Faizler daha da inse çok canlanma beklemeyin...

İktidar her seferinde en iyileri veya en başarılıları biz bünyemize aldık der ama sahadaki bazı gizli JOKER'leri önemsemez, bizim gibiler dışarıda kaldıkça ülkemiz daha çok kan kaybeder. Sayın İsmail Kahraman başkanım milletvekilleri sabah odalarına gelmediği için halk yılda 1-2 defa İvedililikle sahadan yeni yol ve yöntem kazandırabilecek bizim gibilere şans verilmelidir. MB faiz koridorunda cesur davranamadı. Elli baz puan olgusunu politika faizinde de yapsaydı şimdiye çok şey değişirdi. Ama geniş bir faiz koridoruna olan ihtiyacın azaldığını söyleyerek ilerleyen aya umut verdi. Ama ne kadar faizleri indirirse indirsin ilk başta bir sanal canlanma olacak ama sonra değişen bir şey olmayacak. Peki, faiz koridoruna olan ihtiyaç azaldıysa politika faizini niye indiremedi. Çünkü faiz lobisi, yeni başkanı da baskıda tutup korkuttu. Bu yüzden koridorun üst sınırı olan % 10,5 oranını % 10’a indirdi. Alt sınırı ise % 7.25’de tuttu. Yine politika faizi olarak sunulan bir haftalık repo faizini % 7,5 düzeyinde devam etti. Yani politika faizini indiremediğinden kafa karıştırmaya devam etti.

Merkez’in açıklamasının ardından televizyonlara çıkan yabancı banka temsilcilerinin ağzı kulaklarındaydı. “Biz kazandık” nidaları atıyordu gibiydiler. Bu arada Avrupa, Danimarka, İsveç, İsviçre, Japonya Merkez Bankası negatif faiz uygularken, Almanya, Avusturya, Hollanda, Danimarka devlet tahvilleri negatif faizle işlem gördüğünden Türkiye’de MB'nın faiz koridoru uygulayıp üst sınırı % 10’da tutması ve alt sınırı indirmemesi Türk parasını "taşıma ticarete" yani Carry Trade işlemini cazipleştirdi. Bu arada MB, bankalara % 10 veya altında para satacak. Bankalar bu parayı alıp % 18’den müşteriye kredi olarak verecek. MB'na getirdikleri paraya da % 7,25 garanti faiz alacaklar. Ve MB bankalara % 10’un altında ama % kaçtan para verdiği ve kimin % kaçtan para aldığı bilinmeyecek, kısaca kuşkulu ortam devam edecek. Oysa MB kuşkulara yer vermemek için faiz koridoru kaldırılıp tek bir politika faizine geçerdi. Yeni MB Başkanı’nın ilk işi kuşkulu para satışlarına yol açan koridoru kaldırıp para satışında şeffaflaştırma olmalıydı. Bu olmadı, bir de küresel faizlerle karşılaştırıldığında yine Türkiye'nin faizi hala yüksek ama kontrolde tutamadıkları enflesyonda yüksek. Şu anda nominal negatif faizler var dünyada. Dolayısıyla Türkiye'dekinin sıcak para için cazip hale geldiği aşikar. Oysa MB mevcut küresel koşullarda koridoru kaldırıp politika faizini radikal bir şekilde indirmeliydi. Kendi borçlanma faizini de aşağıya çekmeliydi. Bu yüzden sanayi ve tarıma kaynak aktarılmadığından üretim artmayacak, üretim artmadığı için enflasyon düşmeyeceltir. Bunu anlamak ve yazmak için Ekonomist olmaya gerek yok desem yeridir. Kaynaklar dış ticarete konu olmayan hizmetlere ve lüks tüketime aktarılmaya devam edecek. Bu kafada bir başkanla çok değişen olacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. Belki de gelen gideni aratacak.

Ekonomi alanında, bir eylemin, tek bir etkisi yoktur, bir dizi etkisi vardır. Bunlar bu durumda acil veya harcıalem durumdadır deniyor. Etkiler faiz az düşünce tüm sorun biter ama İlk etki hemen görünen sonuçtur. İlk bakışta görünmeyen diğer etkiler ise zamanla kendini gösterir. Eğer ilk etki güzel bir sonuç ortaya çıkarıyorsa, kötü iktisatçılar, daha sonra ortaya çıkabilecek büyük zararları göz ardı ederek bu küçük olumlu sonucun peşine düşer. İyi iktisatçılar ise, görünmeyen etkileri de dikkate almaya gayret eder; kısa dönemli çıkarların yerine uzun dönemli çıkarları hedeflerler. Özetle diyor ki, ekonominin karmaşık bir sistem olduğunu unutmayın, politika önerecekseniz ilk bakışta göremediğiniz pek çok ekti mekanizması olabileceğini göz ardı etmeyin denmekte. Demek ki faizleri 50 baz puan indirin dedik ama politika faizini de indirilmediği için bu gün 50 baz puan daha indirse işler yine tam açılmaz. Sezonun iyi gitmemesinden dolayı piyasada konut satışları kredi faizleri düşse az canlanır ama bir süre sonra tekrar eski sıkıntılı haline döner. Ancak TUDEM bu olumsuzlukları top yekün bitirir ama o da tekrar engellenmekte gibi bir durumda.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oğuz Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.