• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

KÖYLÜ MUTSUZ, KÖYLÜ UMUTSUZ !!

Ebru Oğuzhan Yeter

2006 yılında çıkartılan Tohum Yasası, atalık tohumları bu güne kadar  saklayan küçük çitçileri ne yazık ki hazır tohuma  (İsrail tohumuna) mahkum etti. Neyse ki vefalı, geçmişine ve geleneklerine bağlı üreticiler var da bu tohumlarımız yok olmaktan kurtuldu.

Bu yasa ile atalık tohumların ticari olarak satılma yasağı yanında, büyük cezalarda öngörüyor. Ege bölgemizde   başlayan Yerel Tohumların takas yoluyla çoğaltılması, yaşatılması büyük ilgi gördü ve önem kazandı.

Duyarlı yerel yönetimlerin, ve bazı demokratik kitle örgütlerinin girişimiyle Yerel, Atalık tohumlarımız yok olmaktan kurtuldu. Yapılan çalışmalarla küresel güçlere karşı bir direnç sağlandı. Yerel tohumlarımız büyük ölçüde koruma altına alındı. Üreticide atalık tohum bilinci daha da güçlenirken tüketici tarafında yerel tohum ürünlerine daha çok talep olmaya başladı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi olarak, 4 yıldır devam eden Yerel tohum takas etkinliklerimiz ve bu yıl da devam eden  köy çalışmlarımızda  Nif köyündeki gözlemlerimizi paylaşmak istiyorum.

Fethiye merkezine 33 km uzaklıkta olan köy, muhteşem bir doğal güzelliğe sahip. Burada yerel tohum üretimi yapan  altı  üreticimiz var. Geçimini tarımla sağlayan köyde  otlak alanların azalması nedeniyle hayvancılık da büyük ölçüde azalmıştır.

Çok çeşitli sebze meyve yetişen bereketli toprakları olan köyde aynı zamanda kiraz yetişmektedir. Geleneksel kiraz festivali yapılan Nif köyünde bir çok üretici kiraz üretiminden geçimini sağlamaktadır.

Daha önce köyde mevcut olan kooperatif kapandığı için, üretici ürettiği ürünlerini tekelden, aracılara vermektedir.

Köylerde genç nüfusun azalmasıyla birlikte tarımda çalışan  sayısı da büyük ölçüde azalmıştır.

Yerel tohumların ve köy kültürümüzün yaşatılması  için gerekli ortam zayıflamıştır.

Aile içerisinde  iş birliği, komşular arasında ki imece kültürü yok olmuştur.

Sulama alanlarının yetersizliği nedeniyle köylü ekili alanlarını yeterince sulayamadığı için verimli ürün alamamaktan şikayetçidir.

Köylerde tohum alma, saklama, artık yerini büyük ölçüde hazır fidan ekimine bırakmıştır.

Köylerde çiftçiye devlet desteği olmadığı için, köylü kendi yağında kavrulmaya, ulaşabildiği en ucuz şartlarda üretim yapmaya hayatını devam ettimeye çalışmaktadır.

Geleneklerine bağlı bir çok üretici, doğal gübre  ve ilaç kullanırken, genellikle kimyasal gübre ve ilaç kullanmak zorunda bırakılmışlar.

Üreticilerimizi tek tek, bahçelerinde, tarlalarında ve ekili alanlarında ziyaret ettik.

Fidelerini ekili alanlarda gözlemlerken,  kullandıkları tohum, gübre ve ilaçlama sistemlerini, konuştuk, paylaştık.

Köylümüz yeniden tam anlamıyla üretmek, yeniden milletin efendisi olmak, borç batağından kurtulmak, emeğinin karşılığını almak istiyor.

Köylerde ne yazık ki ülkemizin bir çok köyünde olduğu gibi genç nüfus azalmış.

Her evde en az iki yaşlı var. İhtiyacını göremeyecek derecede hasta ve yaşlılar, engelliler var. Kontrolsüz kullanılan tarım ilaçları ve seralar özellikle hamilelere verdiği zararla ortaya çıkmaktadır.

En büyük emekçi yine kadınlar. Evde, tarlada, bahçede,pazarda her yerde kadının emeği yine inkar edilemeyecek kadar çok.

Köylümüz gereken her türlü desteğin verilmesini istiyor. Tohumlarını devlet desteği ile saklamak, devletin gücüyle tarlasını sürmek, aracısız ürünlerini pazara ulaştırma imkanına kavuşmak, toprağını sulamak, doğal gübre kullanmak, iş gücü, emek gücü istiyor.

Türk köylüsünün gururlu, onurlu duruşuyla haline şükürler eden köylümüz, mutsuz, köylümüz umutsuz, köylümüz geçim sıkıntısı çekiyor, köylümüz emeğinin karşılığını alamıyor, köylümüz tarlasında toplayamadan imkansızlıktan çürüyen elmasına, üzümüne, domatesine üzülüyor.

Köylümüz  insanca yaşamak istiyor, Ulu önderimizin dediği gibi ;

«Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, hakiki üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, mutluluk ve servete hak kazanmış olan köylüdür.»  1922 ATATÜRK

Bu yazı toplam 2004 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim