Bin Ayın bereketi Aşure Ayı

Biz Türk Milletinin bence en güzel misler gibi rengarenk milli tatlısı olan Aşurenin bereketin, kaynaşmanın, dostlukların, Komşulukların anlam kazandığı Muharrem ayının onuncu gününü temsil eden Aşure Gününde birçok kişi ibadetlerini gerçekleştirmeye başlar. Çok eskiden beri devam eden aşûre aşı, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilip, “aşûre testisi” adı verilen özel kaplarla saray dairelerine ve halka bir ay süreyle dağıtılmak şartıyla özel kaplar içerisinde gittiği haneye hediye olarak kalmaktaymış.Yani şimdi bizim yaptığımız gibi Folyo veya plastik kaplarda ve yahut kapları geri alarak değil. Buradan ortaya çıkan ise biz Türkler genlerimizde ki asil kandan kaynaklanan paylaşmayı taaa Osmanlı döneminde gerçekleştirdik. Hatta o vakitler şimdiki gibi Ailelerin lüks hayat özentisi olmadığından dolayı paylaşma daha bir anlamlı ve güzelmiş galiba? Bende Herkes gibi Aşureyi çok severim ayıptır söylemesi güzelde yaptığım söylenir. Geçtiğimiz yıl UTEF Federasyonumuz ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneği olarak ellerimle yapmış olduğum aşureyi yaklaşık bin kişiye yedirmenin, paylaşmanın,bereketin huzurunu mutluluğunu yaşadım. Rabbim bu yılda nasip etsin inşaAllah.

Aşûre günü oruç tutmanın faziletine ilişkin hadisler bulunmasına karşılık, o günde hububat karşımı aş (aşûre) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek ve kurban kesmek gibi fiiller hakkında habere rastlanmamaktadır. Bununla birlikte, Müslüman Türklerin dînî halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşûre, aynı zamanda Muharremin onuncu günü ( 20 Eylül Perşembe günü) başlamak üzere, daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip dağıtılan tatlıya isim olmuş ve sosyal dayanışmaya önemli katkılarda bulunmuştur.

Arapça kaynaklarda tam olarak "Aşura" şeklinde geçen bu kelimeyi, on sayısı ile ilgili olan "aşr" ve "aşir" veya develerin güdülmesiyle ilgili "ışr" kökünden türemiş bir kelime kabul edenler olduğu gibi, Arapça'da "faula" vezninin bulunmadığını ileri sürerek İbranice'den geldiğini söyleyenler de vardır. Fakat alimlerin çoğu bu görüşe katılmamakta, kelimenin Arapça asıllı olduğunu benimsemektedirler.

Aşûre günü adı verilen 10 Muharrem gününde meydana geldiği rivayet edilen diğer bazı önemli olayları da kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

a. Rivayete göre, Hz. Nuh’un gemisi Tufandan kurtulup Cûdî dağına Aşûre günü oturmuştur. Bilindiği üzere, Hz.Nuh, Allah’ın emri üzerine kendine inananları yaptığı bir gemiye bindirmiş, tufan gerçekleşince, inanmayanlar suda boğularak helak olmuşlardı.

b. Hz. Ademin tövbesinin kabul edilmesi

c.Hz. İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulması ve

d.Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuşması

e. Hz. Musa ve İsrail oğullarının Firavunun zulmünden kurtulmaları.

Bir de acı olanları vardır. Bunların başında da R.SAV.den yıllar sonra (30 sene) meydana gelen ve bütün İslam alemini etkileyen her müminin acısını yüreğinde taşıdığı 1375 senedir kanayan bir yara olan R.SAV.in 15 kadar hadisinde övdüğü onlar için (Hasan ve Hz. Hüseyin) cennet delikanlıları dediği kıymetli torunu Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ciğer paraleri Hz. Hüseyin R.A. ve 72 masumun Emevi saltanatını zulümle ele geçiren Yezid haini tarafından bugünde bile kan gölü haline dönen ve Irak topraklarında bulunan Kerbela çölünde acımasızca aç, susuz, çaresiz bırakılarak hunharca şehit edilmeleri de maalesef yine bu kutsal ayda Muharrem 10 aşure gününde olmuştur. 10 Muharrem (Aşûre) günü gerçekleştiği rivayet edilen olaylar orasındadır.Açılmasını beklediğiniz tüm kapılar huzura ve mutluluğa açılması dileğiyle; birlik beraberlik,paylaşma, barış ve huzurun sembolü olan Aşure sizlere, evlerinize, ailenize milletimize bolluk bereket huzur ve mutluluk getirsin kalın sağlıcakla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güldane Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?