ULUSAL DAVAMIZ !!

Gelişmekte olan ülkelerin önemli sorunlarından biri de özelleştirmeledir.

KİT’ler devletin önemli bir ekonomik dayanağıdır.

Yöneticiler, özelleştirmeleri kamu ve bütçe açıklarını kapatmak, kaynak yaratmak gibi sözlerle ifade etseler de ülke için önemli kayıplardır.

Metin Aydoğan şöyle diyor;

‘’KİT yatırımlarının arttırılması ve bu yatırımların verimli bir işleyiş içinde geliştirilmesi, azgelişmiş ülkelerin kalkınabilmeleri için tek yoldur. Dünyada devletin belirleyiciliği ve desteği olmadan kalkınabilmiş bir ülke yoktur.

Ulus birliğini korumayı neredeyse olanaksız kılan ve ulus-devletin çözülüş sürecini oluşturan bu gelişme , hızla sürmektedir. Bugün KİT satışlarına karşı çıkmak Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkmanın ve yurtsever olmanın ön koşulu durumundadır.’’

Ne yazık ki bugün bizi yönetenlerce, Cumhuriyet kazanımlarına, Kemalizmin temel ilkelerine sahip çıkılmamış, KİT’ler için yatırım yapıp, büyütmek, geliştirmek yerine elimizde ne varsa tek tek satılmıtır.

Metin Aydoğan şöyle devam ediyor;

‘’Türkiye’deki özelleştirmelerin hemen tümü, Dünya Bankası’nın bağlı olarak Amerikan danışmanlık şirketlerinin belirleyiciliği ve yönlendiriciliği altında yapılmaktadır. Türkiye’de hemen her iş için bir yabancı ‘danışman’ firma vardır. Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturan, PETROL OFİSİ, TÜPRAŞ, PETKİM, THY, TELEKOM ve bir çok kuruluş yabancılara satıldı. Özelleştirme ihalelerinin tümü, satılan kamu mallarının değerinin çok altında yapılıyordu. KİT satışlarından Hazinenin bugüne dek elde ettiği gelir, yok denecek kadar düşüktür.

Dünyanın her yerinde azgelişmiş ülkelere dayatılan Dünya Bankası - İMF reçetelerinin temelinde ulus - devleti çökertecek özelleştirme istekleri vardır. Özelleştirmelerle, binlerce işç i- mühendis - teknisyen işsiz kaldı.

Türkiye’de; hükümet sözcüleri, parti başkanları,uluslararası örgütler ve bunların çevresinde toplanan her çeşitten çıkar kümeleri, uzun süre geniş medya olanaklarıyla özelleştirmenin yararlarından söz etti. Ancak, özelleştirmenin ‘’cam küresi’’ çabuk kırıldı. ‘’

Bugün cam kırıkları içinde yaşayan bir topluma dönüştük. Ekonomik gücümüz olan KİT’lerimiz yabancıların elinde, her türlü ulusal değerimiz yabancıların kontrolünde ve bu dış güçler her geçen gün üzerimizde daha fazla baskı kurmaya ve Türkiye’yi kendileri için bir fırsat olarak görmeye devam etmektedirler.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e göre ‘’endüstrileşme en büyük ulusal davalardan biridir ’’

O zaman bu dava hapimizin davasıdır. Ulusal değerlerimize, Cumhuriyet kazanımlarımıza her zamankinden daha çok sahip çıkmak zorundayız.

Kaynak:Metin Aydoğan/ BİTMEYEN OYUN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.