• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 16 °C
  • İzmir 21 °C

İNANCA SAYGI (!)

Müfit Demirkol

Anayasamızın 24. maddesi;

Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.

Bir aydan daha da kısa bir zaman kalan genel seçimlerde siyasi partilerin, temsilcilerinin ve aday adaylarının çekişmeleri, artık rekabet anlamından da sıyrılıp, terbiyesizlik, kanunlara karşı gelmek gibi bir takım istenilmeyen yorumlara yol açmaktadır.

Siyasi partiler, iktidar için vatandaşdan oy istemektedirler. Her siyasi parti kendi fikrine, inancına ve doğru bildiği yönde vaadlerde bulunur. Çalışma proğramları anlatılır.

Seçmen, bu vaadlere inanarak veya inanmayarak kendine, düşüncesine göre bir karar verir. Ve bu karar doğrultusunda seçim günü oyunu kullanır.

Bu gün yurdumuzun içinde bulunduğu “KAOS” ortamında, bu verilecek olan kararın, ileride ki günlerde yurdumuz için ne şekilde hayırlı olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Bundan 13 yıl önce iktidara gelen AKP nin o zaman ki vaadleri ile bu gün gelecek için bulundukları vaadler, her nedense taban tabana zıddır. Ülkemizin ekonomik alanda olan durumu ile, komşularımız ile olan bağlantılarımız ne yazık ki olumsuzdur.

Bir taraftan savaş, diğer yandan terör örğütü korkularını yaşamakta olduğumuz gerçektir. Bütün bu korkuları yok edebilecek olan bir siyasi partiye ihtiyacımız vardır. Bu siyasi partinin asgari ücrete vereceği zam ile emeklilere vereceği zamlar bu gün içinde bulunduğumuz ortamda ikinci planda kalmaktadır. Öncelikle millet olarak can ve mal emniyetimizin sağlanması, yarınlarımızdan emin olmamız gerekir.

Kadınlarımızın, çocuklarımızın gelecekleri sağlanmalıdır. Bu, devletin tüm kurumlarında aynı dikkatle ele alınmalıdır.Sağlıktan,eğitime ve inanclarımıza kadar insan hak ve özgürlüğüne kavuşulmalıdır.

Hiçbir kimse inancı doğrultusunda ahkam (!) kesemez. İnsanlarımızın aramızdan ayrılarak rahmete gidişleri de seçim malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Bir ölenimizin ardından, onun inancının tartışılması, fikirler yürütülmesi, seçim meydanlarında kutsal kitabımızla kendilerine pay çıkarmaya çalışılması, ne anayasamıza nede insanlığımıza yakışır. Bunu yapan Cumhurbaşkanı bile olsa..

Bu güne kadar iktidar partisi ve ileri gelenleri, cenazelerimize büyük ilği göstermiştir. Halkımız tarafından sevilen birinin cenazesine katılmak, ailesine taziyede bulunmak, artık diğer siyasilerinde seçim ve profaganda malzemesi haline gelmiştir.

Tüm siyasi parti liderleri cenaze merasimlerin de boy göstermeye yarışmaktadırlar.

Seçim meydanlarında kutsal kitablarımızla gösteri yapmak, inanç özğürlüğümüze karşı yapılmakta olan büyük bir hatadır.

Türkiye barış istemektedir.Türkiye adalet istemektedir. Türkiye kardeşce ve eşit olarak yaşayabileceği, geleceğinden emin olduğu bir yaşam istemektedir.

İnancına, malına ve canına sahip olabileceği bir ülke istemektedir.

Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim