EĞİTİMDE MOTİVASYON

Her türlü kurum ve kuruluşta olduğu gibi eğitim öğretimde de motivasyonun başarıdaki etkisi çoktur. 2009 OSYM sınavında Diyarbakır’da Toplu konut Lisesi“toplam puanda”genel liseler arasında birinci olmuştu. Ben de o zaman Alparslan Lisesi Müdürüydüm. İlginçtir, o zamanın İl milli eğitim müdürü müdürler toplantısında bu okula bir iltifatta bulunması beklenirken, aynen şu ifadeyi kullandı “Birinci olmuş, ne olmuş yani” ben bu durum karşısında kahrolmuştum. Kalktım 40 duyarlı öğrencimi aldım, mezkur okulu ziyaret ettim ve bu ziyaretin içeriğini basınla paylaştım.

…..

Alparslan lisesinden anlamlı bir ziyaret.

Genellikle benzer kurumlar arasında pek sıcak ilişkiler oluşmaz. Aynı mesleği ,aynı makamı, işgal eden kimseler birbirini kıskanırlar. Ancak medeni dünyada bu tür kaprislerin yeri yok, işin iyi tarafı bu medeniyetin işaretleri artık bizim şehrimize de yansıyor.

Nasıl mı? izah edeyim:

16.11.2009 tarihinde iki genel lisemiz arasında manidar bir ziyaret oluştu; Alparslan Lisesi Müdürü 40 öğrencisiyle Toplu Konut Lisesini ziyaret etti Sebebi ise Toplu konut Lisesinin ÖSYM sınavında genel başarıda merkez genel liseleri arasında birinciliği elde etmesiydi.

Bu ziyaret Toplu konut lisesi için beklenmedik bir ziyaret oldu. Okul müdürü bir mazerete binaen hazır olmadığı için Baş Yardımcı Necdet Bey vakar içinde misafirlerini ağırladı, müdürün yokluğunu hissettirmeden, mutlulukla karışık bir heyecanla öğrencileri kantinde aldı ve çay ikram etti. Alparslan Lisesi müdürünün teklifi üzerine on beş öğrenci de sınıflara gönderilerek sınıf ortamını görmeleri sağlandı, bu arada her iki okulun idarecileri kısa ve manidar birer konuşma yaptılar.Alparslan Lisesi Müdürü, Eyüphan Kaya Necdet Beye Hitaben;

-Sayın Hocam Siz bu başarıyı nasıl elde ettiniz kısaca açıklar mısınız?

Md.Baş.Yrd. Necdet Bey,

-Efendim biz düzen ve disipline fevkalade önem veriyoruz, saat 07:15’te normal giriş kapısından içeri girmeyen idare kapısından içeri alınır müdür yardımcısına geç kalma nedeni bildirerek mazereti uygun görülürse dersine gider, bunu alışkanlık haline getirirse velisi okula çağrılır, bilgilendirilir ve veli katkısıyla sorun çözülür başka bir ifadeyle velilerimizi aktif bir şekilde sürece katıyoruz, öğretmenle uğraşıp okulun düzenini bozan kimselere kesinlikle müsamaha edilmez, ancak öğrencilere bir haksızlık yapıldığı zaman da sınıf temsilcileri vasıtasıyla okul idaresine ulaştırılır bu vesileyle gerekli inceleme yapılır.

Öğrencilere yönelerek konuşmasına devam eden Necdet Bey,

Gençler!

Her ne kadar adımız Toplu konut Lisesi ise de aslında öğrencilerimizin %80’ni Aziziye, Gündoğan ve Cumhuriyet mahallelerinden gelmektedirler kazanan 48 öğrencimizin çoğu varoş kesimden gelen öğrencilerimizdir. yani onlar da sizin gibi maddi imkanları kısıtlı vatandaşlarımızın çocuklarıdır. Biz,“bu okulu birinci yapacağız”diye söz verdiler ve sözünü yerine getirdiler.

Tabi ki öğretim kadromuzun, bu düzen disiplinin de başarıda rolü paha biçilmez, bu başarıyı aynı zamanda öğretim kadromuza borçluyuz, umarım siz de bundan esinlenerek birincilik mücadelesini verirsiniz ve bir gün bu münasebetle okulunuza iadeyi ziyaret etmiş oluruz.

Alparslan Lisesi Müdürü Eyüphan Kaya

Sayın Hocama çok çok teşekkür ederim, işte görüyorsunuz öğrencilerim, insanoğlu niyet etti mi? başaramayacağı şey yoktur. İlim, fakiri zengini tanımaz, onunla dostluk kurana dost olur, başarı ve mutluluğuna vesile olur,

Bir zamanlar Maşuk adında bir arkadaşım vardı;

ZGL’i dışarıdan bitirdi, Postacı oldu.

Bir süre çalıştı bu mesleği sevemedi.

İmam Hatip fark derslerini vererek bir süre İmam Hatip oldu,

Bu mesleğin manevi sorumluluğu ona ağır geldi,

Ticaret Lisesinin fark derslerini vererek,

Banka memuru oldu.

Bir süre sonra“bu gişe memurluğu çok sıkıcı, oturmaktan bıktım”diyerek sınava girip aynı bankada güvenlik görevlisi oldu ve oradan emekli oldu, şimdi müreffeh bir hayat sürüyor,

Yani Allah çalışana veriyor, güzel öğrencilerim.

Sizi buraya getirmemdeki amacım, bu okulun başarısından kendinize bir ders çıkarmanızdır. Aranızdan bir kişi dahi bu ziyaretten olumlu etkilenirse bahtiyar olurum, hiç biri dahi etkilenmezse yine mutluyum, çünkü bir fırsatı değerlendirdim vazifemi yaptım, Yani umutsuzluğa ve mutsuzluğa fırsat vermem. dedi.

Derken zil çaldı öğrenciler teneffüste okul öğrencilerine karıştılar idareciler, basına kapalı bir süre baş başa bir değerlendirme yaptıktan sonra Alparslan Lisesi öğrenci ve öğretmenleri okuldan ayrıldılar.

Demem o ki, keşke başarılı kurumlar her fırsatta takdir ve taltif edilse, kurumlar karşılıklı birbirini ziyaret etseler, artı değerlerinden yararlansalar, inanın eğitim öğretim kalitemiz, başarı çıtamız yükselecektir, herkes bildiğini okuyor yanlışlarıyla yaşıyor, başka bir ifadeyle“burnundan kıl aldırmıyor”.

……..

İşte hikmetli bir anı anlayana tabi.

Selam ve sevgilerimle her şey eğitim için.eğitim yetişmek için, yetişmek olgunlaşmak için, olgunlaşmak insanlık için, zikir, fikir, üretim için…

Selam ve sevgiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüphan Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?