Uluslararası Özel Atık Zirvesi başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çevrenin korunmasında bilinçlenme ve farkındalık oluşturmak amacıyla organize ettiği 2. Uluslararası Özel Atık Zirvesi, atık yönetimine yön veren bilim insanları ve aktivistleri 19-20 Nisan tarihleri arasında Adana’da buluşturacak.

Bu yıl “Elektronik Atıklar” temasının işleneceği zirveye Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı Eski Direktörü, Klima 2020 CEO’su Svein Tveitdal, Uzman Ekolog ve Sanatçı Ediz Hun, Çevre Eski Bakanları Işılay Saygın, İmren Aykut ve Fevzi Aytekin, EMBA Enerji CEO’si Mete Bülgün’ün aralarında bulunduğu yaklaşık 500 davetli katılacak.

HiltonSA Otel’de gerçekleştirilecek. 2. Uluslararası Özel Atık Zirvesi, 19 Nisan günü saat 09.30’da açılış konuşmaları ile başlayacak. Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Uzman Ekolog ve Sinema Sanatçısı Ediz Hun, Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı Eski Direktörü, Klima 2020 CEO’su Svein Tveitdal ile Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, zirvenin açılışında katılımcılara hitap edecek.

İLK OTURUM ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK ATIK UYGULAMALARIZirvenin ilk oturumu “Türkiye ve Dünyadaki Elektrikli ve Elektronik Atık Uygulamaları” konusunda yapılacak. ÇÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer’in moderatörlüğündeki oturumda 6 akademisyen ve bürokrat değerlendirmelerde bulunacak. TÜBİTAK Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nden Uzman Araştırmacı Volkan Pelitli, TÜBİSAD’dan Selen Tanner, HP Bilgisayar Çevre Yöneticisi Hande Baloğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nilgün Cılız, Akademi Çevre’den Ezgi Şahin ve Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Atık ve Geri Dönüşüm Şube Müdürü Çağrı Ün söz alacak.

ÇEVRE BAKANLARI DA ZİRVEDEZirvenin ikinci oturumunda ise daha önceki hükümetlerde çevre bakanı olarak görev yapan isimler de görüş ve düşüncelerini paylaşacak. Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın’ın moderatörlüğündeki oturumda İmren Aykut, Işılay Saygın, Fevzi Aytekin söz alacak. Bu oturumda KKTC Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren de konuşma yapacak.

Günün son oturumu ise “Sürdürülebilir Çevre Oturumu” başlığıyla gerçekleştirilecek. ÇÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatayhan Bekir Ersü’nün yöneteceği oturumda BM Çevre Programı Eski Direktörü, Klima 2020 CEO’su Svein Tveitdal, Atölye 360 Temsilcisi Mimar Mine Kadan ve Anka Geri Dönüşüm Genel Müdürü Mehmet Topal düşüncelerini aktaracak.

KATI ATIKTAN ELEKTRİK ÜRETEN TESİSTE GEZİ2. Uluslararası Özel Atık Zirvesi’nin ikinci günündeki oturumlarda da atık yönetimi konusunda uzman akademisyenler ve yöneticiler konuşmalar yapacak. Programın öğleden sonraki bölümünde ise katılımcılar elektrik üretilen Adana Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde gezi ve incelemelerde bulunacaklar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nur Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.