• BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 19 °C

Keşmir Özel Elçileri Türkiye'ye yaptıkları ziyareti tamamladı

Abdul Akbar

Başbakanın Cammu Keşmir Özel Elçileri -- Sayın Muhammad Pervez Malik ve Sayın Mohsin Shah Nawaz Ranjha -- Türkiye'ye yaptıkları yüksek derecede başarılı ve üretken bir ziyareti tamamladı. Buradaki kalışları sırasında, Türk politika ve parlamento liderlerini, medyayı, sivil toplum üyelerini, akademikleri, think-tankları ve gençlik temsilcilerini Hindistan İşgali Altındaki Cammu Keşmir'de güvenlik güçleri tarafından yapılan toplu ve sistematik insan hakları ihlalleri hakkında bilgilendirdiler ve Pakistan'ın Cammu Keşmir anlaşmazlığına karşı olan duruşunu etkili bir biçimde yansıttılar. 

Özel Elçiler Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Yusuf Beyazıt'ı ziyaret ettiler ve IOK'deki son durum hakkında kendisini bilgilendirdiler.  Süregiden zalimliklere vurguda bulunan elçiler bu durumun cezasız kalmasına ve IOK'deki masum Keşmir halkına karşı yapılan devlet terörizminin kısır döngüsüne bir son vermek için uluslararası topluluktan kararlı bir tepki vermesini istediler.  Başkan Yusuf Beyazıt Keşmir meselesinin 70 yıldır çözülemediğini ve bölgesel barışa ve istikrara ters etkilerde bulunduğunu belirtti.  Kendisi bu anlaşmazlığın politik yönlerinin yanı sıra insani yönlerinin de incelenmesinin önemini belirtti.  Kendisi Keşmir anlaşmazlığının ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla aynı çizgide en erken şekilde çözülmesi ihtiyacının altını çizdi. 

Ayrıca Özel Elçiler Türk Parlamentosunun İnsan Hakları Araştırma Komisyonunun Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu ile de görüştü ve işgal güçleri tarafından masum Keşmirlilere karşı uygulanan insan hakları ihlallerinin boyutunu ve ciddiliğini vurguladı.  İlgili insan hakları kuruluşlarının Hindistan hükümetine bundan sonra toplu insan hakları ihlallerini bitirmesi için çağrıda bulunmaya devam edeceği ve bu suçlardan sorumlu olanları araştıracak olan bağımsız bir araştırma yürüteceği yönündeki ümitlerini ifade ettiler.  Özel elçiler özellikle işgal kuvvetleri tarafından kullanılan ve insanları kalıcı olarak kör eden -- özellikle genç erkekleri ve kadınları -- misket silahlarının kullanımına dikkat çektiler.  Başkan Keşmir halkıyla olan dayanışma isteklerini yeniden ifade etti ve onların davasını ilgili tüm forumlarda vurgulamak için gereken tüm destekleri vereceklerini söyledi.      

Görüşmelerine devam eden Özel Elçiler Türkiye-Pakistan Kültür Derneği Başkanı Burhan Kayatürk ile görüştü ve kendisine Pakistan'ın Cammu Keşmir meselesi üzerindeki prensipli konumuna Türkiye'nin verdiği kararlı ve benzersiz destek için ve IOK'deki korkunç insan hakları durumunun altını çizdiği için teşekkür etti.  Bu bağlamda iki taraf arasında süregiden parlamenter bağlantıları daha da güçlendirmek üzerinde anlaşıldı. 

Özel elçiler Türk medyasıyla geniş bir şekilde etkileşimde bulundu ve onları IOK'deki en son durum hakkında bilgilendirdi.  Bu meyanda elçiler Keşmir sorununa BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre ve Keşmir halkının haklı isteklerine göre adil ve kalıcı bir çözüm bulunmadan Güney Asya'da kalıcı bir barışın sağlanamayacağının altını çizdi.

Özel elçiler aynı zamanda akademiklerle, kıdemli gazetecilerle ve gençlik temsilcileriyle de etkileşime girdiler, bu sırada yıllar süren Hindistan baskısının Keşmir gençliğini kaynama noktasına getirdiğini ve Keşmirli gençlik lideri Burhan Muzaffar Wani'nin 8 Temmuz 2016'daki yargısız infazının yasadışı işgale karşı en son kendiliğinden başkaldırı için bir dönüm noktası olduğunun altını çizdiler.  Binlerce Keşmirli, özellikle gençler zalimliklere ve devam eden vazgeçilmez kendi kaderlerini belirleme haklarının reddedilmesine karşı toplu protestoda bulunmak için sokaklara çıktı.  Kendileri gençlerin de Hintlilerin barışçıl protestoculara karşı rastgele güç kullanmasının zorluklarına göğüs gerdiğini, şimdiye kadar 110 Keşmirlinin şehit edildiğini ve 12,000'den fazlasının yaralandığını bildirdiler. 

Elçiler Türkiye'nin kardeş halkına Keşmir halkı için verdiği güçlü destek için teşekkür etti ve adil ve yasal kendi kaderini belirleme mücadelelerinin Türk kardeşleri tarafından tereddütsüz bir şekilde desteklenmeye devam edeceği yönündeki umutlarını da ifade etti. 

