• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 10 °C

KARA ÇARŞAF

Fatih Yokuş

Bir çok insanın bilgi sahibi olmadığı, mahiyet ve önemini bilmediği, garipsediği, eleştirdiği hatta nefretle ettiği siyah renkli, kadını baştan aşağı örten elbisenin adıdır  kara çarşaf. Belki Müslüman olarak ne zaman hayatımıza girdiğini bilmediğimizden bize yabancı olmuş ve ya biz ona yabancı kalmışız. NECİP FAZIL KISAKÜREK "öz yurdunda garipsin öz vatanında parya" insanın vatanında kendisini yabancı hissettiği Sakarya şirindeki bu mısra çarşaf içinde geçerlidir. 

Biz Müslümanlar ne zaman çarşafla tanıştık? Dinin bir emrimi, tercihimi? Çarşafı giyenleri eleştirenler haklı mı? Bu ve buna benzer soruların cevabını vermeye çalışalım;

Ahzab Suresi 59: “Ey Nebî(yyi Zîşân)! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle ki; (Evden çıkarlarken) vücutlarını iyice örten cilbablarından (dış elbiselerinden) Üzerlerine sarkıtsınlar. Bu, onların tanınıp eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.(Tacül Aras, C. 1/186)Ümmü Seleme annemiz şöyle demiştir: “Cilbablarından üzerlerini sıkıca örtsünler.” âyetinin nüzûlünden sonra, Ensar kadınları siyah çarşaflara büründüler. Öyle bir ağırbaşlılık ile çıkmışlardı ki, sanki hepsinin başına birer karga konmuştu.”

Konyalı Mehmet Vehbi Efendi, “Hulâsâtü’l-Beyan” ismli tefsirinde, Ömer Nasuhi Bilmen Efendi de kendi tefsirinde “Cilbab”ı, çarşaf olarak tefsir etmişlerdir.  Demek ki, bu âyette emrolunan tesettür, daha önce farz kılınan setr-i avretten başka fazla bir örtünmedir.

ELMALI M. Hamdı Hak Dini Kur'an dili 6 cilt 337 sayfadakı Ahzap suresi 59 ayetin tefsirinde CİLBAB: Baştan aşağı örten çarşaf, ferace, câr gibi dış elbisenin adıdır. "Kadınların elbiselerinin üstüne giydikleri her çeşit giysidir." " Tepeden tırnağa örten giysidir", "Kadınların tesettür ettikleri her türlü elbise ve başka şeylerdir." "Çarşaf ve peçedir".

Müslümanların çarşafla tanışmaları bugün değil ta peygamber zamanına dayanmaktadır. Günümüzde bazı müfessirler, "Hür ve kölenin ayırımı için" gibi yorumlarla çarşafın gereksiz olduğunu söylemeleri "komiktir".

Dinin bir emrimi? veya tercihi mi? sorusuna gelince Osmanlı Dersiamlarından, 4 mezhep müftüsü Ahıskalı Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhu) “Oğlum Mahmud! De korkma Çarşaf-ı Şerif farzdır.” dediğidir. Ancak benim  anlayabildiğim El, Yüz ( bazı mezhep imamları sadece gözleri der) dışındaki bütün bedeni örten, vücut hatlarını belli etmeyen geniş ve uzun elbisedir. Bir elbise böyle ise, yâni eşarp saçın telini dahi göstermiyor, manto vücudun hatlarını dahi gizliyor, kalın çoraplar diz üstlerine kadar çıkıp teni kapatıyorsa, farz olan giyim hâsıl olmuştur. Bu giyim bir (fetva) gereğidir. Yâni mecburi olan kısımdır. Ayrıca bu giyimin üzerine bir de çarşaf ilâve eden olursa, bir (takvâ) gereğidir, tebrike şayân bir titizliktir.

Çarşafı eleştiren düşmanlık yapan haklı mı?

Hz. Peygamber (s.a.s) devrinde Kaynuka yahudileri Medine'nin bir mahallesinde kuyumculuk yapıyorlardı. 

İbn i Hişam ın Abdullah bin Cafer den,onunda Ebu Avane den rivayetine göre: 

Bir Müslüman kadını bazı şeyler satmak için ,kaynuka oğulları pazarına gidip,satacağını sattıktan sonra, zinet eşyası almak üzere kuyumcuya girdi ve oturdu.Yahudi kuyumcu ve arkadaşları,Müslüman kadının başını açıp yüzünü görmek istediler.Kadın buna izin vermeyince,onlardan bir tanesi gelip,kadının elbisesinin arka eteğini habersizce sırtına iliştirdi.Kadının bundan haberi olamamıştı.Ayağa kalktığında avret yerleri görüldü,Yahudiler gülmeye başladı.Kadın feryat ederek yardım istedi. O sırada orada bulunan müslümanlardan birisi, Yahudi kuyumcunun üzerine atıldı ve onu öldürdü.Yahudiler de toplanıp müslüman ı şehit ettiler.Hadise hemen Medine ye yayıldı. Hz.Peygamber(s.a.s) Yahudilerin bu ihanetini öğrenince,derhal kaynuka  Yahudilerine savaş açtı. Ve kalelerini kuşattı.Kuşatma 15 gün sürdü..Daha fazla dayanamayacaklarını anlayan Yahudiler teslim oldular... Ve Medine den sürüldüler.

Hicretin 2. yılında yapılan bu savaş Hz.Peygamber(s.a.s) in resmen ilan ettiği ilk savaştı.Ve sebebi de, Müslüman bir kadının başının açılmak istenmesiydi. 

Demek ki bu kavga bu gün değil çok eskilere dayanmakta, bu gün bitecek değil ta kıyamete kadar devam edecektir.  

DUA VE SELAMLARLA..

Bu yazı toplam 630 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim