“Demokrasi ve Aydınlanma” konferansı

Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş, 130 yıllık Fevziye Mektepleri Vakfı, “Demokrasi ve Aydınlanma” konsferansına ev sahipliği yaptı. Yunanistan, İsrail ve Türkiye’den ünlü akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen konferansta 17. ve 18. Yüzyıl Avrupa Aydınlanma süreci ile demokrasi kavramı arasındaki ilişki irdelendi.

Işık Üniversitesi, “İskoç Aydınlanması Çalışmaları Akdeniz Topluluğu”nun 5. Konferans etkinliği çerçevesinde bu yıl “Demokrasi ve Aydınlanma” konusunda düzenlenen uluslararası konferansa ev sahipliği yaptı. 24-26 Mayıs tarihleri arasında Işık Üniversitesi’nin Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinlikte, 17. ve 18. Yüzyıl Avrupa Aydınlanma süreci ile demokrasi kavramı arasındaki ilişki irdelendi.

Ağırlıklı olarak Yunanistan, Türkiye ve İsrail’den akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta, İskoç Aydınlanması ile birlikte, genel olarak Avrupa Aydınlanması konusu da değerlendirildi. Konferansa, Haifa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fania Oz-Salzberger, Illinois Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sam Fleischacker, Ioannina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dionysos Drosos, Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Örsan Öymen, ODTÜ’den Prof. Dr. Halil Turan, Atina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ioannis Tassopoulos, Dokuz Eylül Ünivesitesi’nden Prof. Dr. Doğan Göçmen, Kudüs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yiftah Elazar gibi isimler birer konuşma yaptılar.

Prof. Dr. Samuel Fleischacker, Adam Smith ve David Hume’un kuramlarıyla Demokrasi kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya koydu; Prof. Dr. Fania Oz-Salzberger 18. Yüzyıl Aydınlanma kültüründeki çeviri geleneği üzerine bir konuşma yaptı; Prof. Dr. Halil Turan, Aydınlanma bağlamında Jean-Jacques Rousseau’nun kuramlarını özetledi; Prof. Dr. Örsan Öymen, Fransız devriminin Atatürk devrimleri üzerindeki etkisini ve Atatürk’ün Türk Aydınlanma sürecine ve demokrasinin gelişmesine yönelik katkılarını aktardı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.