2018 Haziran seçimleri nasıl sonuçlanabilir...

24 Haziran seçimleri bir sürprize gebe olabilir. 70 li yıllardan bu yana siyasi hareketleri takip eden biri olarak 1980 yılından bu güne kadar olan gelişmeleri kısaca analiz etmek istiyorum.

Kenan paşanın ihtilal sonrası icazeti ile 3 partinin seçime girmesine karar verilmiş,paşamızın hiç istememesine rağmen ANAP tek başına iktidara gelmişti.1991 seçimlerinde ise %10 barajını aşamaz diye düşünülen 3 parti ortaklığı(RP,MHP ve İDP) % 17'ye yakın oy alarak 62 milletvekili çıkarmış, Erbakan hocanın Milli Görüş sürecinin dipten gelen közünü ateşlemişti.1999 seçimlerinde ise hiç şans tanınmayan Ecevit'in DSP'si 1.parti çıkmış ve büyük bir sürpriz yaşanmasına sebep olmuştu. 2002 yılında ise; kurulduğunda iktidar olacağı asla tahmin edilmeyen AKP sadece iki partinin barajı aşarak meclise girmesi avantajını kullanarak %34.4 oy oranı olmasına rağmen 365 vekil çıkararak büyük bir sürprizle tek başına iktidara gelmişti.

Yıl 2018, şimdi sürpriz sırası %15-16civarı oy alabilecekİYİ partide gibi.Çünkü bundan önce alternatif yoktu şimdi var.Bu oranı iddialı bulanlar olabilir ama geçmiş seçimlerdeözellikle son haftada yaptığım tahminlerde yanılma payımın % 1 olduğunu makalelerimi okuyunca görebilirsinizama tahmin için daha çok erken.Çünkü bir hata bu rakamları yarıya bile düşürebilir.

Gelelim bu sürprizin analizine;son referandumun sonuçlarını inceleyerek işe başlayalım. Hayırlar %48.6, Evetler %51.4. O dönem MHP'nin son Kasım oy oranı olan %11.9 unun Devlet beyin hanesine 3 puan olarak yazıldığını istatistikçilerle aynı düşüncede olduğumu dikkate alarak %48.4,SP, BBP ve diğer küçük sağ partilerin de total %1 oy oranını göz önünde bulundurarak o dönem AKP ye %47 oranında oy kalır düşüncesindeyim.

O günden bu yana iktidarın kendilerinin de itiraf etmek zorunda kaldıkları metal yorgunluğu %15-20 arasında oy kaaybettirmiş gibi gözükmekte ama iktidar hep bu rakamları toparladığından yıpranma %15'i geçmeyecek gibi!!! Amaciddi bir oy kaybı yaşasalarda kaçan oyların MHP'ye takılacağını düşünmekteyim. Örneğin benim de iş yerlerimin bulunduğu 2 çevrede bulunan Çankaya ve Keçiören tandanslı 800'e yakın esnafın ciddi fire verdiğini gözlemledim.Hatta bulunduğum katta ki AKP'ye oy vermiş 10 esnafın 1/4fire vermiş olması ciddi anlamda bir göstergedir. Bu yüzden iktidar için ortalama fireyi %15alırsak %47 dediğimiz AKP 'ye %40-41civarı bir oykalmakta.

Şimdi gelelim %48.6 nın o dönem ki analizine; bunun 27puanını CHP'ye yazalım, kalır 22puan. O dönem itibari ile PKK nın partisi %7-8 civarı oyu görülüyordu, hendek siyaseti puanlarını %3 oranında indirmiş, bu kayıp başka alternatif olmadığından AKP 'ye kaymıştı. Bu %8 i çıktığımızda kalan %16'nın %2'sini de küçük partilere yazarsak kalan %12'sirahatlıkla Meral hanımın İYİ partisine yazabiliriz.

İYİ partinin bu oranın en az % 8'unu MHP den,% 2'siniAKP den, %2'sinide CHP'den almış gibi düşünebiliriz. Bu arada HDP den 3 puanın iktidara kayan evetin içinde olduğunu unutmamalıyız. AKP ve MHP nin Kasım seçimlerinde ki %61.5 olan oyunun yukarıda belirttiğim nedenlerden referandumda %51.4 e düşmesi ile oluşan %10.1 lik kayıp olduğunu unutmayınız. %3 HDP'nin katkısı da dikkate alınınca %13 gibi bir oranı işaret etmektedir. Bu oran 8puan MHP, 4 puan AKP ve CHP'den diyegözükse de Meral hanıma gelen bupuan sandık başına giden seçmen oy profilinin değişmesinden de kaynaklanmaktadır. Çünkü sandık başına gitmeyen seçmenin %55 i CHP, %20 si MHP tandansı olması yüzünden katılımın artacağını düşündüğüm bu seçimde sandık başına gidecekler işleri değiştirebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.