Mali disiplin esas Kamuda olmalı...

Maliye bakanımızın evvel ki hafta açıklaması üzerine bir yazı yazmıştım. Konu başlığı olarak "Maliye bakanı siz hiç su sattınız mı?" diye. Bakanın açıklamasını esnaf ve gazeteci gözü ile kısmen sorgulamıştım. Esnafın bu günlerde dip yaptığını ve piyasa sıkıntıda olduğu için buna bir çözüm bulunmasın yazmıştım. Gönüllerin bakanı Arif Yılmazer abim yazımı okuyunca eski konuştuklarımızı hatırlattı ve yazımın ikinci kısmı olarak "Kamuda mali disiplini" yaz dedi. Maliye bakanı Naci Ağbal'ı elbet sever ve takdir ederim. Müsteşarlığında ki başarı onu buralara taşıdığını biliyorum ama ben bürokratları bu ülkenin en üst makamına taşımazdım. Başarı Bakan olunca azalıyor, inşallah Ağbal konusun da yanılırım. Bakın Naci bey evvelki hafta o çok takıldığım mali disiplinden en fazla vatandaş istifade ediyor dediği demecini yazayım ve biz bu seferde konunun kamu kısmını irdeleyelim. Sayın Ağbal "vatandaşın refahını artıran düzenlemelere rağmen bütçenin iki yakasının bir araya geldiğini ifade ederek, ayağımız yorgana göre konumda. Dolayısıyla bütçe ve mali disiplin konusunda iyi gidiyoruz. Vergi arttırma ile ilgili olarak şu anda bir planımız ve düşüncemiz yok ama her zaman şunu söylüyoruz; Bütçe, mali disiplin konusunda çok hassasız. İleride bütçe disiplini konusunda bir sıkıntı olursa, bir şeyler ihtiyaç için karşımıza gelirse gerekli tedbiri almaktan kaçınmayız. Bu da bizim vatandaşa karşı taahhüdümüzdür. Çünkü, mali disiplinden en fazla vatandaş istifade ediyor. Biz bunu da görüyoruz." deyince yaptıklarının vatandaşa taahhüdü olup bunun bizim lehimize olduğunu açıklaması bence ifade olarak yanlış.

2001 krizinde ülkemizde 200.000 den fazla esnaf dükkanını kapadı ve en az 500.000 insanımız işsiz kaldı. Banka batıklarını esnaf ödedi, memurlar değil. Beş yüz bin kişiyi devletin yanlışı yüzünden işinden oldu ancak 1 kişi bile kamuda işten çıkarılmadı bu doğrumu sizce? O günleri Vestel şirketler grubu icra kurulu üyesi Levent Hatay şöyle vurguluyor; "2001 krizinde sektördeki bayi ve bağlantı sayımız 14 binden yaklaşık 9 bine düştü". diye açıklamıştı. Yani neredeyse Vestel %33 daralmıştı. Faal esnafın o dönem % 10'dan fazlası kepenkleri kapatınca 500.000 den fazla insanımız işsiz kalmış ama kamudan 1 kişi bile işten çıkartılmadığı gibi kamuda mali disiplinde olmamıştı.Kamuda bir defa işe girdin mi tamam kurtardın. Kimse sana dokunamaz, yanlışlıktan dolayı yargılatılmaz, uğrattığı zarar örtülür (Engin Civan Türkiye'den hala emekli), içeride işi yavaşlatır, aksatır, haram lokma yer, asalaklık yapar, daha yazacağım ama sütunumu azaltmış olacağım.

Evet sayın Ağbal her konuda önce kümestekileri üzmeyin. Esnafı fazlaca üzersenizDSP nasıl % 22,5 tan % 1,5'a düştü böyle olmasa da 2. bir ikazı bu sefer şiddetli alabiliriz. Muhalefetin çapsız ve vizyonsuz olmasından dolayı Ak partinin 100 yıl iktidar olma şansı görülüyor. Ama yapmanız gereken tek şey var o da Kamuda, Ordu'da tasarruf ve bürokrasi nasıl azalır diye ilan yaparak yarışma yapmalısınız. İç işleyişi en iyi memurlarınız bildiğinden onlar her bakanlıkta bürokrasi nasıl azaltır, nasıl tasarruf olur ve nasıl verim artar gibi makam ve para ödüllü yarışma düzenletmelisiniz. Birde işe takoz olan ve verimsiz memurları tasfiye edecek yasa çıkartarak acilen bu takozlardan kurtulmalıyız. Aynı yarışma kamu da iş yapanların ufkun ile bakılması için sivillere de maddi ödüllü yarışma düzenler beni de jüriye alırsanız bakın nelerin başarılacağını görürüz. Geçen ay ODTÜ'ye gitmiştim. Orada hükumet düşmanlığının en son sınırını gördüm. ODTÜ'de tuvaletlerde tüm suların hatta tüm pisuvarların şarıl, şırıl akmasına öğrenciler "tüm kampüs neredeyse böyle" deyince, yöneticilere Allah belalarını versin dedim. Hainkomünist, ateistler demeden oradan ayrıldım.YÖK bu israfcıları, yazımı ihbar sayıp konuyu tespit edip gereğini yapmalı. Bu arada tüm bakanlıkların döner sermayeleri kapatmalı. Polis evinde kuru temizleme ne demek? Okullardaki ve başka yerlerdeki döner sermaye işletenler 2 senede bir araba değiştiriyorsa artık komünist olmam lazım. Milli eğitimde döner sermeyenin, okullarda lokantanın ne işi var. Esnafa ve devlete zarar önemsenmeli. Elektrik, su bedava no KDV, yes avanta-lavanta. Bu yazımdan sonra ülkeye hain yetiştirmeyen (!) ODTÜ'nün su israfına YÖK el atmalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.