Tarım bakanı Faruk Çelik ve Veysel Eroğlu'nun dikkatine...

Tarım konusunda eğitim almış ve bu konuda uzman emekliarkadaşlarımla bakanlık çalışmalarını irdeledikten sonra oluşan aksaklıklar konusundatarımla ilgili yapıcı ikazlıyazılar yazdığımda, çoğunlukla bakanlık koridorları karışsa da dışa dönük olarakgenelde duyarsız kaldıklarından,Tarım Bakanının da mesleki temeli ve birikimi olmadığı için bazı hamlelerinde-komikliklerinde ben ve meslekten bir çoğumuzdan geçer not alamıyor. Oysa ben Ak Partiden bir kaç dönem siyasi deneme yapan birisiyim ve bu bakanlığın başarılarını yazmak isterdim. Varsa sanal olmayanları yollasınlar köşemde döktüreyim...Sitemdedaha önce paylaştığım(http://www.oguzguler.com/)Tarım Raporunu inceledinizmi?Sizden önceki Bakan incelemedi, çünkü onunetrafındaki bazıyalaka herbokoloklar ( her şeyi bilen) olduğundan yaptıklarının hep doğru olduğunu sandılar ama sonucundaTÜRK tarımın hali ortada, kıyma markette35 lira ve bu yıl samanın durumu kritik.Eski bakanın bürokratlarında Sumaytaoğlu ve bazıları hariç çoğu duyarlı olmadılar. Bu bakanın etrafında ise şimdiliktık yok.

Şu anki bakanada bir kaç yazı yazdım ve randevu istedim ama bu bakanda Tarımsal temeldengelmediği için hepbuuzman her şeyi bilenleridinlediğinden buyur kardeşim yapıcı ikazlarınızı alayım zaten diyemezdi. Dese dinlese de bizigeçiştireceği ortada. Gerekte yok çünkü dinlese ne olur dinlemese ne olur.Orada bir yapı var ve o yapı sadece maaş günü gelsin ve koltuklarımızda hava atalım ekibi olduklarından başarı ile bakanlığı yürüttüklerini düşündüklerinden meslektenbizi ciddiye almayacakları ortada.Zaten bakan beygenel müdürleri ile bile danışmanları üzerinden iletişim kuruyorsa buranın Çalışma bakanlığı olamadığı ve Tarımın Ekonominin bir parçası olduğu için iyi öngörüler ve doğru varsayımlarla başarıyı yakalayabileceğini anlayamamış. Çalışma bakanlığında 2x2=4 eder ama tarımda bu bazen 3, bazen 5 te edebilir. Çalışma bakanlığında kanun ve mevzuatı uygularsın ama Tarım bakanlığında bir yıl King kanunu devreye giren bir yıl patates 5 T'ye yenir ertesi yıl 50 kuruşa.Bu durumu ayarlayamayan veya organize edemeyen bir yapı... Salla başı al maaşı...

Et akılsızlık ve çapsızlıktan her yıl %30-35 artar ve birileri komik olur ama size"kral çıplak" diye sadece muhalefet seslenir.Mesela daha geldiği gün bakan bey Çayır ve Mera amenajmanı ve yem bitkileri teşvikleri ilehayvancılık ve hayvan varlığımızın arttırılması konusunda ivedilikle genç BB hayvan ve çok doğrugan KB hayvan ithalini ve bunlara bağlı aşılama ile çoğaltma olgularınıhala başaramadı. Ekilmeyen arazi konusu yeni, yeni masada ve bu yerleri kooperatifçilikle aşmayı düşünemediler.Bu kafa ve bubürokratları ilede orada bu başaramaz.Sayın Çelik sayınEkersize nasıl bir miras bıraktı? Aman bunaENKAZ demeyiniz. ENKAZ kelimesi başka partiden AK Partiye kalmışsa kullanılması doğrudur.Sayın Eker hiç sayınÇELİK’ e ENKAZ bırakır mı? Ama Tarım onun döneminde ciddi ivmeler kaybetti ama Fransız nişanı alsa da bu ülke insanından madalya bile alamadı.İçimden geleni yazayım, Cenab-ı Hak yardımcınız olsun. Sayın Tarım Bakanını uyarayım. Sakın danışmanlarınız yazdıklarımı incelemeden cevap vermesinler.

Bir Su Kanunu Taslağı dolaşıp, duruyor. En son imza aşamasında, imzaladınız mı bilmiyorum. Meclise sunulacak. Su konusuile yapılacaklarımeslektaşlarımın, tarımcıların değil hukukçuların hazırladığı birtaslaktan söz ediliyor ve ekipte meslekten kimse yok deniliyor. Aman dikkatli olun, bunu vebali büyük… Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında adı var ama içi boş Genel Müdürlükler varsa Orman ve Su İşleri Bakanlığında böyle Genel Müdürlükler var. İçini doldurmak için mevzuat çıkarmaya çalışıyorlar.Tüm paydaşları uyarıyorum. Bu kanun çok önemlidir. ANCAK bu kanun çıktıktan sonra alt mevzuatlarıda daha önemlidir. Bu durumlar dikkatten kaçmamalı.

