Sn. İsmail Kahraman Ekonomiye el attırmalısınız...

Geçen hafta ki yazımdason dönemde ekonominin sıkıntılı olduğunu söylesem deCumhurbaşkanımız ve iktidar benim aksime çok iyi dedikleri olguları yazmıştım. Ancak başbakanın sıkıntılı davranışları yüzünden kongreye gidilmesi ile TL 2,79'dan 2,98' e yükselmesi ekonomide sıkıntı yoksa olmamalıydı. Hisse senetleri de aynı gün 85 binden 79 bine geriledi. Kısaca ekonominin gidişatının iyi olmadığını düşünüyorum. Sebebi de ekonomiyi en iyi bilenleri yanımıza aldık, milletvekili yaptık bakan yaptık diye düşünülmekte. Oysa Maliye bakanı özellikle sahadan biri olmalı ki aşağıdakileri anlayabilsin. Oysa Ağbal müsteşarken daha gerçekçiydi, şimdileri o denli rahat ve çözüm üretici gözükmüyor denmekte. Şimşek ve Ağbal'ın sıkı para politikası ve yüksek faizle para bulma dışında bir yol bilmediklerinden Babacan ve şu an suyun başındakilerin Derviş politikaları ile bizi açmaza götürmeleri devam ediyor. Meclis başkanımız İsmail Kahraman'a zaman, zaman şunu ima etmiştim, meclis ve bürokrasi dışında,sahada ekonomik sıkıntıların nasıl çözüleceğini bilenler çokça var,onların elinden tutulmalı desem de bu başarılamadı.Meclis başkanımızınCB'la iyi iletişimde olmasından dolayıbürokrasiyi aşarak TUDEM hayata geçincehızlı ve büyük paraları düşük maliyetle bularak piyasayı canlandıracağımız zor değil.TUDEM yani turizme dayalı ekonomi modeli tüm sıkıntıları aşarak ülkemizi şahlandıracağı Mehmet Muş'a Ankara teşkilatı ile 26 Ağustos 2015 te ki sunumda kabul görmüş ve önemi anlaşılmıştır. Bu çerçevede bu işin durağanlaşan kısmında Meclis başkanımızdan ülkemiz adına destek beklediğimizden randevu istemimizi tekrarlamak hakkımız olsa gerek.

Gelelim niye ekonomi sıkıntılı dikkat etmeliyiz diye ikide bir yazıyorum ona bakalım; İhracat geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 10 düşmesi Rusya yüzünden çok önemsenmeyebilir ama turizm gelirleri de yine aynı ülke yüzünden malum ve doğrudan yabancı sermaye girişlerinin çok azalması en büyükhandikabımız. Doğrudan yabancı sermaye girişi bu yılın ilk 2ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 70 azalması sıkıntının en büyük işareti. İşte döviz gelirlerinde yaşanan gerileme, bu yıl Türkiye’nin ödeyeceği 170 milyar dolarlık dış borcun ödenmesini güçleştiriyor. Bir de bu tutara dış ticaret açığı ve dış borç faizleri ilave edildiğinde risk yükseliyor bunu ikaz etmek görevimiz . Enflasyon konusunda n isan ayında manşet enflasyonun yıllık % 6,5’a gerilediği açıklasa da bu açıklamaya Merkez Bankası bile inanmıyor. İnansa faizleri daha fazla indirirdi. Peki, Merkez niye enflasyonun düştüğüne inanmıyor? Çünkü; işlenmemiş gıda, enerji, alkollü içkiler, tütün ve altın fiyatlarının dâhil olmadığı yıllık enflasyon % 9,2 oranında seyrediyor.Yani çekirdek enflasyon düşmüyor.Ekonomi yönetiminin başarısı işsizlik oranı ile ölçülür. İşte bu nedenle işsizliğe bakıyoruz bir türlü % 10'un altına inilmiyor hatta realite daha fazla. TUDEM ile 3-4 milyon kişiye iş ve aş oluşturması ve büyüme hızımızı 7-8 puan arttıracak ve ülkemizdeki tüm olumsuzluklara ilaç olacak denen vede ülkesini sevdiğini iddia edenlerin bu projede arkasında durması en büyük amelleri olması gerek.

Enflasyon düşürsede, cari açığı azaltsakta, kamu borç yükü inse de, bütçe aşığı azalsa da, imalatsanayindeişler tıkırında dense dehalkımıza ve esnafımıza yansıyan iyileşme 15 aydır gözlemlenmediği gibi2 iş yerimin de oturmuş işim % 80 azalmışsa o verilerin iyi olması değil sahadakilerin işlerinin gözlemi kötü. Oysa iktidar ilk 4 yılında % 7,5 oranında yıllık ortalama büyüme hızını tutturmuş ve gezi hainlerinden sonra faizler % 4.7 den dönmüş yükselmişti. Son 4 yılda ise yıllık ortalama büyüme hızı % 3,3’lere geriledi. Tabii bu arada dolar bazında milli gelirin 821 milyar dolardan 719 milyar dolara düşünce tasarruflarda düştü ve saçma sapan 27 yaş ve çeyiz projesi gündemde bizim TUDEM yasaklı. İnşallah yeni başbakan olacağı söylenen Binali Yıldırım'ın daha uyumlu olacağından, Davutoğlu'nun tilkiliklerini bırakarak ülkesine katkı sunacağını umuyorum. Bu bağlamda başbakan Binali beyin oğlu yüzünden Bekir Bozdağ bey diye tahmin yapsam da kim gelirse gelsin hızla TUDEM'i teşkilatça sunup başarıya odaklanacağız.

İsmail Kahraman başkanım bundan önceki parlamento döneminizde bazı gurup kararlarında vatan sevginizden dolayı bazı geceleri uyumadığınızı biliyorum. Sizin çok kişinin listeye girmesi ve çeşitli görev almasında etkili olduğunuzu saklasanız da biliyorum. TUDEM siz hayatta ve suyun başındayken konuya el atıp Ankara ilde 8-10 komisyon kurularak 26.08.2015 de partinin mutfağından geçer not alan proje için randevu konusundan imtina edip katkı sunmazsanız bu millet size hakkını helal etmeyebilir ve uykularınızın bu konuda da sizi rahatsız edeceğini biliyorum diyerek bitiriyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.