HOPA-BATUM TİCARET VE İNSAN İLİŞKİLERİNE BAKIŞ

Bu yazı Haberler Ankara sitemize benim yorumumla yayınlanmak kaydı ile gönderilmiş. Habip kardeşimizi Hopa'dan tanırım. Habip'in ülke insanımıza makalesi ile fikir vererek başkalarının mağdur olmaması için gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederiz... Çok kişinin atladığı ve canının yandığı bazı uygulamalar için Gürcistan Büyük elçiliğinden cevabi yazı beklemek hakkımız olsa gerek... Dünyanın gelişmekte olan veya gelişmeye aday olan ülkelerinde trafik ceza parasının 10-50 kat artışlarının olması izahtan uzak bir mantık olsa gerek... Oysa kendi vatandaşlarına yapamadığını Turiste yapması iyi bir şey olmasa gerek... Habip kardeşimiz kibar davranıp 50 Lari olan cezasını 1 ay içinde yatırsaydı sorun olmayacaktı belki. Sağlık sebepleri yüzünden tekrar gidemediği için ödeyemediği ve ertesi ay cezanın katlanıp 150-200 lari olması ve 2 yılda 2000 lariye çıkmasının zararı Gürcistan büyük elçiliği kanalı ile makul bir rakama çekilirse bu ülke insanı olarak bizleri sevindirir.

Ayrıca basit sebeplerle içeri atmalar ve içeride farelerin uyurken kulak yememesi için hapishanelerde kedilerin 2-10.000 dolara satılması bu ülkenin geleceğini lekelemekte olduğunu yetkililer bilmeli...2 defa Gürcistan'a gittim hiç rencide olmadım amaorada yerleşip ticaret yapanların anlattıklarından yazılamayacakları kendime saklayarak şu trafik cezalarının katmerleşmesine çözüm bulmanızı en az 8-10 kişiden duyduğum için çözüm beklemekteyiz... Bu cezaların 3-4 katı ile ödenebileceği cevabı almamız hoş olacaktır.. Kaldı ki bu kişi 2 yıldır oraya gidemediğinden Batum ticaretinin kaybı onlarca bin dolar bazında olduğu unutulmamalıdır... Gelelim Habip kardeşimizin internete düşecek yazısını aktarmaya;

"Ben Habib PEHLEVAN 07/03/1984 tarihinde Artvin ili Hopa ilçesinde dünyaya geldim(0541..509.87.88), öğrenimimi elektrik meslek dalında KTÜ Rize MYO ikinci yılında bırakarak İstanbul Özel Bilişim Eğitim Merkezinde bilgisayar donanım network uzmanlığı eğitimi ile noktaladım. Şu sıralar memleketim olan Artvin Hopa da babamdan devraldığım Yağmur oteli çalıştırmaktayım, hepinizi de ağırlamaktan şeref duyarım. Yayınlarsa Oğuz bey telefonlarınızı her konuda beklerim.

Gürcistan sınırında olan ilçemizde otel işletmeciliğinin ve vatandaş olarak bu bölgede olmanın tecrübesi ile uluslar arası geçiş imkanlarının kolaylaşması sonucu yaşanan avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle avantajlarından bahsedecek olursak TC kimlik kartlarımız ile 15 DK içinde ülke değiştire bildiğimiz bir başka gümrük kapımız yok. Sarp gümrük kapısı bu konuda çok şanslı, fakatbu geçiş kolaylığının insanlarımız üzerinde yarattığı psikolojik rahatlık onların yabancı ülkede oldukları halde kendilerini memleketlerindezannetmeleri nesebep oluyor.

Haliyle bu durum orada sorunlara yol açıyor (kanunu kültürünü bilmediğin yerde misafirsin) ama bizim insanlarımız özellikleKaradeniz bölgesinde yaşayanlar karakteristik yapılarından da olsa gerek ki o ülkenin vatandaşı olduklarını sanıp kendi kültürleriyle ve kanunlarıyla yaşamaya çalışıyorlar.Bu durum oradaki kanun görevlisi ve çoğu vatandaşlarıyla sosyal ve kültürel çakışmalara yol açıyor. Hükumetimiz iyi bir şey yaptığını sanırken yol açacağı olumsuzlukları maalesef tecrübeye bıraktılar, oysaki vatandaşlarımıza yerel bölgede veya ülke çapında Gürcistan ile ilgili bilgilendirme veya dikkat etmeleri gereken konularda ipuçları verilmiş olsaydı vatandaşlarımızın orada yaşadığı sorunlar minimize edilebilirdi. Benim buradan halkımıza verebileceğim naçizane tavsiyeGürcü vatandaşlara güvenmemeleri onların kanun ve kurallarına uymalarıdır.Trafikte aracınızın emniyet kemerini mutlaka takın, otoyol şerit çizgileri içinde seyir edin (çizgilere yaklaşmadan), polis memurlarıyla tartışmaya girmeyin ve asla kavgaya bulaşmayın. Aslına temelde ahlaki kural olsa da Gürcü vatandaşların geneli ahlak yoksunu olduğu için tahrik altında kalıp bizlerinde sabrını zorlamalarından sıkıntılar yaşanabiliyor.

Hükumetimizin vatandaşlarımıza orada hoşgörü ve ilgi ile karşılanmaları için Gürcistan hükumetine müdahile etmesini şart görüyorum, onların turiste nasıl davranılması gerektiği hakkında kesinlikle eğitim verilmeli ve bunun kendi menfaatlerine olduğu ciddi anlamda belirtilmeli, bu durum zamana bırakılacak olursa iki millet arasında ciddi anlamda nefret duyguları kabaracaktır.Diğer bir konu ise vatandaşlarımız orada hapis cezası aldıkları zaman hapishane şartlarını oradaki görevlilerin insanlığa sığmayan boyutlara taşımalarıdır, işkenceler ve aşağılamalar konusunda sınırları olmadığını abartısız söyleyebilirim.Olası bir kanunsuzluk durumunda vatandaşımızın kesinlikle ülkemize geri gönderilmesi (sınır dışı) edilmesi gerekli, biz ülke olarak bunu yaparken onlar maalesefilk fırsatta hapse atıp beraat için inanılmaz paralar teklif ediyorlar,yani adalet anlayışları tamamen parasal olmuş ve cezaları çok ağır bedellerle ödettiriyorlar. Diğer yandan coğrafyası güzel şehir mimarisi hızla gelişen ticari potansiyeli olan ve para kazanılabilecek bir ülke ve ülkemiz Gürcistan ile küçümsenmeyecek şekilde ihracat yapmakta.

Sanayileşmeleri olmadığından aklınıza gelebilecek her şeyi ülkemizden veya başka ülkelerden yolumuzu ve sarp sınır kapısını kullanarak temin ediyorlar. Bu durum bizi ekonomik olarak kalkındırıyor şüphe yok fakat gümrük kapımızdaki fiziki yetersizlik sınırdaki işlem süresini ve geçişleri dayanılmaz bir hale sokuyor. Yaz dönemindeki sivil vatandaşların yoğunluğu bir yana, günde en az 1000 adet yük taşıyan araçların geçişinin yoğunluğuyla ortaya çıkan durumu siz tahmin edersiniz." Bu satırlarla size yapıcı ikazlar yapabildiysem ne mutlu...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.