Amaç üzüm yemek mi yoksa bağcığı dövmek mi?Bunlar neden yazdım.Denizli'deki Antik Laodikya kentindeki kazı çalışmalarında 1900 yıl önce kentte suyun kullanım koşullarının yazıldığı, 'Su Kanunu' bulundu. Bunu daha önce de yazmış ve Bakanlık yetkililerini uyarmıştım.1900 yıl önceye göredaha akıllı olması gerekenler bu YAZITTAN ders alırlarmıbilmem ama 2 bakanlıktan hangisi ülkem adına durumu gözden geçirirse buhükumetidestekleyen biri olarak memnuniyet duyarım.

İŞTE YAZITTAKİ 14 MADDELİK 'SU YASASI'

1- Kente gelen suyunalı-konmasıveya yolunun değiştirilmesinin yasaklanması ve suyun kamu yararına kullanımının tahsisi içindir.

2- Her kim kente ait suyu kendi şahsi kullanımı için böler veya suya zarar verirse imparator hazinesine 5 bin dinar ödemek zorundadır. Bu paranın sekizde biri ihbarda bulunan kişiye verilmelidir ve suçu işleyen kişi kent suyundan mahrum bırakılmalıdır.

3- Kent suyunun ücretsiz olarak alınması veya resmi görevli tarafından özel şahıslara hibe edilmesi yasaktır. 5 bin dinar para cezası ve resmi görevlinin verdiği kararın hükümsüz sayılması

4- Suyu satın alan kişiler Vespasian Fermanı'nı ihlal edemez.

5- Belirlenen uygun alanlarda su toplayan insanlar castelli (su deposu) inşa etmek ve suyu bu yapılardan bronz metre ile sertifikalandırılmış ve mühürlenmiş çaplara sahip borularla temin etmelidir. Bu boruların çapları bir veya yarım parmak olmalıdır.

6- Suya veya su borularına zarar veren kimselere 5 bin dinar para cezası uygulanır.

7- Valilik emri ile kente ait aquadüktlerin (su yolları) korunması ve su borularının üstünün çatıyla kapatılması için 30 bin dinara kadar kredinin kullanılmasına izin verilmiştir. Su depolarından çeşmelerin üst katlarına kadar kent içindeki su borularına koruma çatısının getirilmesi gereklidir.

8- Bir magistrat (hakim) resmi görevli veya bir vatandaş herhangi bir çalışma için su hattı borularına yerinden kaldırırsa 12 bin 500 dinar para cezası ödemek zorundadır.

9- Valilik, su kaynağının güvenliğinin sağlanması için her yıl kent tarafından seçilen en onurlu iki vatandaşı curator olarak atar.

10- Bu işlerin yürütülmesini mecliste yer alan bir heyet denetler.

11- Vali, aquadüktlerin her zamanki yöneticileri ile halktan üç kişinin maaş almasını emreder. Bu kişiler kent merkezi ile taşranın su güvenliğini denetler. Bu konularda dolandırıcılık yapanlar elçi Saenius Sabinus fermanına göre cezalandırılır.

12- En Muhteşem Kent'e ait suyun Laodikyalılar tarafından en doğru şekilde kullanılması için kentteki en adil kişinin seçilmesi gerekir.

13- Bu yasa ile birlikte su yollarına yakın arazisi bulunan hiç kimse suyu tarım için kullanamaz, tarlalarını bu su ile sulayamaz.

14- Laodikyalıların en muhteşem kentinde seçilen yöneticiler, benim fermanımı steller üzerine kazıyın ve insanların kendileri hakkında olan bu yasaları açıkça görmelerini sağlayın.

1900 yıl önce oluşturulanhassasiyeti bakın. Üzerinde çalıştığınız su olgusunda ki düzenlemedebizde aynı duyarlılığıgösterebilecek miyiz? Benim Tarım bakanlığında ki bu kadrodan umudum yok ama Orman ve Su işleri bakanıgeçmiştesu konularında daha başarılı bulduğum Veysel Eroğlu hocamız inşallah karşımıza iyi bir olgu çıkmasını sağlar diye düşünüyorumama gelen duyumlar hiç bu yönde değil.

Tarım bakanlığının ve o bağlamda bölgem deDSİ'nin müdahilliğinde yürütülenbölünmüş tarım arazilerinin toplulaştırılmasındaTarım bakanlığında itirazımı yaptığım o dönemvekaleten genel müdürlüğe bakan Metin beye Kayseri-Develi-Zile'de içinde benim arazileriminde bulunduğu yerlerde ihaleyi alan şahısların ağaç konusuna itiraz edince"biz demir mokumu yiyeceğiz" diyerek 300-400 ağacımızı kesip, küçük 2 katlı evimizi yıkıp, sızma sukuyumuzu kapatan ve bize çok az ağaç kalıntısını veren şirket yetkililerine niye soruşturma açılmadı ve niyeTOPLULAŞTIRMA danbeklenen başarı sağlanamadı. Su konusu da aynı başarısızlığa gidiyor. Çünkü kamuda çalışanlarımız bu ülke ve vatandaşımız için hangi başarıyı kovalamalıyız diye değil ay başı gelse de maaşımız alsak dışında bir şey düşünmez gibiler demeyeceğim.Kamuda sadece maaş diye düşünenlerinazalması, sahada olan ve meslek olgularını iyi analiz etmemizden dolayı yazdıklarımızın dikkate alınmasından başka sizden bir talebimiz yok. Bu talebin1900 yıl önceki bakanlıktan istenmediğide bilinsin yeter...Su ve Toplulaştırma çok başınızı ağrıtacak gibime geliyor...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.