TÜRKİYE BU ACILARI HAK ETMİYOR

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 36 kişinin hayatını kaybettiği, 147 kişinin yaralandığı İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki patlamayla terörün alçak yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirterek, “Biz Türkiye olarak bu acıları hak etmiyoruz. Bu acıları bize yaşatanları da Türkiye’nin hak etmediğini düşünüyorum. Yaşanan acıyı paylaşıyor, ülkemiz için başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

DANIŞTAY YASA TASARISI GARABET

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’yla ilgili bir konuşma yapan Yılmaz, “Hukuki anlamda bir garabetin, siyasi anlamda bir akıl almazlığın, yönetim anlamında bir fütursuzluğun üzerine somutlaştığı bir yasayı konuşuyoruz” dedi. Hükümetin yasa tasarısının görüşmelerinde ortaya koyduğu çalışma biçimi ve “disiplininin”tasarıyla amaçladıklarını net şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“BAĞDAT’A VARMADAN DÖNÜN”

“Sizlerin ‘yüzde 50 oyu aldık, o halde her şeye biz karar veririz’ anlayışı,14 yıllık yönetim anlayışınızın tamamına hakim olduğu gibi bugün burada sürdürdüğümüz çalışmaya da hakim durumdadır. Gerçekten de çoğunluğun gücüne yaslanarak, çoğunluk üzerinden haklılığı ve doğruluğu elde ettiğinizi düşünerek bir çalışma sürecini gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışma anlayışınız sadece buraya değil ülkenin yönetimine, komisyonların yönetimine, sizin var olduğunuz her alana hakim durumdadır. Komisyonumuz da bundan farklı geçmemiştir. Aslına bakarsanız böyle bir çalışma anlayışından Türkiye bir fayda görmemiştir. 14 yıl sonra üzerinde en fazla konuştuğunuz, en ciddi iddiaları ortaya koyduğunuz yargı alanında düştüğünüz durum ortadadır. Anayasa değişikliğinden başlayarak yapmış olduğunuz çalışmaların her birinin çok büyük yanlışlıklar olduğunu ve büyük maliyetlerle, bedellerle topluma döndüğünü hep beraber gördük, yaşadık. Şimdi, bunu bir kez daha tekrar etmek niyetindesiniz ama yine yanlış yoldasınız, yine Bağdat’avarmadan dönmek durumundasınız.”

“HUKUK DEVLETİNİ ÖRSELİYOR”

Yasa tasarısında yapılan değişikliğin açık bir Anayasa ihlali olduğunu ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu değişiklik Anayasa değişikliğiyle dahi yapamayacağınız, demokratik devleti, hukuk devletini yok eden, örseleyen bir düzenlemedir. Bu konuda Anayasa değişiklik teklifi dahi veremezsiniz. Bunu yasayla aşmanız mümkün değil. Yaptığınız bu düzenleme, açıkça Anayasa’yı dolanmaktır ve açıkça yok hükmünde bir düzenlemedir. Adalet Komisyonu toplantılarında Sayın Komisyon Başkanı da söyledi; ‘Türkiye, yargı içerisinde, yakın değilse de çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya’ dedi. Bu tabloyu siz yarattınız ve şimdi attığınız adımlarla daha büyük sorunları yaratmaya talipsiniz. Ancak, şu kadarını söyleyeyim: Bu ülkeyi 14 yıl yönetmek kimseye nasip olmadı. Sizler bu süreyi kullandınız ama doğru kullanamadınız. Sizleri yeni baştan, şu andan başlayarak ortak akla, müzakereye, beraber konuşmaya, sorunları beraber sahiplenmeye davet ediyorum. Siz, böylelikle geçmişe ilişkin ciddi bir eleştiri yapabilirsiniz, değilse bundan sonra yapılacak eleştirilerin tek muhatabı 14 yıl sonra AKP hükümeti olacaktır. Sizi buradan bir kez daha uyarıyorum. Bağdat’a varmadan geri dönün.”

Yılmaz, devletin ortak akılla yönetilebileceğini, “gelgit akılla” yönetilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. İsrail ve Rusya örneklerinde olduğu gibi sürekli yapıp bozularak ülkenin yönetilemeyeceğini belirten Yılmaz, “Bu ülkenin halkına, devletine, ülkesine bu denli büyük maliyetler ödetemezsiniz” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.