Dünyada en çok izlenen Türk dizileri açıklandı

İnsanların 9 saat ekran başında olduğu, bunun 4 saatinin televizyon izleyerek, diğer zaman diliminin ise akıllı telefon, tablet ve bilgisayar başında geçtiği Türkiye’de en çok izlenen program türünün ise dizi olduğu ortaya çıktı. Interpress’in medyada konu ile ilgili yapmış olduğu incelemeye göre, dünyanın 100’e yakın ülkesinde izlenen Türk dizi filmlerinin ihracatta Amerika’nın ardından ikinci sıraya yerleştiği tespit edildi. Türk dizilerinin son dönemde özellikle Latin Amerika ülkelerinde sıklıkla takip edildiği ve dizilerimizin bu ülkelerde en çok izlenen 15 program arasına girdiği belirlendi. En çok izlenen programlardan en az dördünü Türk dizilerinin oluşturduğu belirlenirken, Türkiye’nin dizi ihracatının da 350 milyon dolara yükseldiği tespit edildi.

Orta Doğu güncel, Latin Amerika dönem dizilerimizi izliyor

Bir zamanlar ülkemizde dizilerini izlediğimiz Brezilya ve Meksika gibi ülkeleri geride bırakan Türkiye, şimdi bu ülkelere dizi satar konuma geldi. Tüm dünyada izlenen Türk dizilerinin konularına göre en çok izlendiği bölgelere bakıldığında Orta Doğu ülkelerinin daha çok güncel ve iyi hayatı hedefleyen dizilerimizi izlediği belirlendi. Latin Amerika ülkelerinin ise daha fazla dönemsel tarihi dizilerimizi tercih ettiği tespit edildi. Avrupa ülkeleri daha çok tematik dizilerimize ilgi gösterirken, dizi ihracatında yeni pazar hedeflerinin Çin, Japonya ve Hindistan olduğu belirlendi. Bu arada medyada Türk dizileri ile ilgili yılbaşından bu yana 10 bin 672 haber çıktığı tespit edildi.

En çok izlenen Türk dizisi: Muhteşem Yüzyıl

Dünyada en fazla izlenen Türk dizileri ile ilgili N’oluyo TV tarafından yapılan araştırmaya göre zirvede ülkemizde yayınlandığı dönemde büyük tartışmalara neden olanMuhteşem Yüzyıldizisi yer aldı. İkinci sırada bir döneme damga vuranFatmagül’ün Suçu Neyer alırken, üçüncü iseBinbir Geceoldu. Dünyada en çok izlenen Türk dizileri sıralamasındaAşk-ı Memnudördüncü,Sılaise beşinci sırada yer alırken, altıncı sırayı ise ülkemizde de çok beğenilerek izlenenÖyle Bir Geçer Zaman Kialdı. Yedinci sırayıGümüşalırken,Adını Feriha Koydumsekizinci oldu. ListedeAşk ve Cezadokuzuncu olurken, ülkemizde hala büyük bir hayran kitlesi bulunanEzelise dünyada en çok izlenen Türk dizileri arasında onuncu sırada yer aldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.