KADINLAR GÖREV BAŞINA !!

Konya'da anlaşmalı boşandığı eski eşini ve kayınvalidesini çocuklarının gözü önünde bıçaklayarak öldüren 33 yaşındaki cani, polis tarafından olay yerinde yakalandı. Kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, "Namusumu temizledim. Kadın hakları diye birşey var diyorlardı ya, kadın hakları diye birşey yok" diye bağırdı.

Bunları kadın cinayetlerini işleyenlerin bir çoğundan duyuyoruz. Hepsi namus cinayeti diye kendi elinin kanını temizlemeye çalışıyor.

Geçmiş dönemlerde Türk Ceza Kanunu’nda tecavüzcüyle evlenme halinde açılan kamu davası erteleniyordu ve bugün, yeniden bu önerge ile gündeme getiriliyor.

Toplumun kanayan yarası olan kadın cinayetleri, çocuk evlilikler, kadına ve çocuğa şiddet her bir kadın öldüğünde gündeme geliyor ve nedense sadece kadınlar göreve çağırılıyor,

Bu tecavüzü ve şiddeti uygulayan erkek ise uzaktan izliyor.

Bu olaylar bir kadın mücadelesi gibi değerlendirilip, kadınların tepkisi ile sınırlı kaldığı sürece erkeklerle omuz omuza soğaka çıkıp sistemin temeline tepki koymadıkça, itiraz etmedikçe her gece verilen farklı önergeler ile yavaş yavaş şeriat kanunu çıkmasına kadar gidecektir.

Bu dava sadece annelerin, kadınların, çocukların davası değildir.

Babalar, amcalar, dayılar, enişteler, kardeşler neredesiniz?

Babalar, unutmayın ki bu yasa 18 yaş altı evliliklerin önünü açacaktır.

2002’den bu yana yüzde 1400 artan kadın tacizi ve cinayetlere neden sessiz kalıyorsunuz ?

18 yaşından önce oy bile kullanamayan, tek başına yurt dışına bile çıkamayan kızınıza tecavüz eden kişiye af yolunu açacaklar susacakmısınız ?

Bu yasa ‘’bir kerelik’’ adı ile masum gösterilmeye çalışılsa da ‘’bir kereden bir şey olmaz’’ diyen yönetenlerin olduğu ülkede emsal teşkil edececek duruma getirilecektir farkındamısınız ?

Bu zihniyet tacevüze uğrayan çocuğun yaralarını sarmak, hakkını aramak yerine o çocuğu suçlu gösterip asıl suçlu olan caniye toplumda özgürlük tanıyacaktır.

Bizi yönetenlerin oy kaygısı yüzünden, bu önergeler her gece yarısı çeşitli şekillerde çıkacak, eninde sonunda hayata geçecektir.

Erkekler bu mücadelenin içinde olmadıkça bu yara hep kanayacaktır.

Kadınların tepkilerine, çabalarına rağmen her geçen gün bu şiddet artıyor ve bizi yönetenler bunu önleyemiyorsa erkekler sokağa çıkmalıdır.

Öldürülen kadınlar için yapılan anıtlar, her kadın öldürüldüğünde açılan pankartlar, vakıflarda tacize uğrayan erkek çocukları için gösterilen tepkiler, şort giydiği için otobüste tekmelenen kadınlar, sokakta her türlü tacize ve saldırıya maruz kalan kadınlar, gece otobüsten korkmadan insin diye ‘’ayrıcalık’’ tanınan kadınlar, 4+4+4 sistemine kurban edilen, açık lise kandırmacasıyla eve kapatılıp evlilik şartları sağlanan çocuklar tüm bunlar bizim ülkemizde yıllardır yaşanan ama hiç bir sonuca bağlanamayan her geçen gün kanayan yaramızdır.

Çözümü, kurtarılmayı, tepki koymasını toplum her zaman kadınlardan bekliyor.

He toplumsal olayda şu başlıklar yer alıyor;

‘’ kadın dernekleri neredesiniz’’

‘’Anneler neredesiniz’’

‘’ kadın örgütleri, neredesiniz’’

Toplumsal sorunların çözümünü kadınların yapacağına inanıyorsanız bende bizi yönetenlere sesleniyorum.

Meclisteki bütün erkekler orayı terkedin.

Toplumda bilinçli, kendine güvenen, ne istediğini bilen, eğitimli, güçlü kadınların varlığından korkanlar, kız çocuklarının okumasından, kadının eğitimli ve toplumda söz sahibi olmasından rahatsız olanlar, sokakta yürüyen kadına tahammül edemeyenler, kadının aklından, zekasından ürkenler derhal, Türk kadınına hakettiği değeri veren, Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyük Millet Meclisi’ni terk edin...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.