Üç başlıkta farklı yazılar...

İki yeni fon geliyor, bravo...

Geçen hafta yapıcı yönü ile tenkit ettiğimiz Mehmet Şimşek bey bu sefer doğru 2 konuya eğilmiş kendisini tebrik ederim. Buna ilaveten girişimci madencilere sondaj desteği de fonlarla desteklenmeli diye yazımıza başlayalım. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de girişimcilere finansman sağlamak amacıyla biri yerli olmak üzere iki yeni üst fon kurulması çalışmalarının 2 yıl sonunda nihai hale getirildiğini belirterek, söz konusu fonların bu yıl içinde hayata geçeceğini bildirdi. Şimşek, yeni girişimciler için finansmana erişiminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sorun olan finans konusunu bu fonlarla çözeceklerini belirtti. Fikir ya da başlangıç aşamasındaki girişimcilerin, teminatları yetersiz olduğu için bankalar tarafından yüksek risk sınıfında değerlendirildiğini ve krediye erişimde zorluk çektiğine dikkati çeken Şimşek, son dönemde bu alandaki sorunların çözümüne yönelik olarak girişim sermayesi fonlarına, "fonların fonu" tarafından destek sağlanmasına dönük çok önemli bir düzenleme yaptıklarını belirtti. Bakan bey "İki yıl gibi kısa bir sürede sistemin ana taşları yerlerine oturmaya başladı ve şu an itibarıyla ülkemizde biri yerli olmak üzere iki üst fon kurulma çalışmaları nihai hale geldi dedi. Buna göre üst fonlar sistemin çatısını oluşturuyor. Bir sonraki aşamada üst fonların sermaye aktardıkları ve ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan girişim sermayesi fonları yer alıyor. Sistemin en alt seviyesinde ise ülke ekonomimizin bel kemiği ve ekosistemin en küçük yapısı girişim şirketleri bulunuyor. Birbirlerine zincirin halkaları gibi sıkıca bağlı olan bu sistemin üst fonları da bu yıl hayata geçecek Avrupa Yatırım Fonu’nun kurduğu Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu ve KOBİ AŞ’nin kurduğu Türkiye Yatırım Fonu hayırlı olsun.

Akbank konusunda haklıyız demek ki!

Gazetemizde ki "Akbank müşterilerine kayıtsızmış" başlıklı yazımı 16.02.2016 tarihinde köşemde yayınlanmıştı. 15. 03 .2016 tarihinde ise "Akbank hala niye sessizi kalıyor" yazım köşemde de yayınlansa da yazdıklarımız tam doğru ki itiraz edemediler ama bu konuyu çözeceğiz de diyemediler. Haberler Ankara sitemizden de belgeleri ile sabit bu yazımı her yerden ve her ortamdan yazmaya devam edeceğim... Biz de bundan sonra her ay bir yazı değil 1-2 haftada bir bu yazının içeriğini tekrar ederek inatla her hafta bu bankanın internette olumsuzluklarının bulunup okunmasını sağlayacağız. Haberler Ankara sitemizde bu konu ile ilgili analiz yaparsam sürpriz sayılmamalı. Medya takip merkezleri ulusal gazete olmamızdan dolayı ilgililerin önüne kendileri ile ilgili yazıları iletirler. Sıkıntıyı okumadık veya gözden kaçtı diyemezler. Zaten şubelerine verilen dilekçelerde haksız oldukları için kayıtsız kaldıkları belgeli diye yazmıştım. Bu seferde medya ile kendilerine ulaşıp en az 2 kez doğruları yazsakta şu veya bu şekilde gazetemize veya bana cevap yollanmalıydı ama bunu da hala yapamadılar. Bir banka için yazılanlara cevap veremeyişleri sanırım haksızlıklarının tescili olsa gerek. Türkiye'nin ciddi bir bankasının 2 yazımıza da susması ilginç. Aşağıda konuda bahsi geçen günler de yazdığım yazıyı kısmi olarak tekrarlayacağım ama gazeteye cevap vermeye utanıyorlar sa benim mail adresimi 15 Martta yazmıştım direk yollarlarsa ilk haber formatım da ki köşemde cevaplarını veya durumları yayınlayacağım. Akbanktan cevap alana ve mağduriyetler giderilene kadar yazacağımı buradan iletirim. İşte aşağıda 16.02-15.03.2016 da yazdığım yazının özet kısmı. Yapılan ticari yanlışların örneklerinin müşteri numaralarını ilk yazımdan alabilirler. Bu numaralar çıkartılarak konuyu tekrarlayalım.

