ANODER Başkanı Kalkan’dan 2. el araç alacaklara uyarı ve püf noktalar

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan, yaz aylarının gelmesi ile ikinci el araç piyasasında bir canlanma beklentisinin olduğunu belirterek, ikinci el araba alacak vatandaşlara uyarılarda bulunarak, araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

ANODER Başkanı Kalkan, her dolandırıcılığa karşı öncelikle araç alım satımlarının vergi levhası olan, adresi belli ve daima muhatap bir kişi bulunabilecek Galericiler üzerinden yapılması gerektiğini ifade etti.

ANODER Başkanı Kalkan, ikinci el araç almanın elbette ki sıfır almaktan daha hesaplı olduğunu lakin ikinci el araç seçerken bazı hususlara dikkat edilmemesi durumunda olumsuz durumlarla karşılaşabilmenin de mümkün olduğunu belirterek, “Öncelikle, Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. Mümkünse satın alacağınız otomobili bir tamirciye gösterin ve otomobili mutlaka deneyin. Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak içinde motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın.” tavsiyesinde bulundu.

Aracı gündüz gözüyle ve yağmursuz bir havada görmenin daha rahat bir kontrol sağlayacağını belirten ANODER Başkanı Kalkan, “Otomobilin hali hazırda bulunduğu yere ve belirlenen saatten bir süre önce gidin ki otomobil ile ilgili ön çalışmaları engellemiş ve aracı ilk çalışırken yani soğukken görmüş olun. Aceleci olmayın, soru sormaktan çekinmeyin veAracın plakasını sorgulamayı kesinlikle unutmayın” dedi.

- DIŞ GÖRÜNÜŞ/KAPORTA-

ANODER Başkanı Kalkan’ın araç alacakların aracın dış görünüşü ile ilgili dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

“-Aracın dış görünüşünü inceleyin. Çürük, çizik veya pas var mı kontrol edin.

-Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Onarım görmüş bir otomobilin hatları düzgün değildir.

-Kilitleri, camları, kapı kollarını kontrol edin.

-Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır.

-Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.

-Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.

-Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı, elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına, marşpiye altına paslar için bakın.-Mıknatısınızı otomobilin değişik yerlerine (özellikle köşelerine ve tavanına) yapıştırın; mıknatısın değişik çekim gücü gösteriyorsa, bu boyanın altında macun tabakası olduğunu ve aracın onarıma girdiğini gösterir.

-Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır.

-Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır.-Otomobile dışardan bakın düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa yine süspansiyon sisteminde sorun vardır.”

-MOTOR-

ANODER Başkanı Kalkan, otomobilin en önemli parçasının yürüyen aksamı olduğunu ve buradaki yıpranmanın tespitinin son derece önemli olduğunu belirterek aracın alımından sonra çıkması muhtemel masrafların yürüyen aksam üzerinde yapılacak iyi bir inceleme ile en aza indirilebileceğini dile getirdi.

ANODER Başkanı Kalkan’ın motor incelemesi ile ilgili önerileri şöyle:

“-2. el arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu? Bunu dikkatlice kontrol edin. Düşük kilometrede bir arabanın koltuk kumaşı, derisi ve yayları aşınmış, pedalları erimiş olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.

-Kaputu, motor çalıştırmadan açıp motora ve kablo demetlerine dikkatlice bakın yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışın, sonradan bantlanmış kablolar gelişi güzel yapılmış onarımları işaret eder.

-Yağ kapağını açın ve fenerinizle içeriyi görmeye çalışın içerideki parçalar yağlı fakat kurumsuz, temiz olmalıdır.

-Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin yağ eğer yeni ise koyu sarı olması çok önemli değildir. Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın arasında ezip içinde çok küçük metal parçalar olup olmadığını hissetmeye çalışın; eğer metal parçalar hissederseniz motorun durumu sağlıklı değildir.

-Motor kayışlarını ve su seviyesini kontrol edin. Bunu yapmak için radyatör kapağını açmanız gerekecektir. Bu koşullarda motorun soğuk olduğundan emin olun; sıcak su yanıklara yol açabilir.”

-SÜRÜŞ TESTİ-

ANODER Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el araç alacak vatandaşların araçları iyice kontrol edebilmek için mutlaka deneme sürüşü yapması gerektiğini belirterek, sürüş testi ile ilgili püf noktalarını şöyle sıraladı:

“-Sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını kontrol edin.

-Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.

-Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir. Mavi renkli gaz motorun yağ yaktığını ve onarıma girmesi gerektiğini gösterir. Siyah renkli duman motorun gereğinden fazla yakıt tükettiğini gösterir; motor ve yakıt sistemi bakımsızdır. Yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir, motorun açılması gerekmektedir. Motor eğer soğuksa az miktarda beyaz duman ve bir miktar su damlaması normaldir. Çünkü zaten benzinin yanmasıyla bir miktar su oluşur.

-Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir.

-Rölantideki sarsıntısına bakın. Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir.

-Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin.

-El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu aracı 1. vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirmeye çalışarak deneyebilirsiniz. Eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir.

-Aynı şekilde, 1. vitesteyken frenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

-Sürüş halindeyken aracın sesini dinlemeye çalışın.

-Dönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa bilin ki aks uçları aşınmıştır.

-Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir.

-Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

-Yolda hızla giderken direksiyonu kullanmakta güçlük çekiyorsanız ya lastikler inmiştir ya da ön takımda sıkıntı vardır.

-Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.

-Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edin. Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.

-Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.

Eğer bu aşamaları uygularsanız, ikinci el araç alırken daha sağlıklı bir otomobile sahip olmuş olursunuz.”

-SATIN ALDIĞINIZ KİŞİNİN GÜVENİRLİĞİ-

ANODER Başkanı Kalkan, Araç alınan kişinin güvenilir bir kişi olmasının da son derece önemli olduğunu, geçmişi belli dürüst galerici esnafların bu noktada doğru adres olduğunu ifade ederek, “Unutmayın ki kişilerin hal, hareket ve tavırları kurumlarını yansıtır. Sorunsuz alışverişin birinci kuralı güvenilir satıcı ve alıcı olmaktır.” dedi.

Kişilerin, bütçeleri doğrultusunda piyasa incelemesi yaparak model belirlemesinin alım sürecindeki pazarlık aşamasını kolaylaştıracağını belirten Kalkan, “Aracın zafiyetleri ve olumlu özellikleri göz önünde bulundurularak fiyat oluşturulmalıdır. Mesela aracın tüm bakımları yetkili serviste yapılmış ve kayıtları tutulmuşsa bu artı bir özellikken, kaportanın üç-dört parçasında lokal boya olması dezavantajdır. Artıları ve eksileri dengeleyerek fiyatta bir orta yolu bulma niyetinde olunmalı. Bir gün o aracı sizin de satmak isteyeceğinizi unutmadan fiyatta pazarlık yapılmalıdır.” diye konuştu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Kasapoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.