Taşınabilir Basınçlı Ekipmanları Sıkı Denetimde

Ankara Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Taşınabilir Basınçlı Ekipmanları Sıkı Denetime Aldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sanayi ürünleri güvenliği kapsamına 15 başlıkta Piyasa Gözetim ve Denetim Faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu başlıklardan birisi olan “Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar“ başlığında sanayide kullanılan basınçlı tüplerin denetimlerivatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumayı amaçlamaktadır. Bakanlığımızın 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Uygulanması, Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği’nin 2015/2 sayılı tebliği ile piyasada düzenleyici bir rol üslenmiştir.

Ankara Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak “Basınçlı Gaz Tüplerinin Dolum ve Periyodik Muayenelerinin Usul ve Esaslarına İlişkin 2015/2 sayılı tebliğinin”uygulanması kapsamında 2015 yılında 769 üründe denetim gerçekleştirmiş 2016 yılında ilk 4 ayda 636 adet tüp uygunsuz bulunarak idari para cezası uygulanmış ve imha edilmiştir.

Ankara’da bulunan Tüp dolum istasyonları İl Müdürümüz Vehbi KONARILI ve PGD Şube Müdürü Mehmet CEVHER ’inde bizzat katılımı ile ziyaret edilmiş, yönetmelik konusunda bilgilendirilme yapılmıştır.

24.05.2016 tarihinde Basınçlı gaz tüp dolumu yapan firmalar ile Ankara İl Müdürlüğü toplantı salonunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Sektör temsilcilerinin ve Ankara İl Müdürlüğü Piyasa Gözetim Denetimi Personelinin katıldığı toplantıda sektörün sıkıntıları dinlenmiş, vatandaşın can ve mal güvenliği ile ilgili konuların üzerinde durulmuş olup olabilecek bir kazada bu sektörde bulunan herkesin sorumluluğu olduğu vurgulanmıştır.

Toplantıda İlgili Tebliğin 10. Maddesinin 8.fıkarsı gereği 1976 öncesi tüplerin doldurulması yasak olup 01.07.2016 tarihinden itibaren 1980 yılından önce üretilmiş olan tüplere de dolum yapılamayacağıhususu tüp dolum firmalarına hatırlatılmıştır.

Ankara İl Müdürlüğü olarak sanayide kullanılan basınçlı tüpler yıl boyunca sıkı denetlenecek olup yönetmelikte belirtilen uygun olmayan tüplere dolumu yapılmaması için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bu kapsamda dolum tesisi yetkilileri ve sanayi esnafımızın da bu konuya gereken önemi vermelerini bekliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.