24.02.2019, 20:04

Macaristan'ın çoğu Türk ve Jobbik partisi %19.6 oyla ikinci oldu...

Şaşıracaksınız ama çoğu Türk olan Macarlar Avrupa'da "Hungary" diye anılır ve devletlerinin adı da Hungary'dir. Hun imparatorluğu bir kolu olduklarından kendileri adlarını Hungary olarak Avrupa'da koymuşlardır. Biz neden salakça Macar demişiz şaşırdım. Bedir savaşında Irk-soy değil burada baba oğulla, kardeş kardeşle, amca yeğenle savaştığından meselenin ırk değil Hilal ile Haç savaşı olduğu günümüzde Macaristan'da Türk ve Turan partisinin bize yakınlaşmasını tabi ki çok ciddi olarak önemsemeliyiz. Avrupalı bir devlette Irki uyanış var ve bu uyanışın arkasında Turan ve Türk sevdası ile bize yakınlaşmayı her yönü ile sahiplenmeli ve örtülü ödenekten desteklemeliyiz. Macarlar çoğunlukla Türk ve Hıristiyan olsalar da İslam olgusunu da telaffuz ettiklerinden bu Türk partisini Macaristan'da kayıtsız şartsız desteklemeliyiz.

Macarcanın Türkçe ile bağlantısı olduğu, Macar halkının da Asya'nın Türk halklarıyla akrabalık içinde bulunduğu iddiası halk arasında inatla yaşamaya devam ediyor. Zaten Macarların Türklere olan ilgi ve yakınlığı yeni bir olgu değil. Ortada nesnel hiçbir kanıt olmamasına rağmen Macarların atalarının Hunlar olduğu, dolayısıyla Türklerle de akraba oldukları savı yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar gelen bir iddia. Hun ilişkisi halk arasında öylesine güçlü ki Macaristan'ın Avrupa Birliği'ne katıldığı ilk yıllarda kendilerini Hun olarak gören on binlerce Macar imza toplamış ve Hunları Avrupa Birliği'nde bir azınlık olarak kabul ettirmeye çalışmıştı. Bu girişim Hunların bir dili ve kültürü olmadığı, dolayısıyla bugün artık kimsenin kendisine Hun diyemeyeceği gerekçesiyle reddedilmişti. Türklerle olan akrabalık iddialarına gelince: Bu iddianın kökenleri de çok eskiye uzanıyor. Ve bu konuda tarihsel kanıtlar da var. Bunların arasında en somutu Bizans kökenli. Macar Krallığı'nın ilan edildiği M.S. 1000 yılında Macar Kralına Bizans tarafından hediye edilen tacın üzerinde "Türkiya'nın Kralına" ibaresi var. Bu taç Macar devletinin en önemli hazinelerinden biri olarak hala mevcut. Ve tarihte ilk kez olmak üzere "Türkiya" adı da burada kullanılıyor. "İşte bakın, Bizans bizi Türkler olarak görüyordu" diyor bu tezle pek çok şeyi Turan ve Türk olmaya götürmekte haklılar. Avrupa'da Türk olmak ve kendini Türk görmek önemseniyor. Buna ilaveten orta asya kökenlerini genlerle de ispatlamaları orada Hun ve Hungary gerçeğinin ve Turan ile Türk olduklarının kanıtına bilimsel olarak ulaşmaları sevindirici. Bunda son yıllarda ABD tam ama AB kısmi emperyalizmine dik durmak her kesimde Türkiye politikalarının Türk belleğini öne çıkartmasından olsa gerek.

Maceristan'da her yıl düzenli yapılan Turan halkları birliği havasında gerçekleşen ve tüm Asya Türk kökenli halklarının da ekiplerle kendisini temsil ettiği bu festival uzun zamandır yapılmakta. Artık Macar ve Türk hükümetleri tarafından da resmen destekleniyor. Tarihsel kostümler içinde bir şölen olarak gerçekleşen etkinlik artık binlerce seyirci de çekiyor ve Hungaristanda uyanışa alt yapı oluşturuyor.

