• BIST 103.186
 • Altın 227,250
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 9 °C

KENDİNİZDEN BAŞLAYIN !!

Ebru Oğuzhan Yeter

Toplumda büyük bir umutsuzluk ve belirsizlik var, bu durumu, özellikle  büyük şehirlerde  insanların yüzlerine bakarak görmek mümkün.

Hiç kimse ülkenin içinde bulunduğu bu durumdan memnun değil.

Herkes  derin bir gelecek kaygısı taşıyor.

Hem ekonomik, hem siyasal bağımsızlığımızı yitirmiş durumdayız.

Siyaset ne yazık ki halkın gözünde tarafsızlığını, güvenilirliğini, halka hizmet yeteneğini kaybetmiştir.

Halk bu güvensizlik ortamında daha çok;  aydınlara, yazarlara umut bağlamakta, tarihimizi anlatan, çözüm yolları gösteren, kitaplar ve kaynaklar büyük ilgi görmektedir.

Okurun,   ‘’Ne Yapmalı’’ sorusuna bir çok aydınımızın verdiği  benzer cevap şöyle;

‘’Halkın kendi içinden çıkaracağı önderlerle bir araya gelerek  ailesinden, mahallesinden,  köyüden, ilçesinden başlayarak bilinçlenmesi, kendilerini yetiştirmesi, sen- ben demeden birleşip  daha büyük kitlelere dönüşmesi’’

Peki bu nasıl gerçekleşecek ? diye, sorulacak ikinci bir soruda ise tek yanıt vardır.

‘’Kendinizden başlayın’’

Bugün ülkemizde, çok sayıda Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toğlum Örgütleri, Oda’lar, Sendika’lar, Dernekler,  Siyasi Partiler ve sayıları her geçen gün artan  çeşitli oluşumlar var.

Bunların bir çoğu aynı amaç için kurulan, ayrı ayrı üyelerle, katılımlarla farklı alanlarda mücadele eden örgütlerdir.  Politikacılardan  ve  partilerden umudunu kesen, siyasete bulaşmak istemeyip bu örgütlerde görev almak isteyen insanlar, emekli olup boş zamanlarını doldurmak için üye olanlar, bu tür oluşumları bir basamak gibi görüp yükselmek isteyenler, topluma  faydalı olabilmek için görev alanlar, daha güçlü olup vatan için elini taşın altına koymak isteyen  ama,  çeşitli  nedenlerle  bir araya gelip bir bütün olmayı başaramayan  ’kocaman’  örgütler...

Bütün bu umutsuzluk içinde, değerli aydınımız Metin Aydoğan’ın kitaplarını okuyup, örnek alarak  yola çıkan, yeni bir platform kuruldu. Farklı siyasi görüşten, düşünceden, kültürden, farklı bölgelerden gelen insanları tek bir amaç için bir araya getiren bir oluşum.

5 Nisan 2016 Tarihinde, 12 vatanseverin  bir araya gelerek, ‘’ Bilimsel Siyaset Platformu’’  adıyla kurdukları  bu oluşumun,   Kasım ayında ki  yeni katılımcılarla tanışma  toplantısına katıldık.

Her hafta  yapacakları eğitim günleriyle ulusal birliğin önemine, örgütlü olamanın gücüne inanan,  herkesin katılımcı olmalarını, söz almalarını, düşüncelerini tartışıp, önerilerini, fikirlerini demokratik bir ortamda paylaşmalarını  sağlayacaklar.

Siyaseti politika ile bir tutmayan, siyasete bilimsel  bir boyut kazandırmak  isteyen  bu vatanseverlerin önceliği,  Vatanın Tam Bağımsızlığıdır. Farklı  fikirleri,  önerileri, düşünceleri olan vatanseverler  bu platformda ortak bir amaç için yola çıkmışlardır.

Ülkenin içinde bulunduğu durumun farkında  olan, kuvayı milliye gücüne inanan,  üretim ekonomisini önemseyen, milli, demokratik ve çağdaş bir amac uğruna, İstanbul’un bir çok farklı bölgesinden, şehir dışından,  işini gücünü bırakıp gelen anneler, üniversite öğrencileri, partili, partisiz, doğulu, batılı, kadın, erkek  herkes tek bir amaç için oradaydı.

Ne istanbul’da ki  ulaşım zorluğu, ne hava şartları,  onları bu toplantıdan alıkoymamıştı.

Çok değerli dostlarla tanıştık.

Platformun en baştaki amacı önce kendilerini eğiterek bu çalışma alanlarını geliştirip, bilgilendirme alanlarını  sürekli eğitimlerle genişletmek istiyorlar.

Tarihimiz, kültürümüz, kurtuluş savaşımız, ekonomi, eğitim, siyaset, gençlik, kadın ve tam bağımsızlık konusunda, düzenli olarak eğitim günleri yaparak büyümeyi hedefliyorlar.

Yeni bir siyasi güç oluşması için neler yapılmalıdır sorusuna  birlikte, tartışarak cevap arıyorlar.

Ulusal bağımsızlığı savunacak, yerel derneklerin kurulmasını amaçlıyorlar.

Birbirinden bağımsız olarak, yurdun dörtbir yanında oluşacak yerel, sivil derneklerin, gerekli olgunluğa kavuşunca siyasi bir güce dönüşebilmesini hedefliyorlar.

Tüm ulusu temsil edecek, tarafsızlığını koruyacak, ülke çıkarlarını ön planda tutacak ve ülkeyi tam bağımsızlığa götürecek siyasi oluşumların  ilk kıvılcımını birlikte yakıyorlar.

Bilimsel Siyaset Platformu’nun  bildirgesinde ki  son söz şöyle;


‘’Başta ekonomik olmak üzere, askeri ve siyasi bağımsızlığımızı yeni doğan her Türk çocuğunun alnına bir doğum hediyesi gibi yazdırana kadar çalışacağız ve yolumuzdan dönmeyeceğiz.’’

 

Kitaplarıyla, yazılarıyla platforma ışık tutan ve ilham olan Metin Aydoğan  ‘’NE YAPMALI’’ kitabında  şöyle diyor;

‘’Halk içinde örgütlenerek onun güvenini kazanan yerel örgütler, savaş döneminde, ordunun gereksinimlerini karşılamada görev alacak, halkın katılım ve desteğini sağlayacaktır. Dönemin gerekli kıldığı güç görevi yerine getirirken, göstereceği özveriyle halk içindeki gücünü ve saygınlığını arttıracaktır. Çetin savaşımlar içinde olgunlaşıp yetkinleşen halk önderleri, kurtuluştan sonra devleti halk için yöneten kadrolar olacaktır’’

Zorlu,  ama   imkansız olmayan bu yolda, Atatürk İlke Ve Devrimleri  ışığında yol alacak olan,  Bilimsel Siyaset Platformu’na başarılar diliyorum.

 

 

 

Bu yazı toplam 912 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim