BİTMEYEN OYUN !!

‘’Üzerinize bir felaket gibi çöken kitaplar gerek. Bir kitap içimizdeki donmuş değerleri parçalayacak bir balta olmalıdır. Okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmıyorsa, ne işe yarar.’’

FranzKAFKA bu sözleri yıllar önce söylediğinde Metin AYDOĞAN henüz bu kitabı yazmamıştı.

BİTMEYEN OYUN adlı kitabında;

Türkiye üzerine oynanan oyunları , AB ve ABD ile yapılan anlaşmaları, ABD’ye borçlanmanın gerçek yüzünü, Özelleştirme ve KİT satışlarını, Gümrük Birliğinin kısa öyküsünü, Batı’nın ırkçılığını, Tarımda barbarlığı, İMF gerçeğini, Uluslararası Şirketleri en net şekilde kaynalarından bize aktarmış.

Her Türk vatandaşının, kendi ülkesini, tarihini, içinde bulunduğu durumu ve gelecekte kendisini ve ülkesini bekleyen tehlikeleri görmesi açısından mutlaka okunması gereken, ders niteliğinde bir kitap.

Okuma alışkanlığı çok düşük düzeyde olan bir toplum olarak, doğru kitapları okuyup paylaşmak özellikle bugün bulunduğumuz bu ortamda bizim yolumuzu aydınlatacaktır.

Türk Deverimini, Kurtuluş savaşını, Atatürk İlke ve Devrimlerini okullarda doğru kaynaklardan, öğrenmiş olsaydık bugün ülkemizin bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu daha net görebilirdik.

Cumhuriyet kazanınmlarımızı nasıl yavaş yavaş kaybettiğimizi, Bağımsızlığımızın nereden nereye geldiğini okudukça, bazen umutsuzluğa kapılmış olsak da Milli mücadele yıllarımız, Ulusça kenetlenip emperyalizme karşı koyuşumuz bize güç veriyor.

Ekonomik, kültürel ve politik olarak yaşadığımız bu olumsuz süreçte toplumun her kesimi farklı bedeller ödüyor. Eğitimsizliğin ve yoksulluğun ağır baskısı altında toplum olarak zorlu bir süreçten geçerkenAtatürk ve Atatürkçülüğün büyük bir saldırı altında olduğunu da üzülerek görüyoruz.

Metin Aydoğan şöyle diyor;

‘’Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün ekonomik ve siyasal gürüşleri bugün yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle de azgelişmiş ülkelerde, güncelleşip tartışılıyor. Küreselleşmenin yıkıcı etkisinden kurtulmak için yol ve yöntem arayan insanlar, adını ve ülkesini bilmese de Atatürk’ün yüzyıl başında uyguladığı politikaya yöneliyor. Kemalizmin temel kavramları bugün yeniden konuşuluyor. Bu konulara ‘’kafa yoranlar’’ ister istemez kemalizme ulaşıyor. Bağımsız ulusal kalkınma, sosyal Pazar ekonomisi, korumacılık, milli kambiyo, yerli üretim, denk bütçe, sosyal devlet, ulusa l tarım ve madencilik , karma ekonomi, gibi konular, 21.yüzyıla girerken daha çok dile getiriliyor.’’

Bu kitapta Umutsuzluğa asla yer yok. Umutsuzluktan kurtulup ‘’ben ne yapabilirim’’ diye düşünmenizi sağlıyor.Ben de bu kitabı okuyunca bir kez daha anladım ki tek kurtuluş çaresi Atatürk ilke ve devrimleridir.

Metin AYDOĞAN kitabında Ne yapmalı ? sorusuna ise, ATATÜRK’ün şu sözleriyle cevap veriyor ;

‘’ En önemli kurtuluş ilkesi, halkın örgütlenmesidir. Örgütlenmeyen bir halk saray karşısında yenilir, ezilir. Öyleyse genç aydınlar, halkın önüne düşeceksiniz. Ulusal bilincin ateşini yakacak ve Türk halkını bağımsızlık savaşımızın halkasında örgütleyip birleştireceksiniz. Bu örgütlenmeden nereye çıkacağız. Bu örgütlenmeden halkın yüzyıllardan beri özlediği halk devleti yoluna çıkacağız. Bu halk hareketini bir ulusal devlet haline getireceğiz.’’

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.