Macarların Türk olduğuna dair yaygın görüş neye dayanıyor? Atilla’ya ve dolayısıyla Hunlara dayanıyor. Fakat Aron Sipos’a göre dönemin tarihine ilişkin bildiklerimizin Bizans döneminde yazı bilen kişilerin yazdıklarına dayandığını söylüyor Sipos: “Karpat Ovası’na, at üstünde kısa boylu çadırda yaşayan, ok atan birileri geliyor. Hunlar geldi diye kaydediliyor. 40-50 yıl sonra yine birileri at üstünde geliyor, ok atıyor tekrar Hunlar geldi deniyor. Bunların Hunlar mı, eski hun Macarlar mı olduğu karışıyor. O Macar denenlerin dilinde 200-300 Türk kökenli “Macar dilinde halen bizim kullandığımız Anadolu Türkçesinde bulunan 200-300 kelime tarım ve hayvancılıkla ilgili kelime var ve bunların başında Elma, buğday, arpa, balta gibi tarım ve hayvancılıkla ilgili kelimelerin olması Macar denen ve daha eski dönemin karışık kavimleri ile bu kelimeleri kullanmaları onlarında asya kökenli Türk olduklarını çağrıştırıyor. Avrupalı rahipler de yine at üstünde bir millet görünce ‘tekrar Hunlar gelmiş’ diyor. Ondan sonra bölgeye Hunistan deniyor. Ama hunlu demeleri eskiden gelen hunluların aynısı ve gelenek ve dil olgusu ile desteklenmesi tesadüf olasa gerek. Macaristan’ın İngilizce karşılığı Hungary kelimesi zaten. Çok az millet bize Macaristan diyor. İlginçtir Türkler onlardan biri. Bu bilinçli İngiliz istihbarat oyunlarından diğer bir parça olsa gerek.

Yapılan son seçimlerde Türk ve Turancılık olgusu ile %19.6 oranında oya alan Jobbik',n eski genel başkanı ana muhalefete yükselttiği partisinde verdiği sözü tutarak yerini yardımcısına bıraktı... 8 Nisan’da yapılan genel seçimlerin ardından Jobbik Genel Başkanı Gabor Vona’nın istifası üzerine düzenlenen kongrede, Tamas Snieder ile İslamofobik açıklamalarıyla tanınan Laszlo Toroczkai yarıştı. Sneider, 556 delegenin 298’inin oyunu alırken, Toroczkai 256 oyla yarışı kaybetti. İki oy geçersiz sayıldı. Türkiye ile iyi ilişkiler kurulmasını destekleyen ve geçen dönem Macaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığını da yürüten Jobbik’in eski Genel Başkanı Gabor Vona, kendi çizgisinde olan ve Turan yolunda bir genel başkan seçtirerek geri plana geçmiş oldu. Bu ön bilgiden sonra Macaristan'da ki ana muhalefet olmaları hasebiyle, Türklüğü öne çıkartan bu partinin basınımızda çıkan yazıları aşağıda özetleyelim;

Macaristan ana muhalefet partisi Jobbik'in eski Genel Başkanı Gabor Vona'nın, Türkiye'yi neden sevdiğine dair hazırladığı Türkçe alt yazılı video, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Jobbik'in Genel Başkanlığını yürüttüğü süreçte Macaristan'ın Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasını savunan, bu yüzden "Müslüman olduğu iddia edilen" Vona, Türkiye sevgisini anlatan bir video hazırladı. Video, Vona'nın Türkiye ziyaretinde yaptığı, "Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah'tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla'nın torunlarıyız", "Küreselleşme ve liberalizmin karanlığında insanlığın son umudu İslam", "Biz Macarlar, Turan halkıyız ve bizim kardeşlerimiz Turan halklarıdır" şeklindeki konuşmayla başlıyor ve bu ifadelerden dolayı Macar hükumetinin, aleyhinde Müslüman olduğu şeklinde kampanya başlatıldığı ifade ediliyor. Vonna "biz Turan halkıyız ve insanlığın son umudu elbet İslamdır "diyerek Türk olmayı ve Müslüman olmayı eşitlemesi ile bu konuda ki polemiğide askıya almış oldu.

Videoda Türkiye'nin çok güzel bir ülke, İstanbul'un ise dünyanın en muhteşem şehirlerinden birisi olduğunu vurgulayan Vona, ''Ben Türkleri gerçekten çok seviyorum ve Macaristan ile Türkiye'nin iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini düşünüyorum.'' ifadesini kullandı. Macaristan'ın geleneksel olarak müttefiki olmadığını ve komşu ülkelerle de her zaman çok iyi ilişkilere sahip olmadığını belirten Vona, büyük güçlerin ise Macaristan'a ucuz iş gücü ve piyon olarak baktığına üzüldüğünü o yüzden Turan ve Türk dünyasına yaklaşmayı öne çıkarttı.