Elçiler aynı zamanda tüm zorluklara karşı Pakistan hükümetinin ve halkının Türkiye'ye verdiği güçlü ve tereddütsüz desteği yeniden ifade ettiler.  Türkiye'deki son terör saldırılarında kaybedilen değerli yaşamlar için baş sağlığı dileklerini ilettiler ve Türkiye'deki demokrasiyi savunmak için 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi sırasında ölenler dahil tüm şehitler için dua ettiler.  Dayanışmanın bir işareti olarak, Özel Elçiler 15 Temmuz gecesi saldırıya uğrayan Türk Meclisinin hasar gören bölümlerini de ziyaret ettiler ve Pakistan'ın Türkiye ve onun demokratik kurumları için verdiği sarsılmaz desteği yeniden teyit ettiler.

kesmir-ozel-elcileri-turkiyeye-yaptiklari-ziyareti-tamamladi.JPG

 

Pakistan Prime Minister’s Special Envoys on Kashmir conclude fruitful visit to Turkey

Prime Minister’s Special Envoys on Jammu & Kashmir -- Mr. Muhammad Pervez Malik and Mr. Mohsin Shah Nawaz Ranjha -- have concluded a highly successful and productive visit to Turkey. During their stay, they apprised the Turkish political and parliamentary leadership, media, members of civil society, academics, think-tanks and youth representatives of the gross and systematic violations of human rights being perpetrated by the security forces in the Indian Occupied Jammu & Kashmir (IOK), while effectively projecting Pakistan’s principled stance on the Jammu & Kashmir dispute.

The Special Envoys called on the Chairperson of the Committee on National Defence of the Turkish Grand National Assembly (TGNA), Mr. Yusuf Beyazit, and briefed him about the latest situation in the IOK. Highlighting the ongoing atrocities, the Envoys called for a robust response from the international community to bring an end to impunity, and the vicious cycle of State-terrorism against the innocent Kashmiri people in IOK. Chairman Yusuf Beyazit noted that the Kashmir issue had remained unresolved for 70 years, with adverse implications for regional peace and stability. He stressed the importance of addressing the humanitarian dimensions of the dispute, along with its political aspects. He underscored the need for the earliest solution of Kashmir dispute in line with relevant UN Security Council resolutions.

Separately, the Special Envoys met with the Chairperson of the Turkish Parliament’s Committee on Human Rights Inquiry, Mr. Mustafa Yeneroglu, and highlighted the scale and severity of the human rights violations being perpetrated by the occupying forces against the innocent Kashmiris. They expressed the hope that the relevant human rights bodies would continue to call on the Indian government to end the gross violations of human rights forthwith and conduct an independent inquiry to hold accountable those responsible for these crimes. The Special Envoys, in particular, drew attention towards the use of pellet guns by the occupation forces, permanently blinding many Kashmiris -- primarily young men and women. The Chairperson reiterated solidarity with the Kashmiri people and assured all possible support in highlighting their plight at all relevant forums.     

Continuing their engagements, the Special Envoys met with the Chairman of the Turkey-Pakistan Cultural Association, Burhan Kayatürk, and thanked him for the resolute and unequivocal support of Turkey on Pakistan’s principled position on the issue of Jammu and Kashmir, and for highlighting the grave human rights situation in IOK. It was agreed to further strengthen on-going Parliamentary contacts between the two sides in this context.

The Special Envoys interacted extensively with the Turkish media and briefed them regarding the latest situation in IOK. The Envoys inter alia underscored that durable peace in South Asia could not be achieved without a just and lasting solution of the Kashmir dispute, in accordance with the UN Security Council resolutions, and legitimate aspirations of the Kashmiri people.

The Special Envoys also held interaction with academics, senior journalists and youth representatives, during which they highlighted that years of Indian oppression had frustrated the Kashmiri youth to a boiling point, and the extrajudicial killing of the Kashmiri youth leader, Burhan Muzaffar Wani, on 8 July 2016, had proved to be a watershed in latest indigenous uprising against the illegal occupation. Thousands of Kashmiris, predominantly the youth, took to the streets in massive protests against the atrocities and continued denial of their inalienable right to self-determination. They informed that the youth also bore the brunt of the Indian arbitrary use of force against peaceful protestors, with 110 Kashmiris martyred so far and more than 12,000 injured.

The Envoys thanked the fraternal people of Turkey for their strong support for the Kashmiri people, and expressed the hope their just and legitimate struggle for self-determination would continue to be supported unwaveringly by their Turkish brethren.

The Envoys also reiterated the strong and unwavering support of the Government and people of Pakistan for Turkey in face of all challenges. They conveyed condolences over the loss of precious lives in the recent terrorist attacks in Turkey and also prayed for all the martyrs including those who made the ultimate sacrifice in defence of Turkey’s democracy during the failed coup attempt on 15 July 2016. As a mark of solidarity, the Special Envoys visited the damaged parts of the Turkish Parliament, which was attacked on the night of 15 July, and reaffirmed Pakistan’s abiding support for Turkey and its democratic institutions.

Bu yazı toplam 818 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim