CHP'Lİ YILMAZ, BAŞKENT'TEKİ MANİA HATTINI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dile getirdiği Başkent’te mania hattının kaldırılmasına yönelik anlaşma sağlandığına ilişkin iddiaları TBMM gündemine getirdi. Bunun doğru olup olmadığını soran Yılmaz, “Resmi bir açıklama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa Gökçek’in resmi bir açıklama olmadan mania hattının kaldırıldığını bir müjde niteliğinde açıklaması imar hakları üzerinde bir spekülasyon yaratmakta mıdır?” dedi.

Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Gökçek’in uçuş güvenliği (mania) hattıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’yla 1.5 yıldır sürdürdükleri görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladığını anımsattı. CHP’li Yılmaz, “Gökçek, Etimesgut Havaalanı’nın etkisinde kalan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın ilgili bölgelerindeki mania hattının kaldırılması için mutabık kaldıklarını ifade etmiştir.Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise mania hattının kalkmasıyla Eskişehir Yolu’nda 70-80 katlı binaların yapılacağını vurgulayarak, konuyla ilgili yargıya gideceklerini açıklamıştır” diye konuştu.

KALDIRILMASININ GEREKÇESİ NE?

Uçuş güvenliği için Milli Savunma Bakanlığı’nca uygulanan ve Başkent için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığı iddiasının doğru olup olmadığını soran Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Bu iddialar doğru ise kentin güvenliği için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılmasının gerekçesi nedir?

-Mania hattının kaldırılması konusunda Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmeler hangi tarihte başlamış ve ne zaman sonuçlandırılmıştır?

-Mania hattının kaldırılmasının ardından Başkent’in ana arterlerinden Eskişehir Yolu’nda ve diğer bölgelerde 70-80 katlı binaların inşa edileceği iddiaları doğru mudur?

-Çukurambar başta olmak üzere Eskişehir Yolu’nun güzergahındaki yerleşim alanlarında emsal artışlarıyla yaratılan çok katlı yapılaşma, her geçen gün artan altyapı, ulaşım, yeşil alanlardaki daralma gibi öne çıkan sorunlar ele alındığında mania hattının kaldırılmasıyla birlikte sözü edilen bölgelerdeki sorunlar daha da artmayacak mıdır? Konuyla ilgili uzun vadeli plan ya da planlamalarda bu husus dikkate alınmış mıdır?

“SPEKÜLASYON YARATMIYOR MU?”

-Mania hattının kaldırılması konusunda ilgili kurumlardan resmi bir açıklama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa Büyükşehir Belediye Başkanı GÖKÇEK’in resmi bir açıklama olmadan mania hattının kaldırıldığını bir müjde niteliğinde açıklaması imar hakları üzerinde bir spekülasyon yaratmakta mıdır? Bu konuda GÖKÇEK hakkında soruşturma başlatılması düşünülmekte midir?

-Mania hattının kaldırılması durumunda hava araçlarının mevcut veya yapılacak yapı yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli iniş-çıkış yapmalarına yönelik olarak hangi önlemler alınacaktır? Özellikle Yenimahalle, Etimesgut ve Çankaya’da uygulanacak önlemler nelerdir?”

------------------------------------------------------

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Necati YILMAZ

Ankara Milletvekili

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, basında yer alan açıklamalarında, uçuş güvenliği (mania) hattıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’yla1.5 yıldır sürdürdükleri görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıklamıştır. GÖKÇEK, Etimesgut Havaalanı’nın etkisinde kalan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın ilgili bölgelerindekimania hattının kaldırılması için mutabık kaldıklarını ifade etmiştir.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise mania hattının kalkmasıyla Eskişehir Yolu’nda 70-80 katlı binaların yapılacağını vurgulayarak, konuyla ilgili yargıya gideceklerini açıklamıştır. Bu çerçevede;

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.