Vona, ''Türkiye stratejik açıdan gerçekten büyük öneme sahip. Türkiye her ne kadar süper güç olma olgusunu 20. yüzyılda kaybetmiş olsa da jeostratejik uzmanlar bu statüyü 21. yüzyılda tekrar geri kazanacağını öngörmekte.'' dedi. Türkiye'nin 82 milyonluk nüfusa, bir milyona yakın askere ve dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Vona, Macaristan'ın uluslararası forumlarda Türkiye ile ittifak yapmasının önemli olduğunu vurguladı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmalarında olumlu söylemler kullandığına ama Macar hükumetinin izlediği politikalar dolayısıyla ülkede Türk düşmanlığının arttığına işaret eden Vona, ''Orban, Erdoğan'ın yanında 'iyi çocuk' rolü oynamasına rağmen izlediği iç siyaset dolayısıyla Macar toplumunda Türklere yönelik olumsuz hissiyat artması üzücü ama sonuç hüsran olacak'' diye konuştu. İki millet arasındaki dostluğu güçlendirmek için mücadele ettiğini ve bununla gurur duyduğunu da vurgulayan Vona, Macar hükumetinin bunu aleyhinde kullanmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Macaristan'da geçen yıl 8 Nisan'da düzenlenen genel seçimler öncesi ülkedeki İslam karşıtlığı, Gabor Vona üzerinden körüklenmeye çalışılmıştı. Vona'nın, Türkiye ziyaretinde, Türkiye ve Türklerle ilgili bazı olumlu ifadeler kullanması üzerine, ülkedeki birçok yayın organı Vona'yı Müslüman olmakla 'suçlanmıştı'. Vona ve eşinin Türkiye ziyareti sırasında İstanbul'un simgelerinden olan Sultanahmet Camisi önünde çektirdiği fotoğraf, bazı yayın organları tarafından Vona ve eşinin 'Müslüman olduğunun ispatı' olarak yorumlanmıştı. Macar siyasetçi, terör örgütleriyle ilişkisi olduğu iddiasında bulunan medya organlarına karşı birçok dava açmış ve söz konusu iddialarda bulunan basın organları yazdıklarını ispatlayamadıkları için para cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Ankara'nın en iyi çalışan belediye başkanları sizce hangisi? OY KULLAN.....
Ankara'nın en iyi çalışan belediye başkanları sizce hangisi? OY KULLAN.....
Namaz Vakti 19 Eylül 2019
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:47
İkindi 16:15
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 4 12
2. Çaykur Rizespor 4 8
3. Fenerbahçe 4 7
4. Denizlispor 4 7
5. Galatasaray 4 7
6. Gazişehir 4 7
7. Malatyaspor 4 6
8. Trabzonspor 4 6
9. Konyaspor 4 6
10. Sivasspor 4 5
11. Antalyaspor 4 5
12. Ankaragücü 4 5
13. Beşiktaş 4 4
14. Başakşehir 4 4
15. Kayserispor 4 2
16. Göztepe 4 2
17. Gençlerbirliği 4 1
18. Kasımpaşa 4 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 4 9
2. Bursaspor 4 9
3. Hatayspor 4 8
4. Fatih Karagümrük 4 8
5. Keçiörengücü 4 8
6. Altay 4 7
7. Akhisar Bld.Spor 4 7
8. Adana Demirspor 4 6
9. Balıkesirspor 4 6
10. İstanbulspor 4 5
11. Adanaspor 4 5
12. Altınordu 4 4
13. Erzurum BB 4 4
14. Osmanlıspor 4 4
15. Menemen Belediyespor 4 4
16. Boluspor 4 1
17. Giresunspor 4 1
18. Eskişehirspor 4 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 5 15
2. Man City 5 10
3. Tottenham 5 8
4. M. United 5 8
5. Leicester City 5 8
6. Chelsea 5 8
7. Arsenal 5 8
8. West Ham 5 8
9. Bournemouth 5 7
10. Southampton 5 7
11. Everton 5 7
12. Crystal Palace 5 7
13. Norwich City 5 6
14. Burnley 5 5
15. Sheffield United 5 5
16. Brighton 5 5
17. Aston Villa 5 4
18. Newcastle 5 4
19. Wolverhampton 5 3
20. Watford 5 2
Takımlar O P
1. Sevilla 4 10
2. Atletico Madrid 4 9
3. Real Madrid 4 8
4. Athletic Bilbao 4 8
5. Barcelona 4 7
6. Granada 4 7
7. Real Sociedad 4 7
8. Levante 4 6
9. Osasuna 4 6
10. Villarreal 4 5
11. Deportivo Alaves 4 5
12. Real Valladolid 4 5
13. Valencia 4 4
14. Mallorca 4 4
15. Real Betis 4 4
16. Celta de Vigo 4 4
17. Espanyol 4 4
18. Getafe 4 3
19. Eibar 4 1
20. Leganés 4 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@