TEREYAĞ KATILAN ÇAY; NOGAY ÇAYI

Ünlü diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay’ın çaya tereyağı katın açıklamasıyla birlikte bu çayın nasıl hazırlandığı da merak konusu oldu. Canan Hocanın bahsettiği ama adını vermediği çay Nogay Çayı.

Nogay Çayı nedir, nasıl hazırlanır nasıl içilir ?

Diyetisyen Prof.Dr Canan Karatay’ın sağlıklı beslenmeyle ilgili yaptığı son çarpıcı açıklamayla gündeme gelen Tereyağlı çayın ne olduğu ve nasıl hazırlandığı ile ilgili olarak görüşlerini almak üzere görüştüğümüz NogayTürk Dergisi editörü Hakan Benli, Nogay Çayı’nın ne olduğunu nasıl hazırlandığını anlattı.

Nogay Çayı, Orta Asya’da, Kafkaslarda ve Anadolu’da yaşayan Nogay Türklerinin yüzyıllardır içilen geleneksel milli içecekleridir. Bugün Türkiye’de ve özellikle köylerde yaşayan Nogay Türklerinin sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı zamanlarında demledikleri, sofralarından eksik etmedikleri bir çaydır. Nogay Türkleri Türkiye’de özellikle Tuz Gölü havzasında yaşamaktadırlar.

Bu çay sofrada kahvaltıyla, diğer öğünlerde özellikle hamur işleriyle beraber içilen ve ayrıca keyif çayı olarak da demlenmektedir.

Nogay Çayına Nogaylar genelde “ Ayakşay” derler. Toplum tarafından “ Tatar Çay” olarak da bilinmektedir. Ayak eski Türkçede kâse anlamına gelmektedir.

Nogay çayını demlemek için öncelikle bir tencereye ihtiyacımız var. Önce tencereye bir litre su koyarak kaynatmaya başlıyoruz. Suyun üzerine üç – dört yemek kaşığı bildiğimiz normal siyah kuru çay ilave ederek demlenene kadar birkaç dakika kaynatıyoruz. Kaynayan çayın üzerine iki su bardağı süt ilave ederek karıştırıyoruz. Tencereye iki çay kaşığı tuz ilave ederek birkaç dakika daha kaynatıyoruz. Çayımız hazırlanmış oldu. Bu çayda şeker kullanılmaz.

Nogay Türkleri çaylarını yazın farklı kışın farklı hazırlamaktadırlar. Nogay çayının demlenmiş hali yukarıda anlattığımız tarifteki gibidir. Bu hazırlanan tarife ilave olarak kışın genellikle çay demlendikten sonra üzerine bir çay kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı tereyağı ilave ederek, Nogayların “ Tostakay “ adını verdikleri kaselere dökerek servis edilir. Nogay çayı normal çay bardaklarıyla içilmez. Çorba kasesi ile içilebilir ancak kaşık kullanılmaz.

Nogay çayına ayrıca isteğe bağlı olarak kaymak da ilave edilebilir. Ancak kaymakla karabiber bir kullanılmaz.

Hakan Benli ayrıca Nogay Türklerine özgü olan bu çayın diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay’ın da dediği gibi insan sağlığı yönünden birçok faydaları olduğuna dikkat çekerek, Nogay Türklerinin bu çay sayesinde daha sağlıklı kalabildiklerini söyledi.

Nogay Türklerinin Nogay çayı ile ilgili söyledikleri bir de şiir vardır.

NOGAY ŞAYIM

Nogay şayım sarı şay,

Bal şekerden tatlı şay,

Nogayımdın ası şay

Aslarımdın bası şay.

Börtüp börtüp kaynagan

Boza tasta oynagan

Adem işip toymagan

Nogay şayım sarı şay

Kalemperi kokugan

Burcu tuzu tatlıgan

Katı kaymak katılgan

Nogay şayım sarı şay

Nogay şayım sarı şay,

Denge derman darı şay,

Nogayımdın ası şay,

Aslarımdın bası şay.

Hakan Benli

Nogay Türk Dergisi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.