• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 16 °C

KALBİM TEMİZ!

Fatih Yokuş

Allah'ın emirlerini yerine getirmekten üşenenler "Kalbim temiz" deyip işin içinden çıkmaya çalışırlar. İlahi nazargahın makamı olan kalp, gerçekten ibadetsiz, amelsiz, fikir ve düşünce ile temiz olabilir mi? Kalbin temiz olması neyi ifade eder? Dünyevi işlerde, hukuksal alanda "kalbin temiz" olması sorunlarımızın hal olmasına ne kadar katkısı olabilir?    Bu ve bunlara benzer soruları çoğaltabilir, farklı cevaplarda verile bilir. Ben işin dini boyutunu ayetler ve hadis yardımıyla yazmaya çalışacağım, hatalarımın affı için Allah'a sığınırım. 

Kıyametteki hüküm Allah'ın takdirindedir."Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah'ındır. O, dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah bağışlayandır, merhamet edendir." (1) 

Af ve ceza Allah'a mahsustur. Ancak Kimi af edeceğini ve ya cezalandıracağını Kur'an vasıtası ile bize bildirmiş, yapmamız/sakınmamız gerekeni izah etmiştir. İlk önce;

Hiç bir patron/iş veren;  vazifesini yapmayan çalışanına " kalbi temiz", "niyeti güzel" diye ücretini verdiğini duymadım. İşlenen hiç bir suçta hakim de, ceza indirimine gidebilmiş, ancak "kalbi temiz" diye beraat kararını verdiğine şahit olunmamıştır. Aslında yapılan karşılıklı tüm işlerde "iyi niyet", "kalp temizliği" etkili olmuşsa da belirleyici olmamıştır...Gelelim işin dini boyutuna;

Kalbin, ancak imanla temiz olur. İmansız kalp, Allah katında hiç bir değeri olmadığı gibi, Ahirette de azaba müstahak olur.

"Şüphesiz Allah, inanıp salih ameller işleyenleri, içinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. İnkâr edenler ise (dünya zevklerinden) yararlanırlar ve hayvanların yediği gibi yerler. Onların kalacakları yer ateştir."(2) 

"Kalbim temiz" deyip Namaz kılmadan ve de tövbe etmeden ölenler; Üzerinde on dokuz azap meleğinin bulunduğu, durmadan derilerinin kavrulduğu, ne bırakılıp ne de terk edildiği "seker" denilen cehennemdeki yere gireceklerdir.

"Sizi Sekar'a (cehenneme) ne soktu?" " Onlar şöyle derler: "Biz namaz kılanlardan değildik."(3) 

Bilmem "Namaz kılmadık, ancak kalbimiz temizdi" deyip işin içinde sıyıra bilecekler mi? 

Kıyamette yaptıklarımızın hesabı bize sorulur,

"Kitap ortaya konur. Suçluları, kitabın içindekilerden korkuya kapılmış görürsün. "Eyvah bize! Bu nasıl bir kitaptır ki küçük, büyük hiçbir şey bırakmadan hepsini sayıp dökmüş!" derler. Onlar bütün yaptıklarını karşılarında bulurlar. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez."(4)  

Kendimizi kandırmayalım "kalbim temiz" deyip, salih amelleri terk edip şeytana oyuncak olmayalım.

Kur'an-i kerime iman ve salih amel hep beraber yazılır, et ve kemik gibi bir birini tamamlayan unsurlardır. İman kalbe dikilen fidansa salih amel onu besleyen su dur.

"Fakat kitabı kendisine solundan verilen kimse: "Kitabım keşke bana verilmeseydi; keşke hesabımın ne olduğunu bilmeseydim; bu iş keşke son bulmuş olsaydı; malım bana fayda vermedi; gücüm de kalmadı" der.

(5). Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem; 

"Hiçbir mazereti olmaksızın ve kasten namaz kılmayanın ALLAH C.C. bütün iyi amellerini siler, tövbe edip yeniden ALLAH'a dönünceye kadar onunla hiçbir ilgisi kalmaz"(6)  

Allah'ın mükafatı;

"Şüphesiz, iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar.Rableri katında onların mükâfatı, içlerinden ırmaklar akan, içlerinde ebedî kalacakları Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu mükâfat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur."(7) 

Ebu Hüreyre (r.anh), Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem: 

"Kulların kıyamet günü ilk hesaba çekilecekleri amel namazdır. Rabbimiz, meleklere şöyle buyuracaktır: `Kulumun namazlarına bakın, onları tam mı kılmış, eksik mi bırakmış?' 

Eğer namazları tam ise, tam olarak yazılır. Eğer eksiği varsa Allah tealâ şöyle buyuracak: `Bakın kulumun nafile Namazı var mı?' 

Eğer nafile Namazı varsa Allah: `Kulumun farz namazlarını, nafile namazlarıyla tamamlayın' buyuracak, sonra diğer farz ibadetleri de aynı işleme tâbi tutulacaktır."

Yazılacak çok şey var, "Temiz kalp" Salih amelle beslenmezse halimiz perişan olur. Hele namazsız ve de tövbe etmeden ahirete gidilmişse vay halimize. 

Allah'a emanet olun.

KAYNAK
1-fetih 14) 
2-Muhammed 12
3-Müdessir 42,43
4-Kehf 49
5-Hakka sursi.25,26,27,28,29
6-Hadis'i Şerif (İsfahani) 
7-Beyyine 7,
8- Tirmizi, salat,188; ebu Dvud, Salat,145-149; Nesei, Salat,9, Tahrim,
2; İbn Mâce, İkame, 

Bu yazı toplam 572 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim