2010 KPSS'nın Tümüyle Yok Sayılması Sosyal Travma Oluşturur

2010 Yılı KPSS Sınavı öncesi Fethullah'cı terör örgütü (FETÖ) mensuplarınca sınav sorularının ve cevap anahtarlarını çalınarak yandaşlarına sızdırılması sonucu 6 yıl sonra 2010 KPSS Sıvanın tümüyle yargı tarafından iptal edilmesi ile ilgisi basın açıklaması yapan Memur-Sen Ankara İl Başkanı MustafaKır: Sınavın tümüyle iptali sosyal travma oluşturur. Dedi

Kır: FETÖ mensuplarınca 2010 KPSS sorularının sızdırıldığı ve cevap anahtarının kendi yandaşlarına verildiği iddiasıyla adli yargıda başlatılan kovuşturma ve idari yargıda açılan iptal davası neticesinde önce Eğitim Bilimleri Bölümü test soruları iptal edilmiş, 6 yıl sonra da Genel Yetenek ve Genel Kültür Bölümü test soruları Ankara 1. İdare Mahkemesi’nce (Danıştay’ın verdiği bozma kararına uymak suretiyle) iptali kararı kamuoyuyla paylaşımıştır.

Anılan yargı kararının nasıl uygulanacağına ilişkin belirsizlik giderek yerini endişeli bir bekleyişe bırakmıştır. “2010 KPSS’na giren ve atanma için gerekli puanı alan her adaya hile yoluyla sınav kazandı muamelesi yapmak ve buna göre sınavın bütününü iptal ederek hakkıyla sınav kazananları mağdur etmek sadece sınava girenleri değil onların eş, çocuk ve yakınları üzerinde onarılması mümkün olmayan kalıcı bir travma oluşturacaktır.

Mezkur sınavda çalınan soruların cevap anahtarları kendilerine verilmesi suretiyle hile yoluyla sınav kazanarak ataması yapılan FETÖ yanlısı kamu görevlilerinin iptal kararına bağlı olarak görevlerine son verilmesi, bununla birlikte soruları ve cevap anahtarlarını çalan ve sızdırarak avantaj sağlayan sınav sorumluları,hazırlayıcıları ve yöneticiler varsa bunlar sorgulanarak haklarında gerekli işlem yapılması elbette hukukun gereğidir.

Gelinen noktada karşımıza 3 türlü seçenek çıkmaktadır birincisi 2010 KPSS'ı tümüyle iptal edilip,86 Bin kişinin İşten Çıkarılması. İkinci olarak, çıkarılacak bir yasal düzenleme ile Mahkeme kararının etkisiz hale getirilmesi ve sınavın bütünüyle geçerli sayılması. Son olarak ta yapılacak adli soruşturma ile hile yoluyla sınav kazanan ve memuriyete atananların tespit edilerek memuriyetten çıkarılmasıdır.

2010 KPSS Sınav skoruna göre memuriyete giren 86 Bin civarında kamu görevlisinin kapının önüne bırakılması sınavı alnının teriyle kazanların kazanılmış haklarının ellerinden alınması demektir. Diğer taraftan yapılacak bir yasal düzenleme ile sınavın bütünüyle geçerli sayılarak memuriyete girenlerin tamamının masum görülmesi de hilekar ve sahtekarlara verilen bir prim olarak değerlendirilecektir..

Önümüzde MEB uygulaması mevcuttur. 280 Bin kişinin girdiği Eğitim Bilimleri Sınavında daha önceki sınavlarda başarısız oldukları halde bu sınavda tüm soruları eksiksiz yanıtlayan 350 kişinin, yine aynı sorulara aynı cevabı veren ve aynı puanı alan karı-koca 70 aday 2010 KPSS sonuçlarına göre atanan 45 Bin civarında öğretmen içerisinden adli soruşturma neticesinde yargı makamlarınca bildirilenler ihraç edilmişlerdir.

Yine aynı şekilde Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümlerinden 2010 KPSS skoruna göre kamu görevlisi olarak atananların durumları aynı metotla araştırılmalı ve hile yoluyla kamuya sızan FETÖ yanlıları temizlenmelidir. Bunların atılması ile yapılan puan hesaplamasında hak kaybına uğrayan adayların da ataması yapılarak geçte olsa mağduriyetleri giderilelidir.

Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Hukuk Devleti olduğuna, hile ve hırsızlık yoluyla sınav kazanan ile alnının teriyle hak ederek sınav kazananların aynı kefede tartılmayacağına inanmak istiyoruz. Bu konuda Memur-Sen Konfederasyonumuzun Devlet Personel Başkanlığı nezdinde gerek kopya çekenlerin araştırılıp bulunması gerekse yeni mağduriyetler oluşturulmaması yönünde girişimleri sürdürülmektedir.

Kamu görevlilerinin haksızlığa uğratılmaması yönündeki gayretlerimizin sürdüğünü, haksızlığa uğratılanlar olursa haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini kamu oyula paylaşıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.