12 yıldır II. Lig borsamız olsun derken...

İMKB borsamız Aralık 1985'te faliyete başlamıştı ve seksen civarında firma borsamızda işlem görmekteydi. Hep bu rakamı az bulur büyük holdinglerin ve KOBİ'lerimizin hızla bu borsaya dahil edilmesini düşünürdüm. Şimdilerde sanırım 500'ü geçen şirketimizin borsa da işlemleri görse de 1997 yılında noter tasdiklerimden ispatlayabildiğim ancak 12-13 yıldır "Kobi borsası-2. lig bora" anlamında düşündüğüm olgumun GİP denen uygulaması BİS'te başlamak üzere olmasından çok memnunum. Ama hala ayrı bir borsa olması gerektiğinden eski yazılarımın özet bir versiyonu ile Ege okurunu ve yazılarımı okuyanları düşündüğüm şekliyle aydınlatmalıyım diye bu yazıyı kaleme aldım. 2007 yılında çıkan 16. kitabımda detaylıca yazılmışken daha GİP yani "Gelişen işlemler piyasası" ortada bile yoktu. 16. kitabımda 14 kaynak olgusundan biri olarak 2007'de bu projeyi yayınlamıştım. Bu yıl yayınladığım 18. kitabım olan TUDEM'de aşağıdaki şekilde 1 sayfa olarak yayınlanmış ve 19 kitabıma konu olduğundan bahsederken Oben YARAR kardeşimin ikazı yüzünden 19. kitabımın hazırlıkları sanırım bu aşamada kalabilir yani yayımlanmayabilir. İşte bu fikrin 7 yıl önce yayınladığım kitabımdaki özeti;

"Dünyada sadece 2 ülkede 1 den fazla borsa vardır. ABD de 3, Çin’de 2 ayrı borsa vardır. Hiçbir ülkede düşündüğüm 2. Lig borsa yani ana lige çıkacak borsaları yoktur. ABD’de Dow Jons, S&P ve Nasdaq ile Çin’de Şanghay ve İngiliz sömürgesinde iken oluşan Hongkong borsası mevcuttur. Bu borsalardan Çin’de ki 2 borsadan Hongkong Çin ve uluslararası hisseleri barındıran bir yapı ama diğeri Çin’in ulu-sal borsasıdır. ABD’de ki borsalar ise ekonominin büyüklüğü yüzünden 1-sanayi borsası, 2-hizmet guruplarının borsası ve 3. borsa ise diğer hisselerin işlem gördüğü borsa konumundadır. Yani dünyanın hiçbir yerinde bizim futboldaki gibi 2. Lig konumunda bir borsa yoktur, ilk bizde olmalıdır.

TUDEM gibi dünyada bir ilk olacak ve ana borsamıza şirket yetiştirecek 2. Lig bir borsa kurarak ekonomide yeni bir ilk yapmalıyız. Bu borsada 22.000 üst ölçekli KOBİ’den şimdilik ilk sıralardaki 2.000 şirket buraya dahil edilecektir. Bu şirketlerin kendilerinde bulunan yani ellerindeki senetleri yöre halkı veya diğer hissedarlar dışında satma imkanları olmadığından şartları daha hafif olan bu 2. borsa yani “Kobi borsası” nı kurarak bu 2.000 şirketin her yıl 100 milyar $ civarında ve giderek artan bir kaynak oluşturmasını sağlayacağız.

Bu fikir Yozgat’ta bozulan bir yağ fabrikasının uygun kredi bulamayışından 150 işçi ve 30 milyon dolar sermayenin, temin edilemeyen 3 milyon $ kredi yüzünden ortaya çıkmıştır. Oysa fabrika elindeki hisseleri arıza yüzünden satamadığı kağıtlarını, 2. borsamızda satması ile sorunun aşılacağı tezinden oluşmuş yeni bir ekonomik olgudur. Bir kısmını hazırladığım KOBİ borsası kitabım 2015 yazında sizlere sunulacaktır…."

Demişim ve farklı da olsa bu tezimi 13 yıldır noter tasdiki ve 2007 yılında çıkan 16. kitabımda yayımlamam bu yıl düşünülen olgudan 6 yıl evvel tarafımdan makalelerimle kamuoyuna yansıdığı bilinmeli. Yani bir önerim veya projemin daha hayata geçirilmesinden çok memnun olduğumu bu satırlarımla bilmenizi istedim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.