KADINLARA KİM KIYABİLİR !!

Bugün, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü !

Hafta başında ‘’ küçük yaşta kızların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi’’ bir yasal düzenleme ile meclise sunulunca bütün yurtta kadınlarımız meydanlara indi.

Kadın erkek birlikte bu önergenin iptali için mücadele etti ve başardı.

Bugün yine kadınlar, dünyanın her yerinde, hergün yüzlerce kadının şiddet görmesine, tacize uğramasına ve öldürülmesine dur demek için alanlardaydı.

Basın açıklamları yapıldı, dilekler, temenniler iletildi. Bizi yönetenlere, adalete, yargıya, siyasilere, toplumun her kesimine seslerini duyurmak için haykırdılar.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların gücünden korkanlar onları birey olmaktan, eğitimli olmaktan, özgüvenli olmaktan en çok da kendilerinin farkına varmalarından korkuyorlar.

Kadın kendi gücünü farkederse onu kimse yenemez. Başaramayacağı hiç bir iş yoktur. İşte dünyayı yöneten erkek egemen toplulukların bütün korkusu bundandır.

Kadınlar bugün her zamankinden daha çok örgütlenmekte, birlikte hareket etmekte ve güçlerini birleştirmeyi öğrenmektedir.

Kadın cinayetlerinin, şiddetin, tacizin her geçen gün hızla artması toplumda endişe ve korku yaratsa da kadın bu gidişe dur demek için bütün gücüyle mücadele etmeye kararlıdır.

Kadın, bunun en başta kadın örgütleri olmak üzere tüm demokratik kitle örgütlerinin güçbirliği ile aşılacağının farkındadır.

Kadın, ülkemizde yıllardır siyasi çıkarlar için kullanılmakta, kadın hakları görmezden gelinmekte, kız çocuklarının eğitim hakkı dolaylı yollardan engellenmekte ve toplumda erkek egemen, baskıcı bir yapıya doğru hızla gidilmektedir.

Bugün bizi yönetenlerin siyasi beceriksizlikleri, politik hataları, içerde ve dışarıda ki huzursuzluk ve ekonomik zorlukları toplumdan gizlemek için kadınla ilgili yaptıkları en küçük bir söylem bile kadınları hedef haline getirmektedir.

AB ile yaşanan gerilim, yanıbaşımızda savaşan askerlerimizin şehit haberlerine olan duyarsızlık, ülkemizin güneyinde yaşanan bombalı saldırı, toplumun her kesiminde hüküm süren huzursuzluk ortamında gündeme gelen

‘’ küçük yaşta kızların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi’’ bir yasal düzenleme ilegece yarısı meclise sunuldu. ve kadınların tepkisiden dolayı geri çekildi.

Biliyoruz ki tehlike geçmiş değil

Bu yasadan yararlanmak isteyen, gece yarısı imzalanan önergeye destek için göbek atan, yarın başlarına gelecek felaketlerin farkında olmayan kadınlarımız da var.

Hala çocuklarımız tacize ve tecavüze uğruyor, hala kadınlarımıza şiddet uygulanıyor ve öldürülüyor. Bunu önlemenin bir tek yolu vardır o da eğitimli kadınlardır.

Kadın örgütleri olarak, duyarlı babalar olarak hep birlikte kız çocuklarımızın okuması için mücadele edeceğiz. Kadınla ilgili hiçbir haksızlık karşısında susmayacağız. Siyasilerin kendi çıkarları için kadını kullanmalarına izin vermeyeceğiz.

Kadına – çocuğa, şiddet ve her türlü istismar insanlık suçudur.

Toplumda ulusal bilinci yeniden yakalayıp, geleneklekerimize, kültürümüze sahip çıkarak Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yetişecek bir nesil geleceğimizin kurtuluşu olacaktır.

Bu nesili yetiştirecek olan kadınların eğitimli olması ise en büyük zorunluluktur.

Kadın dernekleri olarak birinci önceliğimiz kız çocuklarının zorunlu eğitimi, ve kadınların toplumda söz sahibi olmaları yönündeki çalışmalar olmalıdır.

Her yıl farklı günlere sığdırılan, kadınlar gününü, anneler gününü, sevgililer gününü kimler kutlar ve her gün öldürülen saysızkadına kimler kıyar ? Bunu bütün erkeklerin sorgulaması gerekir.

Bizler Cumhuriyet kadınlarıyız. Bize dayatılan gerici her türlü girişime karşı duran Anadolu kadınıyız. Bu mücadelede ezilen taraf olan kadınlar şunun bilincindedir; ‘ ezenin erkeği-kadını olmayacağı gibi, kendi gücümüzün farkındayız ve cinsiyet söylemleri üzerinden bu ilkel ve ayrımcı tuzağın içine düşmeyeceğiz’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.