TARİH SİZİ AFFETMEYECEK !!

Mimar Sinan, 1489 - 1588 yılları arasında yaşamış olan dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'nin Ağırnas köyünde doğdu, 17 Temmuz 1588'de İstanbul'da öldü.

9 Nisan 2016Başbakan Davutoğlu konuşuyor;

Mimar Sinan’ın 1935 yılında incelenmek üzere alınan kafa tasını bulmak için çalışma başlattığını söylüyor.Ve devam ediyor;

‘’Şimdi muhasebe vaktidir arkadaşlar. Eğer bir gemi ile İstanbul’a yaklaşıyorsanız, bir tarafta Süleymaniye, diğer tarafta ‘gök kafes’ denilen ucube. Mimar Sinan’dan bizim nesil hiç ders almamış diye insan kahrediyor, üzülüyor, mahvoluyor. Tarihi yarım adaya şirk koşan, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri için de söylerim, diğer yapılar için de’’ diye konuşmasına devam ediyor.

Dikkatle izliyorum...Konuşma büyük bir kalabalık karşısında yapılıyor.Aynı anda İstanbul’da bombalar patlıyor.Bir kadın sevgilisi tarafından öldürülüyor.Bir kadın mahalle baskısı yüzünden kendini derin sulara bırakıyor.Bir kadın yardım çığlıkları atıyor,Kalın perdeler ardında bir çocuk, korku ve şiddetle beraber tacize uğruyor...Başbakan konuşmasına devam ediyor. Sesi hüzünlü, izleyenler duygulu, sanki bütün şehir susmuş onu dinliyor,Son kapasite çalışan fabrikalar durmuş,Üniversiteler, okullar, odalar, dernekler dikkat kesilmiş !!Anlattıkları, kadın, erkek, çocuk herkese çok anlamlı, duygulu, umut verici geliyor...Alt yazıda geçen patlama haberi ile kendime geliyorum...Elin adamının ürettiği televizyon ekranında bizim Başbakan hala konuşuyor...Ölen var mı, kaç kişi yaralandı bilgi almak için kanalları geziyorum hala başbakan konuşuyor.

Sonra gözlerimi kapatıp İstanbul’ u düşünüyorum..AKP döneminde gerçekleştirilen yatırımların büyük bir çoğunluğu inşaat alanlarında oldu.Bu projelerin hepsi ‘dev proje’ olarak reklamlara ve basına yansıdı.Güzel ülkemin ve İstanbul’un dört bir yanında rant ve kar uğruna hayata geçirilen inşaat projeleri daha bitmeden peynir ekmek gibi satılıyordu.

Bu ucubelerin hepsi onların döneminde mantar gibi türedi.Bu projelerden en çok satın alanların alkış sesleri içinde,Patlamanın üzüntü ve telaşı ile kulağımda kalan sözler ve alkışlayanların yüzlerinde ki samimiyetsiz tebessüm ile anladım ki biz uykudayız derin bir uykudayız.

Biz ne zaman soracağız;

‘’Bu ucubeler sizin zamanınızda yapıldı’’ diye,

''Tarihten ders alırken sadece Mimar Sinan'dan değil en başta Mustafa Kemal'den ders alın diye,

ve ne zaman haykıracağız;

''Tarih sizi affetmeyecek'' diye...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Oğuzhan Yeter - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.