ATAMIZDAN YADİGAR ...

1936 yılında ARTVİN oyun ekibi ulu Önder Atatürk'ün isteği ile Balkan festivaline çağrılır. Festivale ilgi çok büyüktür. Dolmabahçe Sarayı' nda gerçekleşen festivalde büyük bir kalabalık vardır. Atatürk oyunu cok beğenir ve tekrar oynanmasını ister. Bu kez kendisi barbaşı olarak oyuna katılır. Büyük bir coşku yaşanır. O gece ekiplere verilen yemekte özel ikramda bulunulur. Artvin ekibi çok gururlanır. Artvin ekibinin tek dileği vardır; Artvin barının bundan böyle ''ATABARI'' olarak sonsuzluğa dek yaşamasıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de onayı ile o günden sonra Artvin barı '' ATABARI'' olarak nesilden nesile devam eder.

Doğu Anadolu' da bu halk oyununu çoğu insan bilir. Okullarda oynan değerli bir oyundur. Hemen her okulda folklor ekiplerinin ilk öğrendikleri oyunlardan biridir.Şehirler ve ilçeler düşman işgalinden kurtuluşlarını kutlarken, özel günlerde, bayramlarda özellikle oynanan önemli bir halk oyunudur. En duygulandıran bölümü deTürk bayrağımız ile yapılan sondur. Duygulu, coşkulu, anlamlı, vefalı bir oyundur.

Bahçası var barı varAyvası var narı varAtamızdan yadigarBizde Atabarı var

Uzun uzun kamışlarUcunu boyamışlarBenim ala gözlümüGurbete yollamışlar

Atabarıdır barıBahçada gördüm yarıSesledim ses vermadiAğladı zarı zarı

Bugün Artvin'de yaşananlar halkın direnişine rağmen Göcek'te, İztuzu'da, Urla'da ve ülkemizin bir çok bölgesinde yaşandı, yaşanıyor. Halk direniyor, halk mücadele ediyor, halk karşı çıkıyor ama nedense halk sesini duyuramıyor. Halk coplanıyor, halk gaz yiyor, halk hakarete uğruyor ve halk yine sesini duyuramıyor. Halk hergün yeni bir üzüntüye ve belirsizliğe uyanıyor.

Halkın bir çoğu siyasilere olan güvenini yitirmiş durumda. Halk aydınlara güvenmek istiyor, halk aydınlar sesini duyursun istiyor.

Halkın sesini duymayanaydınlar şunu iyi bilsinler ki;

Yanında HALK olmayan aydın güçsüzdür.Kendi halkına KOYUN diyen aydın ''AYDIN'' olamaz.Aydın halka ışık olmuyorsa ''AYDIN'' değildir.

Artvin halkı direniyor. Ülkemizin her karış toprağı hepimiz için değerlidir. Yüreğimiz katliamın, yağmanın, yıkımın olduğu her yerde atıyor.Birlikolmayı başardığımızda ''BİZ'' oluruz.Ülkemizi bölmek isteyenler, tarihimizi, doğamızı yok etmek isteyenler de iyi bilsinler ki;

Atamızdan yadigar sadece Atabarı'mız yok bizim.

Atamızdan yadigar; Türkiye Cumhuriyetimiz, Türk kimliğimiz, Ulus birliğimiz var bizim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.