Tüm bankalar müşterilerini üzümlü kek gibi görürler. Bu yüzdendir ki 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılmasını bile kendilerine kazanç kapısı yapmak için bankalar müşterilerine "Sizi sigortalayalım" kampanyası yapıyorsa müşterilerini kazıklamak için var olduklarını doğrulamış olarak özet bilgilere geçelim. İstemezdim hemşerilerimin sahibi olduğu Akbankı sütunlarıma taşıyayım ama hak ediyor ve belgeli olduğu için yazıyorum. Bankalar iş yerlerine pos cihazı koyar, bundan da çok ciddi masrafları varmış gibi kredi kartı ile harcamalarında ertesi gün hesaba para geçmede Akbank 1.68 kesinti yaptığı belgesi var ve bu rakam sabit. Bu da kesim tarihi ortalamasını dahil etmezsek yıllık % 20.16 faiz ama kesim tarihi 30 günde ödendiği olgusuna göre 15 gün için bu ortalama faize göre yanılmadığımızı bankacılar doğruladığı için genelde yıllık en az % 30 civarında faiz elde ettikleri ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamaya ciddi bir itiraz olmadığı için kesinti faizlerin aylık % 2.5 olması etik değil. Efendim neredeyse tüm bankalar bu şekilde imiş. Üye iş yeri hesap no ve terminal no'sunu yazdığım mağdur sizle hem kendi kartlarınıza hem başka banka kartlarınıza % 1'in altında anlaşma yaptığınız belgeli iken kendi bu kuralınızı niye uygulamıyorsunuz. Ayrıca yine Akbanka kart kesintisi için 3-4 yıl önce müracaat yapmış olup buna bir cevap alamamış ve bu isteği Ocak ayı tekrarlasa da suçlu olduğunuzdan mı cevap vermekten kaçınıyorsunuz? Yurt dışından gümrükten para iadesini iç etme belgesine ne demeli? Akbank yöneticileri biraz cesur olun, konuyu halledin. Müşterilerinizi keklemek yakışmıyor.

Erdem Başçı’dan kurtuluyoruz…

Ciddi bir televizyonun ekonomi kanalının anketine katılan ekonomistlerin tümü TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın 19 Nisan'da görevinin sona ermesinin ardından tekrar görevlendirilmeyeceğini ve yerine geçecek ismin neredeyse tamamı daha genişlemeci ve daha çok siyasi para politikaları uygulayacağını düşünüyor. Bende yıllardır Erdem Başçı’nın o makamı dolduramadığını belirtmiş ve bu önemli muhteremden bu ülkenin kurtulması gerektiğini hep yazmışımdır. Ancak, ekonomistler bundan sonra ne olacağı konusunda ortak bir kanıya varamamaları da ilginç. On analistin katıldığı ankette 5 analist Başçı'nın görevine Murat Çetinkaya veya Ahmet Faruk Aysan'ın getirileceğini düşünüyorlar. Bahsi geçen iki isim de PPK üyesi ve hükumete yakın diye bilinse de ankete katılan diğer 2 isim ise isim belirtmeksizin TCMB içerisinden bir ismin atanacağını görüşmelerinde söylemiş. Tüm analistler yeni TCMB başkanının görevi devralmasının ardından kısa süre sonra faiz indirmesini beklerken, TCMB'nin 2016 yılını faiz ve enflasyonu nerede tamamlayacağı konusunda ayrıştıkları gözlenmiş. Ankete katılan 2 isim, TCMB'nin 2016'nın ilerleyen dönemlerinde % 7.5 seviyesindeki 1 haftalık repo faizini artırmasının gerekli olacağını düşünseler de 4 katılımcı değişiklik olmayacağını tahmininde bulunmuşlar. Bir katılımcı indirim bekliyorum derken 6 katılımcı, geçtiğimiz ay 25 baz puan indirim yapıldıktan sonra yüzde 10.5 seviyesine gelen gecelik borç verme faizinin yıl sonunda düşeceğini tahmin ediyor. Bu bağlamda Merkez bankası başkanının eski bir bakanın sınıf arkadaşı olması hasbiyle yetkilendirilmesi yüzünden bizi faiz ve borç batağına sürüklemenin suçlusunun bu 2 kişi olduğunu ileride anlayacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.