Yeni Ehliyet Dönemi Başlıyor

2016 yılında yürürlüğe girmesi kararlaştırılan yeni ehliyet kuralları; bir ocak tarihi itibarı ile yürürlükte yerini alarak, yeni masraflara ve elbette çipli kartlara kapı açtı. Avrupa standartlarına uygun ehliyetler kullanılmasını ön gören bu kurallar aracılığı ile devlet, 2020 yılına kadar Türkiye’deki tüm ehliyetleri uluslararası standartlara göre düzenlemek istiyor. Bunun için, girişimlere çoktan başlandı.

Yeni ehliyetlerin yürürlüğe girmesinin en büyük sebebi, Türkiye standartlarındaki ehliyetlerin yurtdışında herhangi bir geçerliliği bulunmaması. Bu duruma çare olarak devletin başlattığı yeni ehliyet uygulaması; eski ehliyetinizin yerine; sizleri yurtdışında da geçerliliği olacak, uluslararası bir ehliyet sahibi yapmayı amaçlıyor.

Yeni ehliyetler, uluslararası standartlara sahip olması ile birlikte tam 18 sınıfa ayrılacak. Özellikle, Türkiye standartlarındaki sınıfların çok uzağında, geniş bir portföyü bulunan uluslararası sınıflar, emniyet genel müdürlüğü tarafından yeni ehliyetiniz tarafınıza verildiğinde; belirlenecek. A sınıfından, K sınıfına kadar giden bu ehliyet sınıflarının kimi iş makineleri kullanımı, kimi tır, kimi ise bireysel otomobil kullanımları için belirlenmiş durumda. Ayrıca, biyometrik verilerin de yer alacağı yeni ehliyet sisteminde, bununla ilgili pek çok tartışma da mevcut. Kimi milletvekilleri bunlar hakkında meclise bir tartışma önerisi sundu bile, zira biyometrik verilerin mahrem bilgileri sunduğunu savunan bazı üyeler, ehliyetlerde bu bilgilerin bulunmasına oldukça karşı. Ancak, nüfus cüzdanı yerine de geçebilen bu ehliyetlerin, nüfus cüzdanından farklı olması da beklenemez. Bu sebepten, hem nüfus cüzdanlarının yenilenmesi, hem de ehliyetlerin yenilenmesi; akıllara önümüzdeki yıllarda hepsinin birleştirilmesi ihtimalini de getirmiyor değil.

Yeni ehliyet yahut yeni sürücü belgesi diyebileceğimiz kartlara başvuru şartları çoktan belirlendi. 2016 yılından, 2020 yılına dek yapabileceğiniz başvuruları ilk olarak online gerçekleştirmeniz gerekiyor. Akabinde ise, gerekli belgelerle beraber aldığınız randevuya zamanında gitmeniz halinde, yeni sürücü belgesi işlemleriniz yapılabiliyor. Sürücü randevuşartları EGM’ninonline sisteminden öğrenilebildiği gibi, herhangi bir trafik müdürlüğünden de öğrenilebilir. Özellikle biyometrik vesikalık fotoğrafın önemli olduğu bu evraklar arasında, fotoğraf dışında sizleri zorlayacak çok bir şey yok diyebiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.