Ekonomi bakanımıza duyurulur...

Hemşehrim Sn. bakanım Mustafa Elitaş, eskiden kısmen başarısız bakanlığınız başarılı edasıyla aybaşını bekleyen bürokratlarınızın sizi ortaya alıp kendi kalıplarına sokacaklar diye bu yazıyı yazıyorum. Bakanlığınız eskiden tam başarılı olsaydı bu denli cari açık olmazdı. Gerçi çok başarısız değiller ama başarılıda değiller. Tek dertleri aybaşı gelse, maaş alsalar veya yurt dışına görevli gitse ve orada gezip tozsalar. Birileri bir farklılık yaparak rutin dışı da denemelidir. Her işi bilenler sadece bürokratlar ve milletvekilleri değildir. Dışarıda konuları çok iyi analiz edenler var ve onlar ile sahadakilere kulak verilip farklı şeyler yaparak başarılı olabilirsiniz. Şunu bilin ki bu ara esnaf ve sanayici çok, çok zorda, hükumet acil önlemler alınmazsa çok dökülen olacak.2013 yılını satışta 100 birim sayarsak, 2014 yılı 80'e düşüm, 2015'i 40'a düşmüş ve bu yılın ilk 3 haftasına göre 10 düşmüş diyerek değerlendirilmeyip es geçilirse vatandaşın iktidara verdiği kredi yakında son bulabilir ama bu CHP ile kutuplaşmayı akıllıca götürenler yüzünde yeni % 41 ikazı alıp daha aşağılara düşebilirler. O yüzden hükumet araya sıkıştırdığım olumsuz ticari havayı düzeltmenin yoluna bakmalılar.

Çin dünyanın en büyük ihracatçısı haline nasıl geldi buna bakalım ama başarı onları kopya etmekten geçmiyor. Çin’de siyasi çekişme yok ve kapitalist-kominist olması, ihracatçısına sağladığı destek, ücret düşüklüğü, sendikalaşmanın olmayışı, girdi maliyet avantajları ve nihayet kur. Kurun ihracatçıya ne ölçüde destek olduğunu aptalca da olsa Big Mac endeksi ile anlarız. The Economist’in icadı bu gösterge, standartlaşmış ürünün fiyatlarına bakarak olur. Mesela Big Mac en ucuz Çin'de en pahalı Norveç'te yenir. Bu diğer işlere fikir verir. Aynı kalite enjektör 2 cent yerine 1 cente başka ülkeye liman teslimi satıyorsanız kimse 2 cent olandan almaz. İşçilik Çin'de çok ucuz ve sendikalaşma olmadığından çalışmayanı kapı dışarı ederek ucuza çalışacak milyonlarca insanın olmasını en büyük şansları.

2015 sonunda 1 ay Melbourne'deydim. Orada Toyoto, Holden ve Ford fabrikaları komple kapatılıyor. Sebebi yüksek maaş ve işçi raporlarının maliyeti yükseltmesi. Bizim Çin'in yolundan gidemeyeceğimiz ortada. Kredi faizlerimizin ve girdilerin yüksekliği, üretim verimliliğin az olması ve kalifiye eleman sorununun giderek artması açmazlarımız. Madenlerimizin işlenmeden ihracı ile diğer üretimlerimizin mamul hale gelmeden satışı ile yatırım için finans sorunu en önemli sıkıntımız. Gerçi 10 yıl önce kendimize yetecek kadar pamuk üretirken şimdi ekili alanı azalan pamuk üretimiz yarıya düşmesi ile 1.8 milyar $'lık pamuk almamız cari açık sorunu olsa da çözümü aryan yok.

Bir kg pamuk 1,10 $'ken 1 kg pamuktan 3,78 $'lık iplik, ondan 4,20 $'lık kumaş ve 1 kg kumaştan 4 tane T-Shirt yaparak 10,80 $ kazanılıyordu. Eğer marka T-Shirt yapsaydık 45 $ kazanırdık. Marka işine geç uyandık. İhracatı artırmak için şu stratejileri izlemeliydik ama başaramadık; 1-Potansiyel sektörleri nasıl daha fazla ihracata yönlendirip teşvik ederim. 2-ABD ve AB gibi bölgelere nasıl daha fazla ihracat yapılır? 3- Komşularımla nasıl daha fazla ticaret yapabilirim? 4-Yüksek katma değerli ve kıymetli teknolojik ürünlerin üretimine nasıl başlayıp, arttırmalıyım? 5-İhracat artışını engelleyen ve önünü tıkayan tüm menfi unsurları nasıl bertaraf edebilirim? İhracatımızın lokomotif sektörlerine göre Tekstil, Giyim Sanayi, Konfeksiyon, Otomobil ve Metal Sanayi, Elektronik, Elektrik, Gıda ürünleri sektörlerinde başarılıyız. Bu ana sektörlerin potansiyelini nasıl arttırırız destekte finans ve kredi sorununu TUDEM ile aşacağımız artık kabullenilmelidir. Sonuç olarak Hikmet Çetin'in yeğeni Ahmet Çetin'in ticaret ataşelerimizle yaşadıklarını bilenler ihracat konusun da o ülkenin pazarlamacıları ve bizim özel şirketlerimiz yetkilendirilmeli ve total satıştan komisyon verilerek hedef ülkelerde fuar ve sergilerle tanıtım faaliyetlerinde bulunma işi elçilikteki aybaşını bekleyenlere bırakılmamalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.