• BIST 102.494
 • Altın 226,876
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 10 °C

KADIN HAKLARINDA DEVRİM (I)

Ebru Oğuzhan Yeter

Devletimizin, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  Türk Kadınına hakettiği degeri ve hakları verene kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakın neler yaşanmış.

Bugün  Mecliste yaşananlardan hiç bir farkı yok.

Biz bu yaşananları bilmediğimiz  ve   tarihimiz bize doğru öğretilmediği için,  çağdaş geleceğe ulaşmak yerine hızla geri gittimizin farkında bile değiliz.

5 Aralık’ta yine Kadınlara Seçme Seçilme hakkının veriliş yıldönümü kutlanacak.

Beylik laflarla, reklamlarla, afişlerle, basın açıklamalarıyla,  bir ‘’ 5 Aralık’’ daha bitecek.

5 Aralık tarihi sıradan bir tarih değildir.

Arkasındaki mücadeleye destek verenleri, kadına bir çok Avrupa ülkesinden önce haklarını verenlerin nasıl bir cehaletle ve zihniyetle mücadele ettiklerini öğrenelim.

Okudukça hem üzüntü hem gurur duyuyorsunuz.

Ne kadar kıymetli olduğunuzu anlıyorsunuz.

Önce bunları paylaşalım, her kadının okuması için çaba gösterelim. Bilsinler, öğrensinler ki Mustafa Kemal ATATÜRK yaşamı boyunca Türk kadınına değer vermiş,  saygı duymuş ve onların hakları için mücadele etmiştir.

Tarihi,   Metin Aydoğan’ ın kitaplarından, kaynaklarıyla okumak bir ayrıcalıktır.  Üç bölümde paylaşacağım KADIN HAKLARINDA DEVRİM !!  başlıklı yazımın birinci bölümü şöyle;

Meclis’te, 3 Nisan 1923 günü, önemli bir yasa görüşülmekdedir.

Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Birinci Meclis yenilenecek, seçime gidilecektir.  Seçimle ilgili eski yasanın güncelleştirilmesi, bunun için de yeni bir seçim yasasının çıkarılması gerekmektedir. Meclis bu yasayı görüşmektedir.

Eski yasada, her il bir seçim bölgesi kabul ediliyor ve her elli bin erkek nüfus için,  bir milletvekili seçiliyordu.  Başkanlığa verilen önergelerde,  ‘’ uzun süren savaşlar  içinde erkek nüfusun azaldığı’’  bu nedenle seçilme oranının elli binde birden,  yirmi binde bire  yükseltilmesi isteniyordu.

Bolu milletvekili Tunalı Hilmi Bey başta olmak üzere, bir (küme)  grup milletvekili,  oran belirlemede yalnızca erkek nüfusun değil,  ‘’kurtuluş savaşında gösterdikleri büyük fedakarlık nedeniyle’’  kadın nüfusun da sayılmasını önerdi.

Öneriye gösterilen tepki,  çok sert ve hoşgörüsüzdü. Milletvekillerinin büyük çoğunluğu, ‘’erkek onuruna, duygu ve inançlarına sanki hakaret edilmiş gibi’’ şiddetli tepki gösteriyor, öneri sahiplerini  ‘’bağırarak ve gürültü çıkararak’’   konuşturmuyordu.

Tunalı Hilmi Bey,  ‘ayakla çıkarılan gürültü’sıralara vurularak ve ahşap yer döşemesinden  gelen gürültüler  içinde’’ sesini duyurmaya çalışıyor ve meclis tutanaklarına geçen konuşmasında şunları söylüyordu;

’Savaşa katılan analar, erkeklerden daha çoktu.... Lütfen ayaklarınızı vurmayınız... Efendiler ayaklarınızla yere değil , kutsal analarımızın,  bacılarımızın başlarına vurmuş oluyorsunuz. Sizden rica ediyorum, benim anam, babamdan daha yücedir.... Analar cennetten bile yücedir. (şiddetli ayak sesleri).. İzin veriniz, arkadaşlar, sizlerden analara bacılara (artan gürültüler) oy hakkı, seçilme hakkı vermenizi istemiyorum,  yalnızca sayılmalarını istiyorum’’

Karşıtçı milletvekillerinin başında yer alan Eskişehir milletvekili Emin Bey, Tunalı Hilmi Bey’i ‘’böyle düşünce olmaz,  dinsel yasaya saygı göster, milletin duyarlılıklarıyla oynama’’ diye tehdit ediyor,  Konya  milletvekili  Vehbi Bey ise,  ‘’bizim  memleketimize  bolşevik  daha girmedi,  Hilmi bey’’  diye bağırarak tepki gösteriyordu.

Seçim yasası, kadın nüfusu değerlendirme dışı bırakarak kabul edildi ve tartışma 1923 yılı bitmiş oldu....

Bazı milletvekillerinin şu sözleri unutulmasın;

Celal Nuri Bey; ‘’her Türk tanımından yalnızca  erkekler anlaşılır’’

Kütahya milletvekili,  Recep Beyin; ‘’ kadınlar Türk değil mi’’ diye soruna, ‘’elbette Türk’tür’’ yanıtını aldığında ‘’öyleyse adı geçen maddeler onları da kapsar’’ dedi.

Urfa milletvekili, Yahya Kemal Bey;  ‘’her Türk’’  yerine   ‘’ erkek ve kadın her Türk’’  tanımını önerdi.

Önerge,  büyük bir oy farkıyla reddedildi. Milletvekilleri, önergeyi reddetmekle kalmamış; yaşamsal önemde bir karar almışcasına, coşkulu alkışlarla karşılamıştı.

Recep Bey, Genel Kurul’un bu davranışlarından büyük üzüntü duymuş ve ‘’bu hakları kadınlarımıza vermiyorsunuz, bari alkışlamayınız’’ demişti.

Türkiye’de kadın hakları, 1923 ve 1924 yıllarında bu durumdaydı.

KAYNAK: Metin AYDOĞAN // ATATÜRK VE TÜRK DEVRİMİ

Bu yazı toplam 1260 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim