dörtte biri. Tüm ülkede sadece 72 ortaokul, bu ortaokullarda 5905 öğrenci var. Tüm ülkede sadece 23 lise var. Bu liselerde 1241 öğrenci var. Ortaokullarda sadece 543, liselerde 230 kız öğrenci okuyor. Öğretmenlerin üçte biri öğretmenlik eğitimi görmemiş. Türklerin okulların azlığına ve niteliksizliğine karşın yabancıların çok sayıda nitelikli okulu var.


Medreseler askerden kaçma yeri ve bağnazlık yuvası durumunda. Hurafeleri din diye öğreten ve öğrencilere ‘’salâvatı tefriciye’’ çektiren bir anlayış egemen. Medreselerde Türkçe yasak.
Ülkede sadece bir üniversite var (Darülfünun). O da yüksek medrese düzeyinde eğitim veriyor. Çağın gelişmelerine kapalı. Akıl ve bilim çoktandır unutulmuş.


Halk kitap okumuyor. 1729’dan 1830 yılına kadar 100 yıl içinde Osmanlı’da basılan kitap sayısı sadece 180. Aynı süre içinde Batı’da basılan kitap sayısı 90.000. Basının toplam tirajı 100.000’i geçmiyor. Gazeteler ve dergiler, sadece İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde az sayıda okuyucu bulabiliyor.


Kitap yok, doğru dürüst kütüphane yok, müze yok, resim yok. Heykel yok, spor yok, evrensel ve ulusal müzik yok, tiyatro yok, sinema yok, radyo yok; halkı aydınlatacak, bilinçlendirecek, eğitim kurumları yok. Halk adeta kendi kaderine ve cami imamının, tarikat şeyhinin, medrese ehlinin bilgisine ve insafına terk edilmiş durumda.


Halkta tarih bilinci yok. Tarih denince peygamberlerin ve padişahların hayat öyküleri anlaşılıyor. Birçok tarihi eser yurtdışına kaçırılmış. Antik tarihten ve arkeolojiden anlayan insan sayısı bir elin parmakları kadar.


Türkçe ihmal edilmiş, sözcükler unutulmuş. Türkçe Türkçeliğini yitirdiği için dilin adına ‘’Osmanlıca’’ denilmiş. 600 yıldan fazla bir zaman içindeki özensizlik nedeniyle Arapça, Farsça ve Fransızca Türkçeyi adeta istila etmiş.


Kadınlar ikinci sınıf, medeni, sosyal ve siyasal haklardan yoksun. Kadın erkek eşitliği yok (hoş bugünde olmasın diyenler var ya neyse). Bir gün kadınların avukatlık, hakimlik, pilotluk, profesörlük, milletvekilliği, atletizm yapabileceklerini hayal bile etmek mümkün değil.


Birçok tarikat hayata yön vermeye çalışıyor. Mezhep çatışmaları hat safhada. Falcılar, büyücüler, şeyhler, şıhlar ayrıcalıklı konumda.


Biat kültürü hâkim. 600 yıldan fazla devam eden saltanat sistemi içinde halkın kaderi hep padişahın iki dudağı arasında olmuş. Padişah ‘’rai’’ (çoban) mantığıyla ‘’reaya’’ (sürü) diye gördüğü halkı gütmüş. Saray, devlet adamları, din adamları, gayrimüslim zenginler ayrıcalıklı ‘’havas’’, yani üstün sınıf; Müslüman Türk halkı ise alt tabaka, yani ‘’avam’’ olarak görülmüş.
Yukarıdaki alıntılar Sinan Meydan’ın adı Arapça tamlamayla yazılmış; AKL-I KEMAL kitabından alıntılanmıştır.


İlle de Osmanlıca diyenler de, yurttaşlıktan rahatsız olanlar da bunları bilir, bilir bilmesine de işlerine gelmez.


Soru, görüş ve düşünceleriniz için; ergun.aydogan@yahoo.com.tr

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim