“Kiralık işçilik” olarak bilinen yasayla köle ticareti geri getirildi

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, kamuoyunda “kiralık işçilik” olarak algılanan ve TBMM’de sabaha karşı kabul edilen yasayla köle ticaretinin geri getirildiğini söyledi. Yasayla 7 milyon işçinin, kölelik büroları aracığıyla güvencesiz kalacağını vurgulayan Yılmaz, “AKP'lilere şunu hatırlatmak isterim: İlk kiralık işçi uygulaması Nazi Almanyası’nda görüldü. Onların akıbetini de sizlere hatırlatıyoruz” diye konuştu.

“KAZANIMLARIN TASFİYESİNİ AMAÇLIYOR”

Yılmaz, İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Yılmaz, konuşmasına “Bu 6 Mayıs gününde, tam demokrasi, tam bağımsızlık şiarıyla idam sehpasına yürüyen üç fidanı buradan saygıyla anıyorum” sözleriyle başladı.

Tasarıyla ilgili görüşlerini ifade eden Yılmaz, düzenlemenin uluslararası sözleşmelere ve kriterlere aykırı olduğunu vurguladı. Yılmaz, hükümetin yasayla ilgili gerekçelerinin inandırıcı olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu yasa emek mücadelesinin bugüne değin ortaya çıkardığı kazanımların tamamının zaman içerisinde tasfiyesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, ne yasanın hazırlanmasında ne de Komisyondaki tartışma süreçlerinde sendikaların görüşleri alınmamış, itirazları da dinlenmemiştir. Hatta bu yasaya itiraz ettiklerine dair seslerini duyurmak için Meclis’in kapısı önünde DİSK’in çalışanlarının yapmak istediği basın açıklaması dahi, kabul edilmemiştir. Türkiye’nin içinden geçtiği darbe ve olağanüstü yönetim sürecine denk düşen şekilde polis önlemleriyle bu açıklama engellenmiştir. 12 Eylül’ün sokak görüntülerini hatırlatır gibi Meclis’in etrafı TOMA’larla ve polis ordusuyla çevrilmiştir. Oysaki, o işçiler buraya Meclis’i işgale değil, seslerini size duyurmaya gelmişlerdi.”

7 MİLYON İŞÇİ GÜVENCESİZ OLACAK

13 yıllık uygulamalarıyla toplum barışı yok eden AKP’nin bu yasayla da çalışma barışını tamamen ortadan kaldırmayı amaçladığını kaydeden Yılmaz, “Bu bir dayatma yasasıdır. Bu yasa üzerinde bir toplumsal mutabakat yoktur. Bu yasayla köle ticareti geri getiriliyor, meşrulaştırılıyor, kurumsallaştırılıyor. Bu yasayla; iş güvencesi ortadan kaldırılıyor, gelir, yıllık izin hakları yok ediliyor, emeklilik ve sağlık hakları fiilen kullanılamaz hâle getiriliyor, ihbar ve kıdem tazminatları ortadan kaldırılıyor, 7 milyon işçi yani istihdamın yarısı kölelik büroları aracılığıyla güvencesiz kılınıyor” dedi.

“YASA DAYIBAŞILIK SİSTEMİNİ KURUMSALLAŞTIRACAK”

CHP’li Yılmaz, işverenlerin işten çıkarma maliyetlerinin de yasayla düşürüldüğünü, bunun da işçilerin kullanılıp, kapı önüne bırakılmasının önünü açacağını belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti:

“Ülkeyi 12 Eylül’ün ruhuyla yöneten AKP, bu tasarıyla sendikal örgütlenmeyi de daha da güçsüzleştirmeyi amaçlıyor. Bu yasa çalışma hayatını tam bir belirsizlik ve kaos ortamına dönüştürmektedir, çalışan işçi, çalıştığı iş yeri, işvereni, çalışma koşulları, ücreti, ne kadar çalışacağıyla ilgili tam bir bilinmezliğe itilmektedir. Emeği pazara çıkaran, insanı ve emeğini bir metaya dönüştürüp alınıp satılmasına olanak tanıyan bu yasayı hukuki de bulmuyoruz, ahlaki de bulmuyoruz. Döneminizde çalışma hayatında yoğunlukla uygulanan dayıbaşılıksistemini kurumsallaştıracak bu yasayı da reddediyoruz. AKP’lilere şunu hatırlatmak isterim: İlk kiralık işçi uygulaması Nazi Almanyası’nda görüldü. Onların akıbetini de sizlere hatırlatıyoruz.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.