ÇOCUKLAR VAR DAĞIN ARDINDA !!

Kardesinisec.com ile tanışınca bir çocuğa ulaşabilmek için çıktık yola, hiç tanımadığımız çok sayıda manevi kızlarımız oldu.

Bu projeden aldığımız ilhamla, onlara ses olmaya, seslerini duyurmaya, mektuplarını alıp okumaya başladıkça her birine ayrı ayrı bağlanmaya başladık.

Bu projede yer alan okullar ve çocuklar ilgili öğretmenler ve bu siteye emek verenler tarafından seçilip isim ve diğer bilgileri ile yer almaktadırlar.

Onlarla ilk tanışmam henüz ilkokul sıralarında, çok sevdikleri, tanıdığım en vatansever öğretmenlerden biri olan Fatma öğretmen sayesinde oldu.

Sitede, Fatma öğretmenin de yardımları ile hem daha çok çocuğun yer almasını hemde başka okullarda bu projenin hayata geçmesini sağladık.

İlk önce her birine ayrı ayrı yazdığım mektuplarla bir kaç kitap gönderdim.

Yazdıkları cevapları öğretmenleri tek bir zarfa koyup bana ulaştırdı. Heyecanla açtım, çocuk elleriyle yazdıkları yazılar, yaptıkları resimler, mektup üzerine yapıştırdıkları yapraklar, çiçekler, içlerinden dökülen sözler içinde onların dünyalarını barındırıyordu.

Mektuplarında kendilerini, evlerini, okullarını, köylerini her biri ayrı bir çocuk tadında anlatmıştı. En çok da öğretmenlerini, onu nasıl sevdiklerini, onu nasıl örnek aldıklarını, o giderse ne çok üzüleceklerini çocuk kalpleriyle hissettirmişlerdi.

İlkokul bitince taşımalı eğitimle ilçeye gitmeye başladılar. Fatma öğretmen başka çocuklara ışık olmak için görevini tamamlayıp memleketimizin bir başka köşesine gitti. Ama ilk göz ağrısı çocuklarını hiç unutmadı. Her mektuplarında onları aradığını, her biri ile tek tek ilgilendiğini öğrendikçe ona olan sevgim ve saygım arttı.

Ükemizin eğitim sisteminin esir edildiği 4+4+4 sistemi ne yazık ki üç kızımın lise eğitimi almasına engel oldu. Elbette ilgili bir çok kurumu aradım ama ne yazık ki açık lise kandırmacası ile hiç bir yasal dayanağım olmadığını öğrendim.

Diğer kızlarımız başarılı bir şekilde lise eğitimlerine başladılar. Bu yıl üniversite için hazılanıyorlar. İhtiyaçları olan LYS-LGS vs. Kitapları temin ettikçe kendilerine ulaştırıyoruz. Bunun yanında onlara ilk okuldan itibaren düzenli olarak okumaları konusunda ışık olmaya çalıştık.

En çok istedikleri şey kitap, ne okuyacaklarını sormaları, istedikleri meslek hakkında bilgi istemeleri, bazen anneleri ile konuşamadıkları şeyleri arayıp size sormaları, bazen size abla, bazen anne diye hitap etmeleri her biri o kadar içten, doğal, sevgi dolu ki.

Onların hayalleri bizim hayalimiz oldu.Hep birlikte el ele verip onların hayallerini büyütmeye, sıkıntılarını elimizden geldiğince paylaşıp azaltmaya söz verdik.

Herbiri bir kalemin ucunda, bir defterin bembeyaz sayfalarında, bir şiir kitabının mısralarında ve umut dolu hikayelerin satır aralarında her seferinde kocaman yüreklerini gönderdi.

Bu çocuklarımza sahip çıkmak zorundayız.

Onların, mektuplarına verdiğimiz her cevapta, yalnız olmadıklarını bilsinler diye,

Güzel ülkemizin her köşesinden onlara bir kardeş, bir anne eli uzanacağını unutmasınlar diye,

Okudukları kitaplarda, hayallerini güçlendirip, her zaman hedeflerini büyük tutup, aydınlık yarınlara yürüsünler diye,

Onlar da birer yetişkin olduğunda hiç tanımadıkları bir çocuğa kardeş olsunlar diye,

Umutları hep taze kalsın, bizim umudumuz olsunlar, Ülkemizin umut dolu yarınları olsunlar diye,

Her birimiz hiç tanımadığımız bir çocuğa ses olalım, sevgi dolu birer yürek olalım.

Onlara, Türk Ulusu olmanın önemini, tarihimizi, Cumhuriyet değerlerimizi, Millet olma bilincini, kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatarak öğretelim.

Türk Milleti olmamızın gereği budur.

İnanıyorum ki bu çabalar boşa çıkmayacaktır.

Başöğretmenimiz, Başkomutanımız, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sözlerinde olduğu gibi geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize, istikbalimize sahip çıkalım.

Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.

Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Kendinizin ne kadar önemli,

Değerli olduğunuzu düşünerek ona göre

Çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.

(Atatürk Albümü-1992)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.