Tekstil-hazır giyimde sorun ne işçi ne de ürün: Sorun 'tasarım ve marka'

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, tekstil ve hazır giyim sektörünün gelir getirici ve sosyal katkı özelliklerinin yeterince farkında olunmadığını, yanlış örneklerle kamuoyu gündemine getirildiğini söyledi. Murat İnanç, “Dünyada ister orta düzey küresel çapta, isterse ‘haute coture’ denilen sınıfta olsun bütün markalar gelişmiş ülkelere ait. Türkiye’nin de, hazır giyimde, tekstilde örgütlü bir sektöre, tasarım ve markalaşmaya dönmesi lazım. Kamu karar alıcıları ve sektör, işçilerin birkaç TL’lik ücretleriyle maliyet avantajı sağlamak yerine, güçlü biçimde ürünlerinin değerini artırmaya çalışmalı. Bugün sorgulamamız gereken, hazır giyimin katma değeri değil, kendimize tekstil-hazır giyim ülkesi derken milli takımların tamamına ürün veren bir spor markamızın neden olmadığıdır.” dedi.

-Bu sektör gözden çıkarılamaz

Murat İnanç, Türkiye’nin, havacılık, elektronik, taşıt araçları, demiryolları, telekomünikasyon, biyoteknoloji ve ilaç, makine sektörlerinde gelişmesi gerektiğinin “aşikar” olduğunu belirterek, “Buna itiraz edebilecek bir kişi yok. Biz de orta gelir pozisyonundan çıkış için bu alanlarda gelişmemiz, yatırım yapmamız, yüksek katma değerli ürünler üretip-ihracat yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunları anlatırken tekstil-hazır giyimin dillere dolanmasını hatta zaman zaman ‘gözden çıkarılabilir’ olarak sunulmasını anlamıyoruz. Hele hele ülkemizin büyük firmalarının yarısına yakını bizim işkolumuzda olmasına karşılık, sürekli olarak ezbere ‘bir konteyner tekstil-hazır giyim ihraç edip, bir kutu dolusu ilaç alıyoruz’ söylemleriyle bu alanı küçümsemeyi hiç anlamıyoruz” dedi.

İSO 500 İÇİNDEKİ TEKSTİL, HAZIR GİYİM VE HALI FİRMALARI

Sektör

2014 Firma Sayısı

2015 Firma sayısı

2014 Sektörel ihracat

2015 Sektörel İhracat

Hazır Giyim Hazır giyim

171

171

9.851.520.813

9.213.075.245

Tekstil

66

72

3.295.491.528

3.083.204.016

Halı

22

20

890.148.024

743.848.455

Toplam

259

263

14.037.160.365

13.040.127.716

-İhracat birim fiyatlarını konuşuyorsak..

“İhracat birim fiyatlarını konuşuyorsak, bugün 1,5 kg civarında, 850 bin Dolara satılan elbise var. Kg birim fiyatı 566 bin Dolar” diyen Murat İnanç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada tekstil-hazır giyimden vazgeçmiş hiçbir gelişmiş ülke yok. Etrafınıza bakın, hazır giyimin küresel orta düzey markalarının tamamı en gelişmiş ülkelere ait. Tasarımın küresel markalar söz konusu olduğunda hesap tamamen değişiyor. Basit örnekler vereyim: Dünyanın en pahalı süper araba kategorisindeki modelin satış fiyatı 4 milyon 850 bin dolar. Ağırlığı ise 1456 kg. Kilogram birim fiyatı 3 bin 331 Dolar. Lüks giyim markalarının ‘ortalama’ düzeydeki birim fiyatıdır bu. ATAK helikopterinin birim fiyatını bakanımız 5 bin dolar olarak açıkladı. Bu birim fiyatı, tasarım ürünlerin sezondaki fiyatları kadardır. Türkiye’de satılan uluslararası hazır giyim markalarının her birinin fiyatı, elektronik cihazların birim fiyatı kadardır” dedi.

-Tekstil ve hazır giyim, tarıma, kadınlara da destek verir

“Ülkemiz, tekstil ve hazır giyimde hızla küresel çapta markalaşmaya başlamalı” diyen Murat İnanç, “Tekstil-hazır giyim yıllık 20 milyar Dolardan fazla ihracat geliri sağlıyor. Elbette bunun içinde çok büyük miktarda fason üretim var. Yerli markalarımızla bu ihracatı yapmaya başlarsak elde edeceğimiz gelir de katma değer de üçe, dörde katlanacaktır. Bu etki, işçilerimiz gelirlerine katkı sağlar. Gençlerimizin tamamı mühendis olmayacaktır. Tasarım yeteneği olan gençlerimizin de yaratıcılığı yüksek verimli ürünlere dönüşecektir. Çiftçilerimiz sadece et-sütten değil, deriden de yüksek gelir elde edecektir. Kadınlarımızın işgücüne katılımı ve istihdamı yükselecektir. Bunu sağlayabilecek işkolu tekstil ve hazır giyimdir” dedi.

-Örgütlenme; sektörümüzü ileriye taşır, işçileri ve işletmeleri toplu pazarlık düzenine geçmeye çağırıyoruz.

Sektörün ileri taşınmasında örgütlülüğün büyük önem taşıdığını belirten İnanç, “İşçilerimiz en güzel ürünü üretecek beceriye, en güzel tasarımları ortaya çıkarma bilgi birikimine sahip. Tekstil ve hazır giyimde, bir an önce marka ve tasarımda büyümeye başlamalıyız. Karar alıcılarımızın bizleri bu yönde motive etmesi gerekiyor.

Bunu sağlamanın ilk şartı örgütlenmedir. Dünyanın her yerinde, toplu pazarlık sistemine geçen, sendikal örgütlenmeyi tercih eden işçilerin geliri ve verimi artar, işletmeler hızla büyür.

Tekstil ve hazır giyim sektöründe bugün ülkemizin yaşadığı sıkıntıların altında yatan ana nedenlerden biri, sektörün örgütlülüğündeki sıkıntılar, markalaşma ve tasarım. Ülkemize yüksek katma değerli ihracat arıyorsak, yüksek birim fiyat arıyorsak atmamız gereken adımlar da bunlar: Sendikal örgütlenme-toplu pazarlık, tasarım, markalaşma..Örgütlenme; sektörümüzü ileriye taşır, işçileri ve işletmeleri toplu pazarlık düzenine geçmeye çağırıyoruz" dedi.

Bilgi İçin:

Halen Türkiye’de satılan ve ağırlığı 500 gram-2kg arasında değişen hazır giyim ürünlerinin üretici internet fiyatları

Yabancı Marka lüks marka bluz: 17 bin 600 TL / KG birim fiyatı: 29.3 bin TL Yabancı Marka Lüks Elbise: 52 bin TL / KG birim fiyatı 34.6 bin TLHaute Couture Kaban: 30 bin TL / KG birim fiyatı 15 bin TLHaute Coture Marka (2012 sezonu) büstiyer 75 bin 600 TL / KG Birim fiyatı 75.6 bin TLKüresel Hazır Giyim-Spor Markası T-Shirt 130 TL / KG Birim fiyatı 325 TL

Küresel Hazır Giyim-Spor Markası T-Shirt 110 TL / KG Birim fiyatı 275 TL

Tommy Hilfiger Erkek Gömlek 240 TL

Yerli erkek hazır giyim markası T. elbise:800-1600TL / KG Birim fiyatı 266-533 TL

Yerli erkek hazır giyim markası T. elbise Kiğılı takım elbise:400-1500/ KG Birim fiyatı 133 TL-500 TL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.