NENE HATUN'LAR TÜKENMEZ!!

Tarihimize '93 Harbi' adıyla geçen, Türk-Rus Savaşı'nda Erzurum'un Aziziye Tabyası'nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe kazandıran Türk kadını.

Nene Hatun; 1857 yılında Erzurum'da doğdu.

1877 yılında Ermeni ve Rus birlikleri Aziziye Tabyaları'nı ele geçirdi. Erzurum'a kara haber tez ulaştı... Minarelerden "Moskof Aziziye'ye girdi!" sesleri yükselmeye başladı.Olaydan bir gün önce Nene Hatun'un ağabeyi Hasan, cepheden ağır yaralı olarak eve geldi. İşgal günü de vefat etti. Nene Hatun'un kocası cephedeydi. Üç aylık bebeğini emzirip uyuttu.

Masanın üzerinden satırı kaptığı gibi Aziziye Tabyası'na doğru koşmaya başladı.

Halk kadınlı erkekli düşmana karşı yürüyordu. Bir anda bütün Erzurum ayağa kalktı.

Erzurum halkı, Aziziye'ye doğru koşmaya başladı.Aziziye'ye yerleşen düşman, yaklaşan Erzurumlular'a yaylım ateşi açtı. Aziziye'de boğaz boğaza bir çatışma başladı. Çatışmada öne çıkanlardan biri de Nene Hatun'du. 2 bine yakın Moskof askeri öldürüldü ve Aziziye kurtarıldı. Erzurumlular, çatışma sırasında Nene Hatun'un kahramanlığını unutamıyordu. Nene Hatun da yaralılar arasındaydı.

Savaştan sonra Nene Hatun ismi bir efsane haline geldi. Bir kahramanlık sembolü olarak tanındı. 'Üçüncü Ordu'nun Annesi' diye anıldı. 1955 yılında 'Yılın Annesi' seçildi. 22 Mayıs 1955 tarihinde Erzurum'da vefat etti.

Nene Hatun, Halide Onbaşı, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Kara Fatma, Halime Çavuş, Gördesli Makbule Hanım, Çete Emir Ayşe, Tayyar Rahmiye, Adile Onbaşı, Klavuz Hatice, Binbaşı Ayşe...

Kurtuluş savaşında kahramanca savaşan bu kahraman Türk kadınlarının torunlarıyız biz.

Türk Kadını, Kurtuluş savaşında erkelerin gerisinde kalmamış, onların yanında kahramanca mücadele etmiştir.

Cephede olduğu kadar, cephe gerisinde de Türk kadını olağanüstü bir çaba göstererek Mehmetçiğe büyük destek vermiştir.

Kendi canından, evladının hayatından önce ‘Vatan’ demiştir.

Ne mücadeleden, ne savaşmaktan, ne de ülkesini savunmaktan asla vazgeçmemiştir.

Türk Kadını, Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde haklarına ve özgürlüğüne kavuşmuştur.

Bugün bunun değerini bilen, haklarının farkında olan, ne istediğini bilen, azimli, çalışkan, kararlı Türk kadınları tarihimizdeki bu kahraman kadınların izinden gitmektedir.

Türk Kadını geçmişte olduğu gibi bu gün de örgütlenerek, bir araya gelerek, güç birliği yaparak ülkesi için her alanda mücadele vermektedir.

Kurtuluş savaşı Türk kadını için bir dönüm noktası olmuştur. Kadınlar ilk kez dernekler, cemiyetler kurmuş ve örgütlenmişlerdir. Yardımlaşmalar, paylaşımlar bu dönemde önem kazanmıştır.

Kurtuluş savaşında silah kuşanıp Ermenilere ve Fransızlara karşı mücadele eden sayısız Türk kadını Vatan toprağı için şehit düşmüş, bir çok kadın cepheye asker toplamak için örgütlenmiştir.

Kurtuluş savaşı Mustafa Kemal önderliğinde Türk kadınının emeği ile kazanılan dünya tarihine örnek olan bir mücadeledir.

Dün olduğu gibi bugün de hayatın her aşamasında erkeğin yanında bulunan Türk kadını mücadele azminden hiç bir şey kaybetmemiştir.

Bu gün Ülkemiz de en önemli örgütlenmeleri kadınlar yapmaktadır. Bir araya gelmek, üretmek, çalışmak, paylaşmak, çoğaltmak Türk kadının yapısında vardır.

Bugün kadını eve kapatmaya çalışan, kadını sadece seçim dönemlerinde saha süren, tokalaşmak için kadına elini dahi uzatmayan, akılını kullanan, üreten kadına tahammül edemeyenler var.

Bugün siyasiler, çıkar ilişkileri içinde sen-ben derdine düşmüş iken Türk kadını geleceğine, tohumuna, toprağına, Cumhuriyet kazanımlarına, haklarına sahip çıkmak için çalışmaktadır.

Bugün Laik Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynanan oyunların farkında olan Türk kadını, yine kadın aydınlarıyla bu uğurda mücadele etmekte anadoluyu karış karış gezip bizi bekleyen tehlikelere dikkat çekmektedir.

Yıllardır bizi yönetenler sayısız söylemlerle kadınları dışlamış, hor görmüş ve küçümsemiştir.

Türk kadınının gücünü test etmeye kimse niyetlenmesin. Elinde top, tüfek olması gerekmez, bilek gücüne, şiddete ihtiyaç duymaz, aklı ve yüreği ile Cumhuriyet düşmanlarına,dünyayı dar eder.

Ulu Önderimiz, Türk Kadını için bu anlamlı sözü bilerek, yaşayarak söylemiştir.

Sevgiyle kalın..

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nene_Hatun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.